1/5

Star Wars: KOTOR 2 - The Sith Lords

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Işın kılıçlarını yeniden çıkartmanın zamanı geldi.
Platformlar XBox
Star Wars: KOTOR 2 - The Sith Lords
  • Yapımcı - Yayıncı Obsidian Ent. - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 92
Artılar Oldukça geniş ve detaylı hikaye. Görevler esnasında sunulan sınırsız özgürlük. Başarılı savaş sistemi.
Eksiler Grafiklerde yaşanan minik hatalar. Uzun yükleme süreleri.

Role Playing oyunlarının (RPG) hazırlanışına bakıldığında son derece zahmetli ve bir o kadar da detaylı oldukları göze çarpar. Geliştirilmeye müsait ana senaryosu, aksiyon oyunlarının aksine çizgisel değil, verilecek kararlar doğrultusunda değişime açıktır. Yani kararlar her an oyuncu tarafından verilir ve kararların iyi ya da kötü olması hikayenin akışını etkiler. Hal böyle olunca oyunun sadece hikâye kısmını dahi yapmak oldukça uzun sürer. Bu yoğun çalışma bol dialoglar içeren bir oyun haline dönüştürülene kadar sayısız insan elinden geçer ve ancak işin ehli kişilerin altından kalkabileceği yapımlar piyasada söz sahibi olur.

Geçtiğimiz senenin isminden en çok söz ettiren, hatta yılın en iyi oyunu olarak seçilen; “Star Wars: Knight of the Old Republic” RPG oyunları konusunda bir mihenk taşı olarak değerlendirilebilir. İlk bakışta Star Wars gibi büyük kitlelere hitap eden bir ismi taşıdığından başarısı yanlış anlaşılabilir ama oyunu oynayıp detay seviyesini görenler neden bu denli büyük sükse yaptığını daha iyi anlayacaklardır. Bilindiği üzere iyi ve kötünün mücadelesini anlatan Star Wars hikayelerinde ana kahramanlar her zaman iyi olmuşlardır. Ancak KotOR oynayanlar bilirler ki; oyunda başarılı olmanın belli bir sınırı yoktur. Oyuncu son derece özgürdür ve iyi ya da kötü olsun istediği kararı verebilir. Her ne kadar Star Wars evreni bilindik unsurlarla çevrelenmiş olsa da, sinemada izlediğimiz filmlerin aksine KotOR, senaryosu gereği çok uzak geçmişte geçtiğinden kendine ait bir dünyayı yaratmayı başarmıştır. Üstelik kolayca filmlere konu olacak kadar derin detaylı ve entrikalarla süslenmiş senaryosu, en iyi oyun ünvanını almasının bir diğer nedenidir. KotOR için söylenen en olumlu eleştilerden biri; Episode I filminden dahi daha iyi hikaye derinliğine sahip olduğudur.

May the force be with you – Bir olmazsa olmaz atasözü

Geçtiğimiz senenin bomba etkisi yaratan oyunu KotOR, RPG oyunlarının usta ismi olan Bioware tarafından geliştirilmiş, tıpkı daha evvelki ödüllü oyunları Baldur’s Gate’de olduğu gibi akıcı ve merak uyandıran senaryosu ile bizleri karşılmıştı. Oyunun büyük kısmını karakterler arası konuşmalar içerdiğinden ve savaş kısımlarının mümkün olduğunca az tutulduğundan kimileri hoşnut olmamıştı ancak taktir edersiniz ki RPG oyunlarında iletişim en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. İlk oyunda çömez bir Jedi öğrencisinin adım adım nasıl başarılı bir savaşçı olduğunu öğreniyorduk. İlk zamanlar savaşmaktan aciz olduğumuzdan Jedi’ların arasında hayatta kalmaya çalışırken, zamanla usta bir silahşör olup galaksinin hatırı sayılır savaşçıları arasına girmeye çalışıyorduk. Tüm bu aşamaları tamamlarken demin de bahsettiğim gibi her hangi bir sınır ya da bizi belli kutuplara yönlendiren etmenler olmuyordu. Yapacaklarımızda son derece özgürdük. Karşımıza çıkan insana ister yardım edebilir, ister onu öldürüp eşyalarını paralarını çalabilirdik. Hatta kimi zaman iyi, kimi zaman kötü yol izleyerek amaçsız yaşayan dengesiz bir savaşçı bile olmakta özgürdük.

Genelde yaptığı oyunları gözü kapalı alan bir kitleye sahip olan Bioware ile Lucas Arts’ın ayrılması ilk başta büyük hayal kırıklığı olmuştu. Oyunun yeni yapımcı şirketi olan Obsidian Entertainment ismi bir çoğumuza yabancı geliyor olabilir. Ancak kadrosuna baktığımızda; Black Isle Studios, Blizzard Entertainment, Electronic Arts ve Neversoft gibi firmalarda görev almış isimlerin bir araya geldiği bir oluşum olduğunu söylemem, bu yeni yapımcı şirkete güvenmemiz için yeterli sebeptir sanırım. Özellikle de ilk oyunun tüm kaynak kodlarının, artwork’lerinin ve dökümanlarının Obsidian Entertainment’a geçmesi, oyunun kaldığı yerden devam ediyor olduğunu ispatlamak için bir diğer sebep.