Star Wars Revenge of the Sith

Star Wars Revenge of the Sith

Can Sağlam
Can Sağlam 3.06.2010 - 12:31
You were my brother, Anakin!!

Gözümden bir kaç damla yaş geliyor. Karşıma, credits ekranına bakıyorum. Yanımdaki insanlarda benim gibi, ne yapacağını şaşırmış, afallamış durumdalar. Koca bir efsane artık bitti. Farklı bir duygu bu. Sanki içimde bir boşluk, bir daha doldurulamayacakmış gibi duruyor. Aklımda, Anakin’in sözleri yankılanıyor. İçimi öyle bir hüzün kaplamış ki, hiç bir şey yapamayacak durumdayım. Belki abartıyorum zannedeceksiniz, ama hayır, şu satırları yazarken bile, aynı duyguları tekrar yaşıyorum.

George Lucas’ın 1977 yılında, bir nevi armağanmışçasına bizlere sunduğu Star Wars serisi, uzun bir bekleyişin ardından Revenge of the Sith’le muhteşem bir şekilde son buldu. Yaklaşık 30 yıl önce, ilk üçlemeyle senaryonun tam ortasından filmleri çekmeye başlayan Lucas, o zamana kadar kimsenin hayal bile edemeyeceği birşeyi, sinemaya aktarmıştı ve Star Wars efsanesine son noktayı koydu. Tam ortasından anlatılmaya başlanan bu destansı serinin, bu şekilde çekilmesinin sebebini Lucas, Anakin’in iyi bir insan olarak başlayan hayatını, bir anda tam tersine karanlık birine dönüşen ve sonunda çocukları tarafından kurtarılan hikayesini biraz daha genişleterek anlatmaktı diyor.

Filmin başlangıcı oldukça görkemli ve efektlerin sonuna kadar kullanıldığı bir sahneyle başlıyor. Anakin’le Master’ı Obi Wan iş başındadır ve esir olarak alınan Palpatine’i kurtarmak için Coruscant üzerindeki savaşa girip Grievous’un gemisine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Anakin sayesinde Grievous’un büyük gemisine ulaşan ikili daha filmin başında Dooku ile düelloya girerler. Dooku Obi Wan’ı etkisiz hale getirse de Anakin’e yenilir ve Palpatine’in emri ile Anakin tarafından öldürülür. Anakin’in performansından etkilenen Palpatine onu Jedi Konseyi’ne kendi temsilcisi olarak atar ve Anakin genç yaşta Konsey’e girmeyi başarır. Fakat Palpatine’in bu hareketi Usta Jedilar tarafından tepki görür ve Palpatine’i daha yakından izlemeye başlarlar. Palpatine ile Anakin arasındaki dostluk kötü sonuçlara neden olacaktır… Daha filmi izleyemeyenlerin olduğunu varsayarak, çok fazla bilgi vermek istemiyorum. Ayrıca, yıllardır merak konusu olan Anakin’in Darth Vader oluşu da, oldukça başarılı bir şekilde aktarılmış beyaz perdeye.

Filmde öyle etkileyici sahneler var ki sormayın gitsin. Yoda-Palpatine, Obi Wan-Anakin ve Mace Windu’yla Palpatine arasında ki duellolar o kadar başarılı, o kadar etkileyici ki, ben dahil çoğu kişinin ağzı açık kaldı salonda. Ayrıca, Palpatine’in başa geçmesiyle, Commando’lara Emir 66’yı gerçekleştirmelerini söyledikten sonra, gerçekleşen olaylar karşısında küçük dilinizi yutuyorsunuz. Özellikle, volkanik gezegen Mustafar’daki Obi-Anakin çatışmasında kullanılan sözler, Anakin’in başına geldiklerden sonra “Senden nefret ediyorum!” demesi, Obi-Wan’ın buna karşın “Ben seni seviyorum, sen benim kardeşimsin. ” demesi karşısında, yüreğimin eridiğini, ve Anakin’e karşı içimde bir kin oluştuğunu çok iyi hatırlayabiliyorum. Bunlar okuduğuz satırlarda anlatılamayacak sözler kanımca, gidip görmeniz lazım.

Oyunculuk bakımından, Darth Sidious’u oynayan Ian Mcdiarmid ile, Anakin’i canlandıran Hayden Christensen, alınlarının akıyla çıkmış rollerden. Lucas gerçekten Anakin’i oyanacak daha iyi birisini bulamazdı. Hayden, Anakin’in sahip olduğu kin, nefret, üzüntülü hallerini son derece başarılı bir şekilde oynamış.

Ama bazı sorunlar da yok değil filmde. Öncelikle, önceden gösterilen veya bulunacağı açıklanan çoğu sahne yok filmde. Bu yüzden de, çoğu insan filmin kesik, sahnelerin kopuk olduğunu söylüyor. Ama Lucas’ın anlatacağı o kadar çok şey vardı ki, Count Dooku, Anakin’in Darth Vader operasyonu ve Emir 66 gibi sahneler oldukça kısa sürüyor. Birde tabi Obi Wan ile Anakin arasında Bölüm II’den hatırlayacağınız tartışmalar nedense bu bölümde tam tersine dönmüş durumda. Tabii aralarındaki o son düelloya kadar. Ama bütün bunlar, bu muhteşem filmin yanında, pek de eksi sayılmayacak unsurlar kanımca.

Evet, bir efsanenin bitişine hep birlikte tanık olduk. Şu an ki üzüntülü halimden, ne zaman kurtulacağım acaba, ne zaman Star Wars’un Artık bittiğini kabullenebileceğim, merak ediyorum. Gerçi film bittikten sonra Bölüm III ve IV arasındaki olayları anlatan 100 bölümlük bir dizi projesi var ama bu hiçbir zaman filmlerin yerini tutmayacaktır. Eğer bu yazıyı okuyanların arasında, filmi izlemeyenler varsa, ne kadar hata yaptıklarının farkında değiller sanırım. Bu yaşanması gereken bir deneyim, izlenmesi farz olan bir destan. Tekrar söylüyorum, Star Wars’la alakanız yoksa bile bu filmi es geçmeyin, büyük bir hata yapmış olursunuz.

Yazıdaki katkılarından dolayı, büyük bir Star Wars fan’ı olan Hakan Kabaran’a teşekkürlerimi sunarım.

"Her şey için çok teşekkürler George Lucas, bize böyle bir efsaneyi sunduğun için, teşekkürler..."

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 03:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×