Star Wars: Battlefront II

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Portatif yıldız savaşı
Platformlar PSP
Star Wars: Battlefront II
  • Yapımcı - Yayıncı Pandemic Studios - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 73
Artılar Oynanabilir kahramanlar, sesler ve grafikler
Eksiler Online oyun yok, kontrollere alışmak biraz zor
Piyasadaki çoğu platformda boy gösteren Star Wars: Battlefront 2, artık alışılageldiği üzere PSP platformuna da atlamadan edemedi. Görünüşte diğer konsollardan pek de farklı olmayan yapımda kayda değer ilk eksikliğin ise online oyunun mevcut olmadığı görülüyor. Yinede yapımı illa büyük ekranda oynamak gerekmediği, Battlefront 2 ile bir kez daha kanıtlanmış oluyor. Özellikle Star Wars severlerin, çılgınlığın artık taşınabilir bir boyuta ulaşması ile "Her yerde yıldız savaşları" cümlesi, fanların atasözü olarak kitaba geçiyor.

Star Dust

Yapımın taşınabilir bir boyut kazanması ile PC’de basit kalan savaşlar dahi PSP’de anlamlı oluyor. Örneğin onlarca farklı haritada yayılmış olan çok sayıda kontrol noktasını piyade olarak ele geçirmeye çalışıyoruz. Kontrol noktaları ele geçtikten sonra ise kaldığımız yerden diğer noktaları ele geçirmek üzere kaldığımız yerden işimize devam ediyoruz. Elbette bu söylendiği kadar kolay olmuyor. Zira düşman askerleri de bizlerle mücadele etmekteler. Başarıya giden yol, ya düşman askerlerinin kökünü kazımak, ya da haritadaki tüm noktaları ele geçirmek ile sağlanıyor. Artık bölüm içindeki gidişata göre buna karar vermek size kalmış bir şey. Küçük olduğunu söyleyemeyeceğimiz haritalarda yalnız yaya da bırakılmamışız. Kullanılabilecek hava tankları, AT-ST’ler, sürat motorları gibi alternatiflerimiz var. Alternatifler yalnız araçlarda da mevcut değil. Piyade olarak da seçebileceğimiz farklı birimler mevcut. Roketçiler, sniper, mühendisler gibi farklı türler olduğu gibi klon komutanları tarzında özel yeteneklere sahip farklı türlerle karşılaşmak da mümkün oluyor.

Conquest modu dışında yapımda oynanabilir daha pek çok mod bulunuyor. Ancak diğer konsollardan farklı olarak oynanabilen kahraman karakterler ve uzay savaşları ile PSP ön plana çıkıyor. Ancak özel karakterler ile oynamak, beklenilenin aksine işi daha bir hikayesel ya da filmsel şekle sokmuyor. Belli miktarda kazanılan puanlara karşılık açılan kilitli kahramanlardan, maç başına ancak bir tanesi mevcut olabiliyor. Bu bakımdan bir biri ile savaşan çok sayıda Yoda ve Darth Vader’lar beklemeyin! Ancak bazı bölümlerde karşımıza çıkan Boba Fett ya da Han Solo gibi özel karakterler ile daha ağır savaşlara girmek oldukça keyifli oluyor. Battlefront 2, PSP’de Galactic Conquest ve Challange olmak üzere iki ana tek kişilik mod barındırıyor. Ancak diğer platformlarda gördüğümüz Rise of the Empire Campaign modu PSP’de yer almıyor. Bunun yerine Galactic Conquest’te aşağı yukarı aynı işi yapıyor ve işlemciye karşı oynanan bir kutu oyunu gibi sıra tabanlı olarak işliyor. Tek kişilik modlardan başka olarak yapımda birde çoklu oyuncu desteği bulunuyor. Ancak yazı başında da belirttiğim gibi bu moda da farklı olarak online oynamak ne yazık ki mümkün olmuyor. Bunun yerine Ad-Hoc üzerinden 4 kişiye kadar oynanabilen Local mod bulunuyor.

Görsel olarak oldukça iyi modellenmiş ve detaylı olduğunu söyleyebileceğimiz karakterler ve araçlar, kimi zaman Ps2 versiyonundan dahi daha iyi görünüyor. On üç bölüm ile diğer platformlardakinden daha az sayıda bölüme sahip olan PSP, harita tasarımları ile de diğer platformlar ile benzerlik gösteriyor. Sesler ve müzikler bakımından ise tanıdık Star Wars tınılarını işitiyoruz. Ancak sesler ve efektlerin, grafiklerden bir basamak aşağıda kaldığı da açıkça görülüyor. Genel olarak baktığımızda Star Wars Battlefront 2, ortalamanın üzerinde bir başarıya imza atıyor. Özellikle Star Wars fanı olanlar için, çılgınlığın taşınabilir bir platforma sıçradığını söyleyebiliriz.
Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2022 00:06
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.07.2015 11:34
ya bende battlefront2 de tüm uzay savaşları bölümleri ve bazı bölümler mesela jabba the hoth muydu neydi herneyse onuın gibi bölümleri açıyorum karakter seçme yerine gelince siyah ekran görünüyor ve oynayamıyorum o bölümleri açılmıyor :(
Kalan Karakter : 300 Gönder
Star Wars: Battlefront II

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×