1/2

Star Ocean: The Last Hope

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
RPG severlerin parlayan yıldızı, X360'ta ortaya çıktı!
Platformlar XBox 360
Star Ocean: The Last Hope
  • Yapımcı - Yayıncı Tri-Ace - Square Enix
Merlin Puanı 82
Artılar Oynanabilirlik, bağımlılık yapıcı dövüş sistemi, Morrowind ile yarışabilecek genişlik
Eksiler Sinir bozucu karakterler, klişe konu, kamera açıları
Çok uzun zaman önce muhteşem bir RPG ortaya çıkmıştı. Türün yıldız özelliklerini ve bilim-kurgu temasını, tek potada eritebilecek kadar becerikli bir yapımdı. Ancak zaman değişiyor ve kaliteli ürünler unutuluyordu. Star Ocean da böyle bir kaderle karşılaşmıştı.

2000’li yıllara geldiğimizde ise konsollar yükselişe geçti. Sistem gereksinimlerinden, hatalardan ve benzeri sorunlardan olabildiğince uzak kalan konsollar... X360 konsol piyasasında haklı bir başarı gösterdi ve RPG türüne en çok önem veren bir platform olarak göze çarptı. Star Ocean böyle bir dönemde, RPG severler için bir güneş gibi yeniden doğdu. Şimdi de tahtını geri istiyor. Bakalım bunu başarabilecek mi?

Star Ocean: The Last Hope
"Ekibimizdeki karakterlerin hareketleri ve tepkileri doğallıktan yoksun."

Bıktık artık kolonileşme mevzusundan

21. yüzyılın ikinci yarısında, insan ırkı kendisini yok etme seviyesine gelmişti. Birbirlerine attıkları nükleer bombalar, milyarlarcasının ve gezegenlerinin ölümü ile sonuçlanmıştı. Kalan insanlar, zoraki bir barış yapıp yeni bir ev bulmak zorundaydı. Edge Maverick, Uzay Rönesans Gücü’nün ilk komutanlarından biri, sadece insanlığı değil; insanlardan bile kötü olan ve evrendeki tüm yaşamı sona erdirecek bir kötülüğü durdurmak zorundaydı. Yoksa geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek sonsuza dek yitip gidecekti. Bu zorlu yolculuk sırasında ihanetlerle yüzleşecek, gizemli dostlar kazanacak ve var olduğunu bile bilmediği ırklarla tanışacaktı.

Konu tanıdık geldi değil mi? Günümüzde piyasaya çıkan pek çok oyun, film ve kitabın değişmez konusu olan “Seçilmiş Kişi” geyiği bir kez daha karşınızda. Star Ocean’ın en heyecanlı yerinde ortaya çıkan ve bezdirici olabilen videoları da var. Neyse ki bu bir film değil. En çok ilgilendiğimiz nokta da konu değil. Oynanabilirlik, keyif faktörü ve benzer öğeler, Last Hope’un güçlü kozları...

Star Ocean: The Last Hope
"Oyundaki karakterlerin modellemeleri animeden fırlamış gibi duruyor."

Uzay operasında uyku tutarsa

Konudaki klişelerden daha rahatsız edici problem varsa, o da karakterlerin kendileri. Uzay operasında sanatçı gibiler. Hareketleri ve tepkileri inanılmaz derecede abartı ve doğallıktan yoksun. Konu gibi klişeler; çocukluğunuzdan beri açılamadığınız ve devamlı kavga ettiğiniz aşkınız, her şeye mantık çerçevesinde bakan, insanları aşağılayan ama iyi yürekli bir uzay Elf’i, güzelliği ve zaman zaman yaptığı beceriksizlikleri öne çıkan hoyrat bir büyücü... Yaptıkları her hareket ve seçim kolayca öngörülebiliyor ve sürpriz öğesi barındırmıyor.

Yapımın iyi yönlerine doğru yelken açalım. Yüksek derecede bağımlılık yapan dövüş motoru, oyun severleri büyülüyor. Eğer bir RPG’nin kalbi zekice stratejilerle bezenmiş dövüş motoruysa; Star Ocean, gözleri kör edercesine parlıyor. Canavarlar savaş alanında göründüklerinde, kendinizi tüm detaylarıyla gerçek zamanlı bir aksiyonun içinde buluyorsunuz. Akıllıca düşünmezseniz, işiniz bitiyor. Adamlarınızı dövüş alanında diledikleri gibi hareket ettirebilir ve stratejiler belirleyebilirsiniz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×