1/3

Star Wars: The Force Unleashed

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
İmparatorluğa kafa tutmak!
Platformlar PlayStation 3
Star Wars: The Force Unleashed
  • Yapımcı - Yayıncı LucasArts - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Harika senaryo, Force güçleri, çevre etkileşimi
Eksiler Kamera ve kontroller sorun yaratabiliyor, aynı mekanların kullanılması
Bilim Kurgu türünün en başarılı örneklerinden ve büyük bir fan kitlesine sahip olan Star Wars’un uzun zamandır merakla beklenen oyunu, en sonunda biz oyuncuların beğenisine sunuldu. Daha önce ki birçok yapımıyla her daim sevenlerinin ilgisini üst düzeyde tutmayı başaran bu efsane, geçtiğimiz haftalarda çıkan animasyon filmi ile hayranlarını bir nebze üzmüştü. Ancak bu evrende geçmekte olan bir başka yapım olan Star Wars: The Force Unleashed oyunu, bu defa oldukça iddialı geldi diyebiliriz. Yapımın 3. filmi olan Revenge of the Sith ile 4. filmi The New Hope’un arasındaki olayları anlatan yapımlardan biri olan The Force Unleashed, bakalım biz sevenlerini mutlu etmeyi başarabildi mi?

Oyunumuz Lord Vader’ın, Kashyyyk gezegenine tespit edilen bir Jedi’yı öldürmeye gitmesiyle başlıyor. Ancak orada karşılaştığı küçük bir çocuğun gücünü fark edince olaylar bambaşka bir hal alıyor. Gizlice eğitilen ve zamanla yeteneklerini geliştiren çırağımız Starkiller ismini alarak Vader’ın emirlerini uygulamaya başlıyor. Bu sayede de Darth Vader’ın gelecek planlarını öğrenme fırsatını yakalıyoruz. Aslında konu olarak oldukça destansı bir hikayeye sahip olsa da, çırak üstündeki bazı abartılan kısımların, sevenleri tarafından çok da beğeniyle karşılandığı söyleyemeyiz. Her şeye rağmen Star Wars: The Force Unleashed, aslında bugüne kadar ismi ile değil de kullandığı teknolojiyle ön planda oldu dersek yanlış olmaz. İsminden de anlaşıldığı gibi Force gücünü ön plana çıkarmaya çalışan yapımcı, bu konu da oldukça etkileyici bir iş çıkarmış. Açıkçası yapımın kullandığı teknolojinin kesinlikle göz doldurduğunu söylemek lazım, çünkü LucasArts’ın geliştirmiş olduğu Ronin motorunun yanı sıra, Havok, Euphoria, DMM gibi çok başarılı fizik motorlarını da kullanan oyun, Force gücünü ön plan çıkartan çevre etkileşimini tam anlamıyla doruk noktasına çıkarmış. Önünüze gelen herhangi bir nesneyi kontrol etmenin yanı sıra her materyal gerçekte olduğu gibi hasar görüyor ve bu da oyuna bambaşka bir boyut katıyor. Şahsen oyunun bu konuda kesinlikle rakipsiz olduğunu düşünüyorum.

Güç seninle olsun…

Evet, gücün kesinlikle bizle beraber olduğunu söyleyebilirim. Oynanabilirliği öylesine eğlenceli bir hale dönüştürüyor ki, hiçbir şekilde sıkmıyor. Bu açıdan oyun, oynanış olarak gerçekten başarılı olmuş, fakat ne yazık ki kusursuz değil ve eksi yanları da mevcut. Ama eksilerden bahsetmeden önce, Force Unleashed’ın bu konudaki iyi taraflarından bahsetmek istiyorum. Biraz önce belirttiğim gibi oyunda gözümüze sokulur cinsten Force gücü ön plana çıkartılmış. Dolayısıyla bu güç oyunun temelini oluşturuyor ve bu doğrultuda bize o kadar çok farklı hareket özgürlüğü sunuyor ki, cidden sırf bu özelliğimizi kullanarak dahi ilerlemek mümkün bir hal almış. Mesela Force Grip’i kullandığımız takdirde düşmanlarla temasa bile girmemize gerek kalmıyor ya da Force Repulse sayesinde çevremizdeki onlarca düşmanı bir hamlede öldürebiliyor ya da uzaklaştırabiliyoruz. Ayrıca bu gücümüze daha da güç katan karakter geliştirme özelliği de bulunuyor.

Her bölüm de gizli yerlere yerleştirilmiş Force Point’ler sayesinde karakterimiz seviye atlayabiliyor. Bunun dışında bölüm sonunda kazandığımız puanlarla da Force Combos, Force Power ve Force Talent bölümlerinde yeteneklerimizi arttırma şansına sahip oluyoruz, tabii zamanla yeni yeteneklerde kazanarak, tam anlamıyla kusursuz bir güce kavuşuyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×