Split/Second

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Biri bu sürücüleri durdurmalı!
Son yıllarda PC’de gördüğüm en eli yüzü düzgün yarış oyunu Race Driver: GRID’di. Need for Speed’den (NFS) umduğumu bulamamam, Burnout Paradise’a da alışamamam nedeniyle halen GRID’i sayıklıyorum. Neyse ki EA’den güzel haberler geldi de, sıradaki NFS’yi merakla bekler oldum. Yakın zamanda bir iyi haber daha aldım. İngiltere’de, Black Rock Studio’da yeni bir oyunun duyurusu yapıldı. MotoGP 06 ve 07’yi geliştiren, ayrıca geçtiğimiz yıl Pure ile dikkatleri üzerine çeken Black Rock ekibi, şimdiye dek gölgede sakladıkları projelerini gün ışığına çıkardı. Konu yeni bir araba yarışı ve tarihler 2010’u gösteriyor.

Televizyon dünyası

Split/Second adlı yapım, aslında salt bir yarış örneği değil. Zira ilk bilgilerine göz attığımızda, videolarını izlediğimizde gördük ki, işin içine aksiyon da dahil edilmiş. Bunu bir hayli enteresan bir fikir ile oyuna yediren yapımcılar, Split/Second’u bir televizyon şovu olarak tasarlamış. Özel hazırlanmış parkurlarda rakiplerimizle yarışırken, bir yandan da puan topladığımız oyunda, birikimlerimizi silaha çevirebiliyoruz. Ancak bunlar öyle minigun ya da lazer silahı gibi şeyler değil. Aksine, topladığımız puanları harcarayarak parkurun nimetlerinden yararlanıyoruz. Yapımcılardan tam olarak nasıl puan kazanıldığı hakkında bir açıklama yapılmadı fakat yarış esnasında kazandıklarımızı nasıl harcayacağımız belli. Oyunun içindeki televizyon şovuna canlı bağlantı kurup, hemen önümüzdeki otomobil için sıradaki tuzağı istiyorum diyebiliyorsunuz. Hatta tuzak alternatifleri arasından seçimler de yapabiliyorsunuz.

Split/Second
"Sıradaki tuzak benden tüm sevenlere gelsin."

Peki bu tehlikeli parkurlarda ne tür tuzaklar olabilir? Açıkçası yekten baktığınızda gayet normal bir şehir, geniş ve trafikten uzak yollar görüyorsunuz. Ancak işin iç yüzü öyle değil. Yolda karşılaşacağınız dev su boruları aniden açılıp aracınızı parkurun kenarlarındaki kalın duvarlara savurabilir ya da inşaat vinçleri, tonlarca kiloluk demirleri tam siz geçerken üzerinize devirebilir. Altından güvenle geçeceğinizi zannettiğiniz köprüler yıkılıp, aracınızı hurdaya çevirebilir... Yani uzun lafın kısası, Split/Second’da rakiplerden daha çok, karşılaşacağınız tuzaklara odaklanmalısınız. Eğer bir şekilde canlı kalmaya devam ederseniz, bu kez önünüzdeki rakipleri saf dışı bırakmak için tuzaklar planlamanız gerekecek.

Görsel şölen

Yapımın yayınlanan ekran görüntüsü ve videolarında görülüyor ki, Split/Second’un grafikleri son derece başarılı. Çevre ve araç modellemelerini bir hayli gerçekçi tasarlayan yapımcılar, özellikle ışık efektlerinde harika işler çıkarmış. Zira görseller, gün ışığı efektiyle beraber oldukça gerçekçi gözüküyor. Çevredeki patlamalar, ani su taarruzları ve hasar modellemeleri de son derece başarılı. Black Rock Studio gayet kaliteli bir işe imza atmış.

Genel olarak bakıldığında, ilginç kurgusuna karşın yeni bir deneyim gibi görünmüyor Split/Second. Zira engellerle karşılaştığımız diğer yarış oyunlarından pek farklı olmayacaktır. Ancak görsel olarak Black Rock Studio’nun iddialı olduğunu belirtmekte fayda var. Şimdilik Split/Second’u 2010’a kadar beklemek durumundayız.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.01.2022 01:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
Split/Second

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×