1/4

Star Wars Galaxies

Canbek Tufan
Canbek Tufan 3.06.2010 - 12:31
Yıldız Savaşları online olunca...
Yaklaşık 2.5 yıl önce, 2003 yılında piyasaya çıkmıştı Star Wars Galaxies (SWG). Oyunun duyurulduğu günden itibaren bomba etkisi yaratacağına birçok insan şüphe duymadan bakıyordu. Tabi o yıllarda (her ne kadar Ultima Online kasırgası olsa da) MMO oyunlarına ilgi abartılacak kadar fazla değildi; fakat Star Wars gerek oyunları gerek filmleriyle milyonların hayranlığını kazanmış, insanların bilim kurguya bakış açılarını değiştirmişti. Bu durumdan faydalanmak isteyen Sony Online Entertainment (SOE; kendileri ayrıca EverQuest serisinin de yapımcıları olur ve daha birçok MMO) işe koyuldu ve oyunu tamamlayıp (?) piyasaya çıkardı.

SWG ilk günlerinde piyasadaki MMO lardan çok daha farklıydı. Çoğu RPG ve MMO'nun aksine level değil skill based bir sisteme sahipti. Jedi dahil tam 33 meslek vardı (daha sonra gelen Jump to Lightspeed (JTL) ek pakedi ile 34 çıkarıldı bu sayı). 6 başlangıç mesleğinden birini seçerek başladığımız oyuna, skill puanlarımızın yettiği kadarıyla diğer mesleklere yöneliyorduk. İstersek doktor olup heal işleriyle uğraşıyor, istersek rifleman olup savaşın gölgesindeki galakside savaşla beraber sürükleniyor, istersek bir dansçı olup cantinalarda insanları eğlendiriyor veya bir weaponsmith olup galaksideki en iyi silahları yapmaya çalışıyorduk. Skill puanları yettiğince bunlardan istediğimizi yapabiliyorduk. Jedi olmak ise herkesin hayali fakat ulaşması zor bir uğraştı. Jedi ilk günden beri hep alpha class olarak bilindi (taki 15 Kasım 2005'e kadar). İlk günlerde jedi olmak için Hologrind adlı bir sistem vardı. Karakterinizi yarattığınızda onun adına atanan ve sizin bilmediğiniz bir kaç mesleği masterlamanız (bir mesleğin en yüksek mertebesi onu masterlamaktı. 250 skill puanıyla aynı anda en fazla 3 meslek masterlanabiliyordu) gerekiyordu. Oyun içinde holocron denilen bir alet size bu meslekleri söylüyordu, fakat son meslek hariç. Sonuncuyu bulmak tamamıyla şansa kalıyordu (kimi insanlar tam 32 mesleğin hepsini masterlayıp ancak jedi olabildi mesela, kimileri de sadece 7-8 meslekle).

SWG'de xp kazanıp oyun içi her duruma hazır bir karakter yapmak maksimum 1 hafta sürüyordu. Oyunu bilenler ise 1-2 günde kendilerine istedikleri gibi bir karakter yapabiliyordu. Meslek değiştirme mümkün olduğu içinde insanlar oynadıklar süre boyunca 32 meslekten dilediğini yapıp isterlerse jedi açmak için uğraşıyorlardı.

Karanlık Çağın Başlangıcı - Publish 9

SWG'de düzenli olarak her ay yapılan (son bir kaç aydır 2 hatta 3 ayda bir yapılan) updatelere Publish deniyordu. Her publish oyuna bazı yenilikler, bug fixleri vs. gibi özellikler getiriyordu. Publish 9'da ise SWG'nin yaşadığı ilk deprem geldi. O güne kadar önüne geleni kesip biçen Jedi lara öyle bir değişiklik geldi ki, önüne gelen 5-6 normal meslekten kişiyi rahatlıka kesebilen Jedi, 2 melee kaşısında sürünür hale geldi. Hatta Jedi ları 1vs1'de yenebilen birçok kişi vardı (oyuncunun oynamasına bağlıydı anlayacağınız, o günlerde). Fakat Publish 9 her yönüyle kötü değildi. Kimilerine göre Jedi ve diğer meslekler arasındaki uçurum kadar olan farkı biraz daha kapatmıştı. Ayrıca Jedi lar için Force Ranking System (FRS) adlı bir sistemde oyuna dahil oldu. Rakip factionun Jedi yını veya bir master bounty hunter'ı (tarafımca oyundaki en iyi meslekti, Bounty Hunter lar (BH) aynı Star Wars filmindeki Boba Fett gibi ödül avcılarıydı. BH Mission Terminal adı verilen yerlerden Jedi görevleri alarak Jedi ları para karşılığı öldürüyorlardı. Tabiki NPC Jedi lardan bahsetmiyorum, baya player Jedi) öldüren Jedi FRS xp kazanıyor ve bunla Jedi konseyinde Rank atlıyordu (Knight-Guardian-Master rankları arasında).

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×