Star Wars: The Clone Wars

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Oyun Amerika'da çıktı. Ama ülkemize gelmesi ne kadar sürer bilmiyoruz. İsterseniz ön bir bakış atalım.

Attack Of The Clones, herkesin hafızalarından kolay kolay silinmeyecek sahneler ve bir aksiyon fırtınası bırakmıştı. Kuşkusuz filmdeki karakterler de ayrıca filme kattıkları atmosfer ile başarıda çok büyük rol oynamışlardı. Şimdi elimizde Episode 2'nin oyunu ile o aksiyon fırtınasını bizzat GameCube'lerimizde yaşama fırsatı var.

Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi ve Mace Windu

The Clone Wars ile birlikte birbirinden zorlu ve hareketli 16 görev boyunca başarı sağlamaya çalışacağız. Oyunun geçtiği ortamlar daha önce hiç karşımıza çıkmış olmasa da bu yerler Star Wars evreninde olduğumuzu bize fazlasıyla hissettirecek. Ayrıca Rhen Var, Raxus Prime ve son filmin kaldığı yer olan Geonosis gibi aşina olduğumuz yerlerde de ayrıca bulunma fırsatımız olacak. Jedi: Starfighter'ın taşıdığı bayrağı eline alarak devam eden oyunda bol aksiyonun yanında ayrıca kaotik sahnelere de rastlamamız mümkün olacak. Confederacy'nin droid'leri yine sistemin her bir tarafını sarmış ve bize karşı saldırı düzenliyor olacaklar. Biz de Republic'in savunma güçlerinde Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi ve Mace Windu olarak görev alıyoruz. Episode 2 filminin son kısımlarına doğru birbirinden ilginç askeri donanımları görme fırsatı bulmuştuk ve şimdi aynı şeyi The Clone Wars'da da yaşayacağız. Fighter Tank, AT-XT assault walker, speeder bike, missile launcher ve hula-hoops gibi askeri birimler ile iç içe olacağımız oyunda aksiyon hiç inmeyecek gibi gözüküyor. Yani oyunda tempo hiç düşmüyor ve adrenalin seviyeniz hep üst seviyede kalıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu kulağa gerçekten çok hoş geliyor, özelliklede GameCube'deki önceki Star Wars oyunu olan ''Star Wars Rogue Leader: Rogue Squadron II''yi gördükten sonra... Hatırlayacağınız gibi oyun gerçekten mükemmeldi. Bu arada bir hatırlatma daha; eğer bir aksilik olmazsa, The Clone Wars'tan çok kısa bür süre sonra yeni bir SW oynu olan ''Star Wars Bounty Hunter'' da GameCube için piyasaya sürülecek. İşin gerçeği GameCube sahipleri bu konuda gerçekten çok şanslılar, öyleki Star Wars oyunlarına doyacaklar. Ayrıca planlarında değişiklik olmazsa ilerki tarihlerde Lucas Arts'ın yine GameCube için yeni SW oyunları olacaktır kuşkusuz.

The Clone Wars'da ayrıca araçların manevra ve savaş hareketleri de oldukça esnek hazırlanıyor ve istediğimiz zaman araç değiştirebilme özgürlüğü de bizlere tanıyor. Jedi: Starfighter'ı oynayanlar bu durumda pek yabancılık çekmeyecekler büyük ihtimalle. Oyunda ayrıca radar, hasar göstergesi ve taktik ekranımız da emrimize hazır olacaklar ki bunlarla birlikte düşmanın nerede olduğunu, ne kadar hasar aldığımızı görebilecek ve birliklerimiz için taktik hazırlayabileceğiz (saldırı, defans, grup halinde... gibi). Bazı oyuncular çok sıkı aksiyon oyunlarında taktik ekranının karışıklıklara yol açabileceğini düşünebilir fakat yapımcılar bunun için de çok pratik yollar keşfetmişler. Savaşın cereyan ettiği yerler haritada tane tane gösteriliyor ve eğer uçan bir araçtaysak Zoom yaparak neyin nerede olduğunu üstelik FPS sorunu yaşamadan görebiliyoruz. Bizimle birlikte hem karada hem de havada çeşitli birliklerimiz bize yardım ediyor ve birbirinden çeşitli silahlarını konuşturuyor olacaklar. 

SW Savaşları her zaman için hızlı ve zorlu olmuşlardır

Japon animasyonlarından esintilerle süslü olan hava savaş görüntülerinde de patlamalar, uçakların vurulduktan sonraki spin atmaları ve düşmeleri gibi ayrıntıların hepsi göze oldukça hoş gelecek ve bize savaşı gerçekten hissettirecekler. Rogue Squadron II''deki üst düzey görsellik ve müthiş ses efektleri aklımızda öyle bir yer edindi ki, Clone Wars'ta eminiz her şey daha da iyi olacaktır(Artık daha iyisi nasıl olacak, bizde merak ediyoruz gerçekten?). Ayrıca oyundaki kontroller de bu kadar ayrıntıya rağmen fazla komplike olmayacaklar. Yani hem aracı idare etmemiz hem de düşmanlara karşı koymamız için soğuk terler dökmemize gerek kalmayacak. Kısaca ''The Clone Wars''ta çok iyi bir kontrol sistemi kullanılarak bu problem de halledilmiş durumda. GameCube'lerinde Star Wars ile yeni tanışacak olanlar içinde bu oldukça iyi bir haber olsa gerek, ne de olsa SW savaşları her zaman için hızlı ve zorlu olmuşlardır.

The Clone Wars'da ayrıca multiplayer oyun modları da unutulmamış. Öncelikle Duel modu ile klasik Deathmatch olayına girebiliyoruz. Ayrıca ''King of the Hill'' ile de kaptığımız bir noktayı başkalarına vermemeye gayret gösteriyoruz. Ayrıca bana göre en güzeli olan Conquest modunda ise iki takım oluşturuluyor ve üsten üsse hem aksiyon hem de stratejik savaşlar yapılabiliyor. GameCube sahipleri 4 kişilik modda multiplayer heyecanını doyasıya yaşayabileceklerken üzülerek söylüyorum PlayStation 2'ciler Split Screen şeklindeki 2 kişilik oyunlarla yetinmek durumunda kalacaklar. Unutmadan tüm bu Multiplayer oyun modları da oldukça yüksek bir akıcılıkta oynanabilecek ve böylece aksiyon sahneleri çok iyi bir şekilde ekrana aktarılacak tahmin edebileceğiniz gibi.

Pandemic Studios'un hazırladığı Star Wars: The Clone Wars şu haliyle bir sürü aksiyon oyununa taş çıkartacağa ve diğer Star Wars oyunları arasından sivrileceğe benziyor (Söylediğimiz gibi Rogue Squadron II''yi gördükten sonra inanın bunu söylemek bizim için hiç de zor değil!). Konsollar için hazırlanmakta olan Star Wars: The Clone Wars'ın neler yapabileceğini oyun çıktıktan sonra görebileceğiz.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2021 23:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
Star Wars: The Clone Wars

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×