1/2

Splinter Cell: Blacklist (İlk Bakış)

Splinter Cell: Blacklist (İlk Bakış)

Murat Oktay
Murat Oktay 11.07.2013 - 16:47
Fourth Echelon göreve hazır
Samuel Fisher, Amerikan hükümetinin ulusal güvenlik bürosunun en gizli birimi olan Third Echelon’un eski üyesi. Splinter Cell programının ilk üyelerinden.

Sam Fisher, gizlilik sanatı konusunda bir uzman, karanlığın olduğu her yerde Fisher, kendisini gizleyecek yöntemler bulabilir. Aynı zamanda şehir içi savaş taktikleri konusunda inanılmaz bilgili olan Fisher, iki elini de aynı dominantlıkta kullanabilir.

Krav Maga’yı iyi bilir, gece operasyonları konusunda ondan iyisi yoktur. Fisher çevresinde bulunan herhangi bir silahı maksimum etkiyle kullanabilir.

Splinter Cell: Blacklist (İlk Bakış)
1957 Doğumlu olan Fisher, Towson Maryland’de doğmuştur. Onlarca yerde onlarca askeri operasyona katılan Fisher, Third Echelon’a girmesi ile birlikte bir daha dönüşün mümkün olmadığı vahşi ve intikam dolu bir hikayeye atılmıştır.

Splinter Cell: Blacklist, Ubisoft’un sevilen Splinter Cell serisinin uzun zamandır beklenen yeni oyunu. Her türlü cefayı çekmiş Sam Fisher’ın hikayesinin son halkası.Blacklist,  Splinter Cell: Conviction’da Patricia Caldwell’in Amerikan Başkanı olmasının ardından Third Echelon’ı kapatıp yeni bir birim olan Fourth Echelon’u hayata geçirmesiyle başlıyor.

Farklı birimlerden toplanan ve farklı yeteneklere sahip pek çok ajandan meydana gelen Fourth Echelon, eski Third Echelon ajanı Sam Fisher’ın yönetimi altında bir birim ve Patricia Caldwell’in insiyatifiyle kurulduğu için ona bağlı diyebiliriz. Blacklist ise, Fourth Echelon’u “The Engineers” isimli bir terörist grubuyla karşı karşıya getiriyor.

Splinter Cell: Blacklist (İlk Bakış)
Sabırsızlıkla beklediğimiz Blacklist'in hikayesi, The Engineers olarak bilinen terörist bir grubun, "Blacklist" ismini verdiği zamanlı saldırılarıyla başlıyor. Caldwell ise bu tehdite karşı, Fourth Echelon'u görevlendirip, Fisher'ı bir kez daha görev başına getiriyor.

Öncelikle, artık ortada daha karanlık bir Splinter Cell var, en azından benim şimdiye kadar anladıklarımdan yaptığım çıkarımlar bu şekilde, Sam Fisher’ın başından bunca şey geçtikten sonra eski esprilerini tekrar yapabilecek durumda olacak mı bunu gerçekten merak ediyorum. Fourth Echelon, Sam Fisher’ı bir lider konumuna getirirken, Fisher’ın eski dostu Anna "Grim" Grimsdottir gibi eski karakterlerin de dönüşünü göreceğiz, bunun yanında Andriy Kobin, Victor Coste, Isaac Briggs gibi Conviction karakterleri de geri dönüyor.

Blacklist, teknik anlamda çok ciddi yenilikler içermiyor gibi. Oyun motoru olarak Unreal Engine 2.5’in oldukça modifiye edilmiş bir versiyonu Havok Physics ile birlikte kullanılıyor. Oyun mekaniği olarak ise Killing in Motion isimli yepyeni bir element geliyor. Killing in Motion, adından anlayabileceğiniz gibi hareket halinde hedefleri akıcı bir şekilde yok edebilmenizi sağlıyor.

Killing in Motion yanında bir de Kinect entegrasyonu özelliği var ki o enteresan olabilir, Kinect entegrasyonu sayesinde bağırarak düşmanların dikkatini dağıtabileceksiniz.

Wii U’da ise oyun kontrol cihazının dokunmatik ekranını bir arayüz olarak kullanarak, Fisher’ın kolunda bulunan OPSAT cihazının görevini görüyor.


Splinter Cell: Blacklist (İlk Bakış)
Blacklist oldukça hızlı bir başlangıç yapıyor,  uçağımızı geliştirerek başlıyoruz ardından kontrol panelini kullanarak zorluk derecesini belirliyoruz, ilk etapta seçebileceğimiz 10 adet farklı silah var. İlk bölüm Irak’ta geçiyor, uçağa atlayıp gidiyoruz, eğer paranızı benim gibi uçağı donatmak için harcarsanız silah çeşitlendirmelerinden mahrum kalabilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×