1/2

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Star Wars'un en karanlık öyküsünü, sinemadan evvel yaşamak isteyenlere.
Platformlar XBox
Star Wars: Episode III Revenge of the Sith
  • Yapımcı - Yayıncı The Collective - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 68
Artılar Filmden alıntı görüntülerle süslenmiş ara videolar. Hikaye ilerleyişi son derece hareketli.
Eksiler Pek çok grafik hatası. Kamera sistemi başarısız. "Karşına çıkanı öldür"den ibaret bir oyun. Oyun süresi kısa.

George Lucas’ın efsanevi bilim kurgusu Star Wars, mayısın 19’unda gösterime girecek son filmi ile nihayete eriyor. Yıllarca kötü bir idol haline gelen Darth Vader’ın çocukluğuna, nasıl Jedi olduğuna ilk iki bölümde şahit olduktan sonra en önemli kısma yani Jedi savaşçısı Anakin’in nasıl kötü tarafı seçtiğine şahit olacağımız bu son bölüm gerçekten kilit bir noktayı teşkil ediyor. Hatırlarsanız Yüzüklerin Efendisi filmlerinin sinemada boy gösterdiği dönemlerde, film çıkmadan hemen 15 gün evvel resmi oyunu yayınlanırdı. Böylece yapımcılar hem hayranlarına film hakkında birkaç ipucu verirdi, hem de filmin atmosferine bir an evvel girmemizi sağlardı. İşte LucasArts da aynı taktiği benimseyerek 3 mayıs tarihinde efsane filmin resmi oyununu yayınladı. Tipik bir aksiyon oyunu olan Star Wars Episode III: Revenge of the Sith, filmin genel konusu üzerinde kuşbakışı görmemize, 15 bölüme sığdırılmış senaryosu ile hem Obi-Wan’ı hem de filmin kilit ismi Anakin Skywalker’ı kontrolümüze alarak bölümleri ilerlememize imkan tanıyor.

Hissediyorum, güçte bir huzursuzluk

Son filmi bir an evvel izleyebilmek için pek çok şeyden fedakarlık yapacak sayısız insandan biri olarak SWE3’ü bir an evvel konsolumda oynamak için sabırsızlanıyordum. DVD’yi konsolun çekmecesine yerleştirdikten sonra müthiş bir görsel şölenin beni beklediğini, uzun soluklu bir maceranın önüme serileceğini ve sayısız düşmanla amansız mücadeleler verirken, “gücü” kullanarak düşmanlarımı alt edeceğimi biliyordum. İlk videonun Star Wars klasiği yazı geçişinin son bulmasının ardından, Obi-Wan ve Anakin’in küçük bir gemi ile İmparatorluk savaş gemilerinin içinde bulunduğu büyük uzay savaşının tam ortasında kalmalarını izleyerek aksiyona balıklama atlıyoruz. Filmden alınmış yaklaşık 15 saniyelik bir görüntünün ardından kontrolleri elimize alarak Anakin’i yönetiyoruz. Yanımızda ustamız Obi-Wan ve sempatik robotumuz R2-D2 da var.

Eğer “Lord of the Rings: Two Tower” veya “Return of the King” oyunlarını oynamışsanız tipik Hack’n Slash modunda olduklarını yani önünüze çıkanı öldürüp sadece yolunuzda ilerlemeniz gerektiğini bilirsiniz. İşte SWE3’de tamamıyla aynı yolda ilerleyen ve sadece karşınıza çıkanı öldürmek üzerine kurulu olan bir oyun. Anakin’i kontrolümüze aldığımız anda “X” ve “Y” tuşlarına çılgınlarcasına basarak, karşımıza çıkan; “leblebi, çekirdek” diye tabir edeceğimiz çelimsiz droidleri parçalıyoruz. İlerleyişimiz ise maalesef çok fazla sıradanlık içeriyor; “Düşmanları öldür, enerji kablolarını kes, elektromanyetik kalkanı etkisiz hale getir.”. Sürekli aynı döngüyü tamamlamaya çalışıyoruz. Oynanabilirlik konusunda böyle bir sıkıntı olmasına rağmen çevre dizaynları ve arkadan gelen müziklerin etkisi ile atmosferin üst düzeyde olduğu kesinlikle gözden kaçmayan bir ayrıntı.

İlk bölümü tamamladığımızda, tıpkı “Two Tower” ve “Return of the King” oyunlarında olduğu gibi bölüm sonunda karakterimizin aldığı kabiliyet puanlarını görüyor ve bu puanları daha sonraki bölümlerde kullanacağımız “güç”lerimize dağıtıyoruz. Dövüşler esnasında hangi güçleri daha fazla kullanıyorsanız onlara puan vermek mantıklı elbette. Sözgelimi her Jedi’ın vazgeçemediği “push”, yani düşmanı geriye itme kabiliyeti bu oyunda da en fazla kullanılan güç olduğundan, ilk olarak ona puan vermek daha mantıklı. Bahsettiğim bu kabiliyet puanlarının nasıl biriktiği konusu da yine ismini anmak durumunda kaldığım Two Towers oyununa benziyor. Yani dövüşler esnasında düşmanlarımızı ne kadar seri bir biçimde öldürürsek, bunun karşılığında pair, good, impressive, masterful gibi terimlerle ödüllendiriliyoruz. Bu terimlerin en yükseği olan masterful’u sayıca çok yapabilmemiz bölüm sonunda alacağımız kabiliyet puanını arttırıyor ve böylece bir sonraki bölüme daha kuvvetli bir Jedi ile çıkma şansına erişiyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×