SpongeBob SquarePants: Nighty Nightmare

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bikini Kasabası'nda macera bitmek bilmiyor
Platformlar PC
SpongeBob SquarePants: Nighty Nightmare
Merlin Puanı 67
20 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar Renkli ekranlar, eğlenceli videolar, komik diyaloglar
Eksiler Vasat grafikler, müzik olmayışı, çok kısa bölümler
Son zamanların en çok dikkat çeken çizgi filmi Sünger Bob Kare Şort’un, özellikle filmi ardından gelen video oyunlarının arkası kesilmiyor. Büyük küçük demeden, başladığı zaman ekran başına kilitlenen bir çizgi filmin, yeni macerasının incelemesini yapmadan geçemezdim. Sünger Bob, Patrick ve Plankton’un başrolleri paylaştığı yeni yapımımıza hızlı bir giriş yapıyoruz. İşte karşınızda Bikini Kasabası...

Bikini kasabası

Gayet sade ve pastel renkler içeren ana menüde bizi SpongeBob, Patrick ve Plankton’un animasyonları karşılıyor. Her karakter kısa ama eğlenceli faklı oyunları içermekte. Plankton her zamanki gibi kötü emellerini gerçekleştirmek üzere harekete geçmiş durumda. Son planı da şehri ele geçirmek. Tabi ki bunu zorbalıkla tüm şehri yıkarak sağlamaya çalışıyor. Plankton’un kötü emellerine alet oluyor ve onu yöneterek binaları yıkmaya başlıyoruz. Sol fare tuşu ile binaları eziyor, sağ tuşla lazer kullanarak onları eritiyoruz. Yalnız lazer gücü kullandıkça azalıyor ve sağ alt köşedeki barda gösteriliyor. Çığlık çığlığa dolaşan insanlar ve sirenler eşliğinde yıktığımız şehrin hasar oranı sol üst köşedeki barda gösteriliyor. Verilen süre içerisinde şehrin büyük kısmını ve Yengeç Restoran’ı yok etmeli, ayrıca Bay Yengeç ile de dövüşmelisiniz. Bay Yengeç ile yapılan kavga bu noktada önem kazanıyor, çünkü kavga etmeye sıra gelene kadar şehri savunan tank ve helikopterler size ateş ederek gücünüzü azaltmakta.

Bay Yengeç’in kızı

Bölümü başarı ile bitirdiğiniz takdirde, Plankton’un final bölümünü oynamaya başlıyoruz. İkinci level’a atlarken izlediğimiz videoda, önceki bölümde babası Bay Yengeç’i nakavt etmemize sinirlenen dişi Balina’nın(!) bizi midesine indirişi gösteriliyor. Gözümüzü Balina’nın midesinde açıyoruz. Yeni amacımız buradan kurtulmak. Bunun için de midede karşılaştığımız diğer plankton’ları himayemiz altına alarak, birlikten kuvvet doğar mantığı ile ağza giden çıkış yolunu bulmaya çalışıyoruz. Ancak kurtuluş yolundaki maceramız, düşman kuvvetlerle zorlaştırılmış. Plankton muazzam egosu ve diktatör tarzı sözleri ile himayesine aldığı planktonlara emirler yağdırıyor. Diğer plankton’lara verdiğimiz emirler ile çıkış yolu üzerinde karşımıza çıkan iskelet balıklar, vatos ve yengeç benzeri düşmanlarla savaşıyoruz. Sonunda ağza ulaştığımızda bizi bir sürpriz bekliyor; Yengeç Burger’in tarifi dilin altında duruyor! Bundan sonrasını ise söyleyemiyorum. Zira anlatırsam, Plankton’un hikayesini anlatmış ve oyun zevkinizi kaçırmış olurum.

Sünger Bob & Patrick Yıldız

Açıkçası asıl karakterimiz Sünger Bob, diğer yapımlardakine oranla biraz geri planda kalmış. Sünger Bob’un hikayesinde sonunda ehliyetimizi alıyor ve araç kullanmaya başlıyoruz. Denizin altında kendi kumsal ve denizleri olan kahramanlarımızı yargılamadığımız gibi, denizin altında araç kullanmalarına da bir şey demiyorum. Sponge Bob aldığı ehliyet ardından kendi kasabalarının en önemli yarışına katılır ve kumsalın tozunu attırmaya başlar. Yarış parkurunda karşısına çıkan engelleri baloncukla haklayan kahramanımız acaba Finish çizgisini görebilecek mi?

Yapımdaki son yönettiğimiz kahramanımız Patrick ise, kendi süper kahramanları olan Yıldız Adam kostümünü giyerek halkın yardımına koşar. Patrick’in özel gücü ise çıkarttığı gaz sayesinde ani bir ivme kazanarak havada kısa bir süre uçabilmesidir. Karakterimiz Bikini Kasabası’nı, pazarlamacı, dişçi ve kaslı yıldızlara karşı çok güçlü ve uzayabilen dili ile savunmaktadır.

Squidward nerede?

İncelemede özellikle Plankton üzerine yoğunlaşarak diğer karakterlere daha az yer verdim. Onların maceralarını böylece daha dolu dolu yaşayabilirsiniz. Zira bölümler zaten çok kısa ve kolay. Yapım renkli atmosferi, eğlenceli animasyonları, komik video ve diyalogları ile özellikle yaşı daha küçük okurlarımıza hitap ediyor. Böyle bir oyunda kaliteli grafikler aramak zaten hayal kırıklığı olacaktır. Karakterlerin sesleri çizgi filmdeki dublaj sanatçıları ile aynı. Bir Sponge Bob fanatiği iseniz denemeniz gereken, aksi takdirde bir küçük kardeş oyunundan ileri gidemeyen bir yapım SB: Nighty Nightmare.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2023 16:05
Kalan Karakter : 300 Gönder
SpongeBob SquarePants: Nighty Nightmare

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×