1/2

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

Çağrı Kazancı 3.06.2010 - 12:31
Star Wars efsanesi Mayıs ayında nihayete eriyor

Hepimizin hayatında yer etmiş olan takdire şayan Star Wars efsanesi Mayıs ayında nihayete eriyor. Filmin haricinde kendini S.W. galaksisinde bir rolü üstlenmeye adamış olanların beklediği Star Wars Episode III – Revenge of the Sith’in filmin galasından iki hafta önce, yani Mayıs ayının 5’inde piyasada olacağı Lucas tarafından deklare edildi. Vakitlice iki serisi çıkmış olan oyunun üçüncü serisinde, trailerdan edinilen izlenimlere göre daha fazla emek harcandığı söylenebilir. Tabi Sinematik değerlerin biraz göz boyadığı bir duruma aldanıyor da olabiliriz. Oyun içindeki etkileşim, atmosfer ve motorun daha önce ki serilerinde aşamadığı yavan durum Lucas genel olarak bütün oyunlarında ismine güvenerek atladığı bir detaydı. Daha doğrusu detaydan, ince işçilikten kaçınması idi.

Filmin eski serilerine tutkun olan bir çok S.W. fanatiği için zaten fazlaca dejenerasyona uğramaya başlayan Episode serilerinin filmlerinde yakalamayan başarıları oyunlarda aranmaya başlar oldu. Hoş, anlayamadığım şekilde bir çok oyuncu daha önce ki iki seriden fazlaca memnun kalmakta. Vuruş tekniklerinde olması gereken gayet basit bir öldürme hareketlerinin bile adamın içinden geçen ama öldürmeyen mantıksız bir motor haline gelmesi ve bunun oyuncular tarafından mantıklıymış gibi savunulur hale gelmesini düşünecek olursak, yukarıda lafını ettiğimiz dejenerasyon kelimesinin ne denli yerli olduğunu söyleyebiliriz.

Neo-Geo ve benzeri oyun makinelerinde yer alan 2 boyut dövüş oyunların da defansif ve saldırı hamlelerinin hepsinde, adeta bir turn-base tabanlı strateji oynar gibi seçilebilir, mantıklı durumlar meydana çıkar. Bir de filmdeki Jedi muharebelerini ve oyundaki mouse’un duyarlılığını artırarak “sağa sola çevir dur” durumlarını düşünecek olursak benim gibi S.W. fanlarının hayal kırıklığının ne denli büyük olduğu tartışılamaz.

Bütün bu şüpheleri bir kenara salarak biraz eldeki malzemelere gözatmaya başlayalım. Şu anda gelişim aşamasında olan oyunda, üçüncü şahıs görünümlü aksiyon macera biçimi içerisinde Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi olarak zorlu savaşlara ve destansı ışın kılıcı muharebelerine katılıp, herşeyin nihayi sonu olan iyi ve kötü taraf arasında seçim yapma konumuna geleceğiz.