Star Wars: Battlefront 2

Star Wars: Battlefront 2

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Koca gezegende sıradan bir asker olmak…
Bir çoğumuz bu yazıyı görmeden önce SW Episode 3 ile tanıştık, izledik, keyfine vardık. Sevindiğimiz, hüzünlendiğimiz yerler oldu ama gördüğümüz hep kahramanlardı. Bir kere de hayatları ve tarafları için savaşan minik kahramanları görmedik, onların yaşadıklarını yaşamadık. Işte Battlefront serisinin bize kazandırdığı buydu. Normal bir asker gibi savaşıp bu koca bilimkurgu evreninin içinde varolmak için savaşmak. Amacımız belli yaşamak ve yaşayarak savunduğumuz düşünceleri ayakta tutmak.

İşte Battlefront bize bunu sağlamıştı. Normal olarak savaştık. İlk defa oyunda kahraman bir kişiliği yönetmedik. Yönetilen olduk. Yapımcı Pandemic sadece bunu katarak yaptığı Battlefront’ta büyük başarılar kazandı. Fakat ülkemizde halen Counter Strike gibi başlıkların üstünde durduğumuzdan, Star Wars hayranları dışında çok oynayan olmadı. Yurtdışında ise durum çok farklıydı. Büyük ödüller kazanan yapımcı Pandemic’in bir ikinci oyunu çıkarması kesindi ve sonunda duyuruldu, hatta ilk görüntüleri elimize ulaştı.

Hayat savaşı

İlk oyunu oynayıp, single player ve Campaign gibi modların kötülüğünü hatırlayan varmıydı. Hatırlarsanız sadece capture the flag mantığına dayanan bölümler vardı. İşte pandemic, tek kişilik bölümlere de artık önem vereceğini açıkladı. Oyunu önceleri multiplayer olarak düşünen pandemic, bunun değişmesi için önce sağlam bir yapay zeka ekleyeceğini duyurdu. Öyle bir yapay zeka ki, kimi zamanlarda beni duvar ardından görüyormu diye şüpheyle yaklaşabilirsiniz. Devamlı tamamen işinde uzman tetikçilerden oluşacak bir grup asker ile savaşacaksınız. Eski Battlefront’taki gibi zaman zaman askerlerin oraya buraya takılıp, aptallaşması gibi bir durum olmayacak. Ayrıca eskisi gibi tek kişilik bölümler, bir dizi haritadan da oluşmayacak. Sağlam bir hikaye yazılacak ve bunun etrafında dönen tek haritada olaylar gelişecek. Kimi zaman ise sıkılıp uzaya adım atacağız ve bazı uzay gemisi görevleri ile soluklanacağız. Tıpkı RPG’lerdeki gibi savaştıkça bazı özelliklerimiz gelişecek ancak aksiyon hayatımızdan hiç çıkmayacaktır.

Artık görevler üssü ele geçir, bölümü bitir, mantığında olmayacak. Bazı bölümlerde bir yeri sabote edeceksiniz. Bazılarında ise karşı taraftan önemli bir kişiyi rehin alacaksınız. Bunu gibi çok çeşitli görevler de oyuna tat vermek için eklenecek. Bu görevleri yaparken bazen uzaya uçacaksınız. Işte bu bölümler az önce dediğimiz gibi oyuncuya soluk aldıracak. Gizlice düşman gemilerine sızıp sabote edeceksiniz ve gizli görevler için düşman üssüne girmenizi sağlayacak, bazı gemileri kaçıracaksınız.

Ülkeyi sen mi kurtaracaksın!?

Eh bu kadar gelişmeden sonra biraz da direk etki eden sistemlere yönelelim. İlk oyundaki asker sınıfları artık daha değişik olarak karşınızda olacak. Her bir birimin yapay zekası ayrı olarak yapılacak ve artık hiçbiri sadece öldürmeyi düşünmeyecek. Öncelikle hepsi kendi güvenliğini düşünecek, sonra ise sınıflarına gore amaçlarını yapmaya çalışacaklar. Sıkı durun! artık Jedi’leri de oyunda oynayabileceğiz. Kendine özgün force’leri ve yetenekleri olan Jedi’ler ölümsüz olmayacaklar. Hatta bariz zayıf noktaları olacak ki savaşlara doğrudan etki etmesinler. Bu yüzden gezegende herkesin Jedi olmaması sağlanacak. Bir de Jedi’leri seçebilmek için senaryoda bayağı ilerlemiş olmanız gerekecek. Oyunu bitirmeyi kafaya koyarsanız Jedi ile oynayabilirsiniz demektir.

Oyun X-Box, PC ve PS2 için ayrı ayrı kodlanıp çıkacak. Multiplayer haritalarında PS2’de 24 kişi, X-Box’da 32 kişi PCde ise 64 kişiye kadar büyük savaşlar yapılabilecek. Anlayacağınız Online turnuvaları görmeye alışacağız. PC sürümü konsollardan bağımsız olarak kodlanacak ve aralarında büyük performans farkları ve gelişmiş grafik özellikleri bulunacak. Bu yüzden konsoldan port edilmiş oyunlar gibi sönük kalmayacağı aşikar.

Yapımcı Pandemic işte bunları açıkladı. Sistemlerde epey değişiklik yapıyor ve önemli oyunlar çıkaran büyük firmalar gibi iki cila atıp, yeniden önümüze servis etmiyor. Oyunun çok tutmasının bir nedeni de budur. Pandemic gerçekten uğraşıyor. Henüz resmi çıkış tarihi belli olmadığından, PS3 için çıkıp çıkmayacağı da bilinmiyor tabi. Ancak PC kullanıcıları için 2005’in sonbaharında piyasada olması düşünülüyor. Belki biraz daha erteleyip X-Box 360 ve PS3’ü beklerler ne dersiniz?
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.03.2021 13:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×