1/3

Star Wars: Knights Of The Old Republic

Emre Günen
Emre Günen 3.06.2010 - 12:31
Bioware'ın Star Wars konulu yeni RPG'i piyasayı epey sarsacak
Platformlar PC
Star Wars: Knights Of The Old Republic
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
23 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%82
Artılar -
Eksiler -

George Lucas’ın yalnızca çekeceği film için yazdığı senaryo, günümüze kadar popülerliğini koruyan bir fenomen haline geldi. 1970’lerde başlayan Star Wars çılgınlığı, hiç hız kaybetmeden büyümeye devam ediyor. Hakkında kitaplar yazılan, çizgi romanlar çizilen, oyunlar hazırlanan, fan kulüpleri kurulan ve hatta dini bir inanış haline getirilen ender yapıtlardan biridir Star Wars. Şimdiye kadar sadece Simülasyon, FPS ve strateji türünde oyunlar yapılan Star Wars’a bu sefer yeni bir oyun türü yapılmış. Knights of the Old Republic, Star Wars için yapılan ilk RPG (Role Playing Game) olmasına rağmen oldukça iddialı bir oyun.

KotOR, Star Wars evreninde geçen ilk konulu RPG oyunu olma ünvanını taşıyor. Oyun dünyasında ilk’ler genelde başarısız olduğundan oyunun kötü olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak oyun oldukça güvenilir ellerden çıktığı için bu ön yargıyı kafanızdan atabilirsiniz. Oyunu RPG kavramının babası olan ve Baldur’s Gate, Neverwinter Nights gibi ödüllü RPG’leri yapan Bioware firması yapmış. Bu yüzden oyunun kutusundaki Bioware amblemi bile oyunu almanız için geçerli bir sebep. Ayrıca oyunun yapımı sırasında LucasArts çalışanları da hikaye konusunda yardımcı olmuş. 4 CD’lik devasa oyunun kurulumu epey uzun ve HDD’ınızda kapladığı yer tam 3.5 GB! Oyunun bu kadar yer kaplamasının sebebi ise kurulumdan sonra CD’lere ihtiyaç duymaması.

Oyun ilk Star Wars filminden tam 4.000 yıl önce, Sith ve Jedi’ların en çok olduğu dönemde geçiyor. İmparatorluğun (Galactic Empire) henüz kurulmadığı ancak kurulumuna büyük ölçüde yaklaşılan bu dönemde olaylar şöyle gelişmektedir: Altın çağını yaşayan Cumhuriyet (The Republic), Mandalorian’larla yaşadığı sorunun yanı sıra Sith’lere karşı da mücadele vermektedir. Darth Revan’ın hayatta kalan en son öğrencisi olan Darth Malak (gülmeyin bakayım! Napalım daha iyi bir isim bulamamışlar :P ) Cumhuriyete karşı büyük saldırılar düzenlemektedir. Bu dev savaşta Cumhuriyet adında savaşan bir asker olan siz bir Jedi filosunda, Bastila Shan’ın gemisinde görevlisinizdir. Taris gezegeninin üzerinde Sith’lere kaşı verdiğiniz mücadeleyi kaybedersiniz ve gemiden kaçmanız gerekir. Carth Onasi (bir başka cumhuriyet askeri) ile gemiden kaçarsınız ve Taris gezegenine düşersiniz. Buradan sonrası ise tamamen karakterinizin izleyeceği yola bakıyor. Yapacağınız her hareketin, galaksinin geleceğini değiştirebilmesi oyun oldukça geniş kapsamlı hazırlanmış. Yani izlemeniz gereken tek bir yol yok ve her şeyi yapmakta serbestsiniz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×