1/2

Star Ocean: The Last Hope

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Yepyeni bir hayata başlamak...
Platformlar PlayStation 3
Star Ocean: The Last Hope
  • Yapımcı - Yayıncı Tri-Ace - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
Merlin Puanı 83
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%66
Artılar Rahat oynanabilirlik, yapabileceğimiz birçok görev ve serbestlik
Eksiler Grafiksel bozukluklar, karakterlerin yüzeyde zaman zaman yapay durması
Sonunda korkulan olmuştur. Devletlerin büyük savaşı A.D. 2064’te başlamış, dünya üzerinde bir daha kapanamayacak yaralar açmıştır. 3. Dünya Savaşı ile birlikte, dünya nüfusunun yarısı yok olmuş, doğal yaşam da tükenme noktasına gelmiştir. Bir şekilde devletler ateşkes imzalamış olsalar da, geriye dönüp bakıldığında karşımızdaki tablo herkesi ürkütmeye yetmiştir. Yapılacak tek şey, son bir umut kalmıştır; baştan bir dünya yaratmak ve burada yaşam savaşı vermek.

Büyük uğraşlarla, profesör Trillas Bachtein’in önemli çalışmaları sonucunda, S.D. 0001’de bir filo, yepyeni bir gezegene gönderilir. Burada yapılan araştırmalar sonucunda yeni hayat kurulabileceği umutları yeşerir. Nitekim, S.D. 0010’da, yerleşim sağlayabilmek adına ilk insanlar gezegene adım atarlar. Yalnız, bu adım biraz sıkıntılı olur; gemimiz gezegene sağ salim inemez, büyük hasar alır. Buradan itibaren de devreye, Edge Maverick ve arkadaşları girer.

Adaptasyon süreci
Star Ocean: The Last Hope International, serinin karşımıza çıkan en son oyunu. Sonuna International ibaresinin eklenmesi de; içerisinde Japonca’nın dışında barındırdığı birçok dil desteği ve çeşitli ara yüz iyileştirmelerinin olması. RPG türündeki yapım, ilk başta Final Fantasy havası vermekte. Karakterlerimiz animelerden çıkıp karşımıza geçmiş gibiler. Klasikleşmiş RPG öğeleri burada aynen geçerli; yönetmekte olduğumuz ana karakterimiz var ve kendisi her türlü yetenek gelişimine müsait. Görevleri gerçekleştirip, bir yandan düşmanları da alt ederek experince kazanıyor, level atlıyoruz, bunun sonucunda da kullanabileceğimiz yeni yeteneklere sahip oluyoruz. Her şey bildiğimiz RPG öğelerinden ne eksik ne de fazla. Yeteneklerimizle de, kullanabileceğimiz özel eşyalarımız ve silahlarımız oluyor.

Star Ocean: The Last Hope

Edge Maverick’in en önemli yardımcısı, çocukluktan da arkadaşı olan Reimi Sionji. Birçok görevde onunla birlikte mücadele edeceğiz. Bunun dışında, çevremiz yardımcı karakterle dolu ve her biriyle 4 kişiye kadar partiler oluşturup görevleri yapabiliyoruz. Bu da zorlu düşmanlara karşı gücümüze güç katıyor. Karakter animasyonları üzerinde iyi çalışılmış. Hareketler gerçekçi gözüküyor, ancak oyun arka planı üzerinde karakterlerin duruşu ilk başta biraz eğreti gibi geldi.

Bazı yüzeylerde grafiksel olarak sıkıntılar göze çarpıyor, karakterler de yapay durabiliyor. Yalnız, yansıma ve su efektleri de gayet hoş. Gemiden indikten sonraki bölümde karşımıza çıkan suyun hareketleri gayet gerçekçiydi. Yine de PS3’te Last Hope’a nazaran daha iyi grafiklere sahip yapımlar görmemiz mümkün. Süper başlangıç videolarından sonra karşımıza çıkan grafiklerin biraz daha tatminkar olmasını beklerdim açıkçası.