1/2

SSX On Tour

Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
Fanatiklerinin kaçırmaması gereken son SSX oyunu.
Platformlar PlayStation 2
SSX On Tour
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Sports Big
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 87
Artılar Çok akıcı ve hızlı bir oynanışı var. Bunu hissettiriyor.
Eksiler Grafiklerde meydana gelen az da olsa yavaşlamalar sizi rahatsız edebilir. Gerisine sözüm yok.
Efsane yeni bir dağda geri dönüyor. Bu kez daha farklı bir yüzle karşımıza çıkıyor. Oyunumuz bu kez eski seriye göre biraz farklılaşmış. Bunlardan birisi tabiî ki seçmiş olduğumuz board’umuzun türü. Artık meşhur çiftli kayak takımlarıyla da oynayabiliyoruz. Bu SSX oyunları tarihinde bir ilk. Bu kayaklarla yeni hareketler yapmak da mümkün. Üstelik seçenekler de eskiye oranla artmış bulunuyor.

YOU RULE!

Oyunu açar açmaz o güzel rock müziği eşliğindeki açılış gerçekten radikal. Tabiî ki EA Sports, tecrübesiyle bir oyunun nasıl yapılıp sunulacağını çok iyi biliyor. Neyse lafı uzatmadan oyuna geçelim. Oyunumuzda en belirgin olan şey çok basit ve anlaşılır bir menüye sahip olması. İlk açılan pencerede sadece üç ikonumuz var. Bunlar da sırasıyla: ‘The Tour, Quick Play, Extras’. Bunları tek tek açıklayayım size. Ancak sondan başa doğru açıklayacağım. ‘Extras’ kısmında hileleri aktif hale getirebileceğiniz bir ‘cheat’ bölümü, diğer yandan aralarında ‘Iron Maiden’, ‘Scorpions’ ve ‘Def Leppard’ın da bulunduğu bir Music kısmı, bir de hiç kimsenin kaçırmasını istemediğim, içerisinde esprilerin olduğu ‘videos’ kısmı var. Bir de ‘options' kısmı var.

Oyunu tek başınıza oynamak istiyorsanız sadece ‘The Tour’ mod’unu öneririm. Fakat yok ben arkadaşlarımla kapışacağım diyorsanız ‘Quick Play’de karşılıklı oynayabilirsiniz. Ancak oyunumuzun asıl oynanabilir kısmı ‘The Tour’ modu. Oyunun neredeyse her şeyi burada saklı.

Kahramanınızı seçin...

Neden mi? Çünkü ‘The Tour’ mod’unda erkek veya dişi bir karakter seçmemiz ve onu çeşitli şekillerde giydirmemiz isteniyor. Hatta kayakçımızı o kadar detaylı belirliyoruz ki, eğer bayan bir karakter seçiyorsanız, onun göğüs hatlarını bile siz belirliyorsunuz. Oyunumuzda yine bir önceki oyuna benzer şekilde sadece bir dağ var. Fakat sadece bir dağ var diye üzülmeyin, çünkü bu dağı gördüğünüzde, aslında onun ne kadar büyük olduğunu anlayacaksınız. Oyun ilk başladığınızda bu dağdaki sadece dört bölüm açık oluyor. Yarışları kazandıkça veya şöyle söyleyeyim, dereceye girdikçe para kazanıyorsunuz. Hatta size bazı görevler veriliyor (mesela bazı ikonları belli bir sürede toplamak gibi) ve siz de onları yaptıkça dolar’ları biriktiriyorsunuz. Kazandığınız paralarla da karakterinize board, elbise alabiliyor; hatta makyaj bile yapabiliyorsunuz.

Artık oyun sizin yönetiminizde...

Niye mi? İşte size cevabı: oyunu bir oynayın, bir türlü bırakamıyorsunuz. Siz bölümlerde birinci oldukça oyun sizi bırakmıyor, siz de onu! Oyunun eskiden bildiğimiz Super Trick’leri bu oyunda Monster Trick olmuş. Ancak bunları eskisi kadar kolay yapamıyoruz. Bu hareketleri yapabilmek için biraz uğraşmamız gerekecek.

Neyse oyunumuzu genel hatlarıyla ele aldıktan sonra gelelim teker teker değerlendirmeye. Şunu da unutmadan söyleyeyim: SSX On Tour’un internette bulabileceğiniz çeşitli hileleri mevcut, ama bana sorarsanız bunları kullanmadan kendi alnınızın teriyle işi bitirin derim. Yoksa oyunun da bir tadı kalmıyor.