1/2

Split/Second

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 15.06.2010 - 12:51
Yarışmanın da ötesine gitmek ister misiniz?
Platformlar PC, PSP
Split/Second
  • Yapımcı - Yayıncı Black Rock Studio - Disney Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 80
Artılar Yüksek aksiyon, güzel grafikler, eğlenceli oynanış
Eksiler Tekdüze olabiliyor, modifikasyon imkânının olmaması
Aksiyon arıyorsunuz ve bunun için Modern Warfare 2 oynuyorsunuz. Patlamalar, yıkılan binalar, yollar. Kısacası kaos hakim. Peki size daha fazla aksiyon sunsak? Hem de bu aksiyonu arabalarla yarışarak yapsanız? İşte Split Second hem adrenalin, hem de aksiyon ihtiyacınızı gidermek için geliyor.

Split Second'ın hikâyesi oldukça ilginç. Kurgulanmış bir TV şovunda arabanızla yarışıyorsunuz. Ancak bu yarış öyle bildiğiniz yarışlara benzemiyor. Katılımcılar "powerplay" adı verilen özelliklerle diğer yarışmacıların kaza yapmasını sağlamaya çalışıyorlar. Peki ne bu "powerplay"ler? Helikopterler patlayıcı variller atıyor, binalar patlıyor, uçaklar çakılıyor, gemiler ikiye ayrılıyor, benzinlikler havaya uçuyor! Yani aklınıza gelebilecek her türlü yıkım, bu "powerplay"lerle sağlanıyor.

Split Second'da 5 adet farklı yarış modu bulunuyor. Bunlar; Race, Survival, Elimination, Detonator ve Air Strike. Race modunda bu "powerplay"leri kullanarak yarışta iyi bir yere gelmeye çalışıyorsunuz. Survival modunda, verilen sürede arkasına varil bırakan dev tırları tek tek geçmeye çalışıyorsunuz. Elimination da sizi en zorlayacak modlardan birisi. Belli bir süre tamamlanınca, en arkadaki kişi eleniyor. Böylelikle elene elene birinciliğe kalmaya çalışıyorsunuz. Detonator'da ise, bilgisayar kontrollü "powerplay"lere yakalanmadan yarışı olabilecek en kısa sürede bitirmeniz gerekiyor. Süreniz diğer yarışmacıların süreleriyle karşılaştırılıp ilk 8 içerisindeki yeriniz belirleniyor. Modların en ilginci ise, Air Strike. Air Strike'da bir helikopter sizi takip ediyor ve önünüzdeki bazı yerlere roketler yolluyor. Amacınız da üçten az sayıda kaza yaparak en iyi sürede pisti tamamlamak.

Split/Second


Bu modlardan bazılarında kullandığınız "powerplay"leri yapabilmeniz için aracın tamponuna konulmuş sade HUD üzerindeki üç aşamalı barı doldurmanız gerekiyor. Doldurmak için drift (kaydırma), draft (tampon takibi) ya da jump (atlama) yapmanız veya patlamalardan ucu ucuna kaçmanız gerekiyor. Eğer üçüncü aşamaya kadar doldurursanız üst düzey "powerplay"leri kullanabiliyorsunuz. Özellikle bunlara ulaşmaya çalışmanızı tavsiye ediyorum, çünkü izlemesi ve oynaması çok eğlenceli. Otobanlar yıkılıyor, tırlar yola düşüyor, köprüler yıkılıyor, uçaklar parçalanıyor. Eğlenceli oldukları kadar etkililer de. 3-4 aracı aynı anda hurdaya çıkarmanız mümkün. Ancak hemen sevinmeyin. Çünkü hurdaya çıkan araçlar yarışa küçük bir gecikmeden sonra geri dönüyor. Hasar modellemeleri pek çeşitli değil. Oyunun bir arcade olduğunu göz önüne alırsak, yine de biraz daha fazla hasar modellemesi yapılabilirmiş.