1/2

SSX 3

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Bir oyun insanı konsol aldırmaya zorlayabilir mi ?
Platformlar PlayStation 2
SSX 3
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports Big - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 90
Artılar Radio BIG, mükemmel grafikler, bitmek tükenmek bilmeyen eğlence
Eksiler Bazı buglar ve grafik hataları

PS2 konsoluna sahip olanlar ya da oyunlarını takip edenler, SSX oyununu çok iyi bilirler. En azından herkes bu oyunu bir kere görmüş ya da oynamıştır. Süper grafikleri, eğlenceli yapısı, fizik kurallarını altüst eden göz kamaştırıcı hareketleri, birbirinden ilginç tarzda karakterleri ile bu oyun en çok satanlar arasında önemli bir yere sahip olmuştu. Ardından yapılan devam oyunu “SSX Tricky” ise çok fazla yenilik getirmeyen; fakat sadece yeni karakterleri ve yeni pistleriyle bile, tüm oyun çevrelerinin ilgisini çekmiş bir oyundu. İlk iki SSX oyunun büyük ilgi toplamasının ardından hazırlanan üçüncü oyun da yine kalitesiyle kendini belli ediyor.“Peki bu oyun diğerlerinin devamı niteliğinde olan bir eklenti paketi mi ?“ derseniz, size cevabım koca bir “HAYIR!” olur. “Neden” mi..?

One mountain, three peaks

Oyunumuzun güzelliği aslında basitliğinde gizli. Bütün olay karla kaplı bir dağdan aşağıya snowboard’umuzla kaymak. Ancak oyunu sadece dağdan aşağıya kaymaktan ibaret olarak düşünmek mümkün değil. Aslında oyunun iki ana modu var; bunlardan biri bildiğiniz yarış modu, diğeri ise “freestyle” adı verilen, temelde puan toplamaya dayanan ve bolca kombo hareketler yaptığımız bölüm. Her bölümün içinde bir çok gizli saklı zıplama rampaları ve üzerlerinde kaymamız gereken farklı platformlar bulunuyor. Ancak bunlara dilediğimiz gibi çıkıp, atlayıp, zıplayamıyoruz; çünkü oyun o kadar hızlı ilerliyor ki bazen ne yaptığımızı bilmeden kayıp gidiyoruz. Ama oyunun güzelliği de burada; çünkü pistin üzerinde o kadar çok rampa ve platform var ki hepsine aynı anda ulaşmak zaten imkansız. Oyun boyunca gökyüzünde süper hareketler yapmakla kalmayıp, karakterinizin yeteneklerini de geliştiriyorsunuz, sonra yeni hareketler öğreniyor, para kazandıkça karakteriniz için yeni board’lar, yeni kıyafetler alıyorsunuz. Ayrıca tüm bunları yaparken mükemmel grafikler ve müzikler de size eşlik ediyor.

‘’Gaz’’ bir müzik eşliğinde sunulan menüde; tek kişilik “Single event” modunun yanında değişik tarzda bir kariyer modu olarak görebileceğimiz “Conquer The Mountain” modu bulunuyor. Sırayla tüm bölümleri oynadığımız bu modda oyunumuzun başta kapalı olan diğer iki bölümünü, buradaki yarışları kazanarak açıyoruz.

Oyunun asıl tadının çıktığı Multiplayer oyun modu ise bir arkadaşınızla kafa kafaya yarışabileceğiniz inanılmaz eğlenceli bir mod. Son olarak “Online” seçeneği ise oyunu net üzerinden çeşitli rakiplerle oynayabilmenize imkan tanıyor.

You’re listening “The Radio BIG”

Oyunun grafikleri için söyleyecek söz bulamıyorum. Kar efektleri inanılmaz gerçekçi yapılmış. Yağan kar tanelerine çok dikkatli bakarsanız hepsinin farklı tipte olduğunu görebilirsiniz. Üstelik güneş ışınlarının kardaki yansımalarını ve kar üzerinde oluşan parlamaları görünce ortaya çıkan görselliğe hayran kalmamak elde değil. Snowboard’umuzun ardında bıraktığı kar izleri de gerçekçi bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca büyük rampalardan yaptığımız uzun atlayışlar sırasında, gördüğümüz manzara gerçekten muhteşem.