1/2

Star Wars Episode 3: Revenge of the Sith

Emre Sevimbige 3.06.2010 - 12:31
Film+Oyun olayını sevenler için bakılması gereken bir Star Wars.
İnsanoğlu bazı şeylerin suyunu çıkarmayı aklına koyunca, ne yazık ki çok güzel yapıyor. Son zamanlardaki en moda olay ise; Film ve oyunu bir arada piyasaya sürmek. Burada muhakkak bir olay olur. Ya film, ya da oyun kötüdür.

Geçen gün Lego Star Wars’u aldım PC’im için. Baktım tek CD olmasından dolayı pek bir beklentim yoktu ama bayağı hoşuma gitmişti. Yine de kısa bir oyundu ve daha çok küçük yaşta oyuncular göz önüne alınarak yapılmıştı. Sonra dedim ki, güzel sayılır. PS2 için de şöyle bir oyun varmış. Yine Star Wars, ama bu kez çocuklar için değil. Çizgi film gibi değil grafikler. Çok da kolay olmasa gerek. İyi eğleneceğe benziyorum…

Yanılmamışım…

Aslında yanılmadım. Tam beklediğim gibi idi. En büyük olay ise, neredeyse ortamlar hariç fark olmamasıydı. Taktım DVD’mi PlayStation’ıma ve dedim. İşte oyun diye. Çok güzel bir açılış videosu vardı çünkü. Dikkatle izliyordum. Çünkü, videolar benim için çok önemlidir. Ancak 1 dakika sonra, oyunun içine girince anladım ki; videolarla çok sık karşılaşacaktım.

Bölüm, bölüm şeklinde oynanan oyunumuzun içinde çok sık video girişi söz konusu. Bu olay başta güzel olsa da, bir yerden sonra kabak tadı vermeye başlıyor. Eğer Star Wars size fazla bir şey ifade etmiyorsa bayağı sıkıyor. Bölümlerin uzunluğu ise oldukça iyi ayarlanmış. Baştaki bölümlerde 10 dakika falan sürerken, iş zorlaşmaya başlayınca; bu oran da artmaya başlıyor.

Zorluk ve Çizgisellik

Oyunda zorluk seçme imkanı yok. İlk bölümler haddinden fazla kolay olduğu için üzülmüştüm. Sonra ilerledikçe anladım ki, aslında çok zor. Evet, kısacası zorluk olayı bayağı dengesiz.

Star Wars: Episode 3 Revenge Of The Sith oyununda Obi-Wan ve Anakin olarak ilerleyebiliyoruz. Oyunumuzun tek amacı ise; ilerlemek, önene gelen ve git gide zorlaşan rakipleri ufalamak. Başta eğlenceli geliyor. Düşmanları ufala, kapıları aç, uzun zıplama yap vb... Ancak bir yerden sonra fazlasıyla çizgiselleşiyor. Sadece zorluk artıyor, geriye kalan her şey aynı…