1/2

Star Wars: Republic Commando

Çağrı Kazancı
Çağrı Kazancı 3.06.2010 - 12:31
StarWars evreninde yalnız bir StormTrooper...

Sık sık Star Wars evrenindeki güç çatışmaları ile karşımıza çıkan Lucas Arts bu kez StormTrooper olarak bizi Klon savaşlarının ortasına salıyor. Uzun zamandır Jedi olarak çarpışmaya alıştığımız formatın dışına çıkmayı hedefleyen Lucas Art standart FPS mantığını oyuna getirdiği bir kaç yenilik ile süslemek niyetine anlaşılan. Biraz göz gezdirelim bunlara.

Oyunda tek bir kişiyi yönetmek yerine Cumhuriyet Ordusunun saygın, seçili askerlerinden oluşan üç kişilik bir takımın liderini oynuyoruz. Kulağa üç kişiyi denetleme biçimi hoş geliyor olsa da yapılan açıklamalardan anlaşıldığı üzere adamlarımızınn üzerindeki hakimiyetimiz fazlasıyla sınırlı olacak gibi. İlerleyen bölümler de hakimiyetin daha fazla olacağına dair bazı laflar geçmekte. Ama ismine güvenerek detaylardan sürekli kaçınan Lucas Art söz konusu olunca, bu tür ince işlerin olacağına dair insanın pek inancı kalmıyor doğrusu. Adamlarımıza komut vermek istediğimizde basit ama etkili olan Tek Dokunuş ile kontrol sistemi devreye giriyor. Bu sayede mouse’un tek tuşunu kullanarak adamlarımızın yapabileceği bir çok eylemi gerçekleştirme şansına sahip olabiliyoruz. Adamlarımızın istatistiki bilgilerine ulaşmamız mümkün. Enerji ve Cephane gibi. Aynı zamanda adamlarımızı Ofansif ya da Defansif konumda tutarak üstümüze düşen görevlerde daha taktiksel bir yolla düşmana karşı koyma şansımız da oluşabiliyor. Ancak taktiksel yolların artması için adamlarımıza verebileceğimiz komut kombinasyonlarının fazlasıyla derin olması gerektiğini düşünmekteyim. Az detay içeren bir kombinasyon ile tek adam yerine üç adamın saçtığı ateşin yarattığı karnaval havasından öteye geçmesi zor gibi gözüküyor.

Çıkmadan önceki bütün duyurular daha çok taktiksel bir oyun olduğu üzerine yoğunlaşıyor. Doğrusu herkesin beklentisi klasik bir fps oyunu olması iken taktiksel boyuta girilmiş olması oyunu katıksız Shooter olarak bekleyen kullanıcıları şaşırtmış olabilir. Yayımlanan Screenshot'larda taktiksel öğelerin biraz daha sergilenmesi oyunu daha iyi anlamayı sağlayabilirdi. Lucas Art'ın sürpriz yapma hevesi ya da oyunun sözde taktiksel bir oyun olduğu sonucu gibi iki ihtimal kalıyor.

Star Wars evreninin Republic Commando aracılığı ile değişen en belirgin yüzü atmosferi olsa gerek. Programcılar SW galaksisinin görmeye alışık olduğumuz halinden daha karanlık bir atmosferi yakalayabilmesi adına Unreal’ın geliştirilen motorunu kullanıyorlar. Kullanılan skeçler de bu atmosferi destekler halde. Lucas Arts ın sevilesi yanlarından birisi, oyun ile ilgili skeçleri resmi sitesinde sunuyor olması. Oyun artworkleri ile uğraşmak isteyen kişiler için de doğrusu iyi bir kaynak oluyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×