1/4

Star Wars - Empire at War

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Lord Vader! Yes master!
Platformlar PC
Star Wars - Empire at War
  • Yapımcı - Yayıncı Petroglyph Games - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar Star Wars evrenine ait, başarılı bir strateji oyunu. Seride gördüğümüz karakterlerin bir kısmını kontrol edebilme imkanı. Muhteşem müzikler ve düşük sistem ihtiyacı.
Eksiler Grafikler ayrıntıdan yoksun. Çeşitli yapay zeka hataları.
6 bölümlük muhteşem seri Star Wars, geçtiğimiz yıl muhteşem bir final ile sona erdi! Böylelikle Darth Vader’ın hikayesi tamamlanmış oldu. Küçük ve yetenekli bir çocuğun, önce oldukça başarılı bir Jedi’a, ardından çok güçlü bir Sith Lord’una dönüşmesini büyük hayranlıkla izledik. Şimdilerde bu efsane serinin yaratıcısı George Lucas, Indiana Jones’un yeni filmi üzerinde çalışıyor. Maalesef yakın zamana kadar herhangi bir Star Wars projesi ortalarda olmayacak. Yine de hikayenin fanları üzülmesinler, Lucas’ın aklını kurcalayan bazı projeler bulunuyor. Umuyoruz ki Lucas, Episode 3: Revenge of the Sith’in bıraktığı tadı kaybetmeden, yeni projelere yelken açar.

Serinin fanları sadece filmlere değil, film ile ilgili tüm materyallere de büyük ilgi gösteriyor. Hal böyle olunca da Star Wars motifli yemek takımlarından(!) , karakterlerin kostümlerine kadar bir çok öğe satışa sunuluyor ve ilgi görüyor. Tabi oyun yapımcıları da bu muhteşem hikayeyi temel alıp, sayısız oyun üretiyorlar. Bunların son halkası da Star Wars – Empire at War!

İsyancılar vs İmparatorluk güçleri

İlk olarak geçtiğimiz ay sonu yapımın demo’su yayınlandı. Oyunla ilgili ilk fikirler olumluydu. Yalnız bir kaç yapay zeka hatası, biraz moralleri bozmuştu. Artık Empire at War satışa sunuldu, umuyoruz ki demo’da karşılaştığımız sorunları gidermiş olarak, bize Yıldız Savaşları’nın eşsiz atmosferini yaşatabilir.

Oyunumuz, isyancılar(iyiler) ve imparatorluk güçleri(kötüler) arasında geçen savaşı konu alıyor. Bu savaşın içinde filmlerden tanıdığımız simalar da bulunuyor! Hatta savaşlarda aktif rol üstleniyorlar...

Güç kalkanları, lazer silahları, yıldız gemileri...

Star Wars: Empire at War açılır açılmaz, menü tasarımı ve arka plan dikkatimizi çekiyor. Sanki bir uzay gemisinin kokpitinde gibiyiz. Önümüzden gemiler geçiyor, lazerler, patlamalar vb... olaylar izliyoruz. Hemde daha menüdeyken. Hatta bazen kaptırıp, şimdi ne olacak diye de baktığımız oluyor. Bazen ortalık öyle bir duruluyor ve kısa bir süre sonra bir kargaşa bir kıyamet kopuyor ki, gerçekten de hayretle izliyoruz. Options’a girmek için fonun bir anlık durgunluğundan yararlanıyoruz(!)Burada başta grafik olmak üzere tek tek ayarlarmızı yapıyoruz...

Eğer yapımın demo’sunu oynamadıysanız ilk olarak Tutorial sekmesine tıklamanızı tavsiye ederim. Gayet ayrıntılı hazırlanan bu bölüm, oyuna alışmanız açısından çok yararlı olacaktır çünkü EaW, klasik strateji yapıtlarına göre biraz karmaşık bir arabirime sahip. Demo versiyonu bitirdiyseniz, tutorial yapmadan da çok fazla zorluk çekeceğinizi sanmıyorum.

Single Player bölümüleri

Single Player’a tıkladığımızda karşımıza 3 seçenek çıkıyor. Sondan başa doğru anlatmak gerekirse, ilk olarak Skirmish Battles’dan başlayacağız. Bu seçenek bilindik Skirmish mod’u. Yani hazır olan birimlerimiz ile düşman ünitlerine saldırıyoruz. Tabi haritayı vb... ayrıntıları önceden biz ayarlıyoruz. İkinci seçenek Galactic Conquest. Burası skirmish’ten biraz daha farklı. Öyle ki harita olarak seçtiğiniz galaksiyi ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Tabi bunları yaparken gezegenlerde bulunan düşman birimlerini göz ardı etmemek gerek. Aksi halde ele geçirmeye gittiğiniz gezegenlerden eli boş, başınız eğik geri dönersiniz(!)