Star Wars: The Force Unleashed Tatooine Mission

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Sömürü kaldığı yerden devam ediyor
Platformlar XBox 360
Star Wars: The Force Unleashed Tatooine Mission
  • Yapımcı - Yayıncı LucasArts - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 55
Artılar Kılıç savaşları, grafikler, müzikler
Eksiler İnanılmaz kısa oyun süresi
Force Unleashed… Hiçbir zaman oyun otoritelerinin gözde yapımı olmadı. Evet çok sattı, özellikle Xbox versiyonu epey beğenildi, ama hak ettiği yeri kazandığını da söylemek imkansız. Onda hep bir ama vardı... İyi bir oyun ama, şöyle ama... Bence bu biraz haksızlıktı. Yapım, belli sorunlarına rağmen kaliteliydi. Senaryo gelişimi biraz fazla basit olmasına rağmen, orijinal üçlemeye olan bağlantılar, efektler, yağan şimşekler ve ışın kılıcı savaşları eğlenceliydi. Palpatine ile teke tek kapışmak bile oyunu oynamak için yeterliydi. Darth Vader’ın ustanız olduğu gerçeğine değinmiyorum bile...

Güç seninle olsun

Dikkat! Force Unleash’i bitirmeyenler burayı okumasalar iyi olur, yoksa oyunun sonunu öğrenebilirsiniz. Yapımda ya kendinizi feda edip asileri Palpatine’den kurtaracak (Büyük bir aptallık yaparak onu yendiğiniz halde öldürmeyecek) ya da Darth Vader’ı ortadan kaldıracaktınız. Birinci seçim, sizin isyanının doğuşunun sembolü olmanızı, ikincisi ise psikopat bir Sith katil olmanızı sağlıyordu.

The Tatooine Mission Pack’te ikinci tercihi yaptığınız varsayılıyor ve siz Tatoonine’e çalıntı Death Star planlarını bulmak için gönderiliyorsunuz. Bu alternatif bir Star Wars geleceği... Bilindiği üzere yakında da Sith: Ultimate Edition ve tam olarak ikinci senaryoyu ele alacak. Tercümesi; ya Sith’ler kazansaydı, Jedi dönmeseydi? Hatta dönmeden önce öldürülseydi? Evet biraz karanlık...

Star Wars: The Force Unleashed Tatooine Mission
"Yapım zevkli dövüşlerine karşın, 1 saatlik oldukça kısa bir oyun süresi sunuyor."

Görev boyunca Jawa’ları, merhamet(!) içerisinde ışın kılıcınızla biçerken Jabba the Hutt’la da sohbet etme fırsatı bulabilirsiniz. Kişilikler de uyuşuyor hani. Masumları dilediğiniz gibi ve size direnme aptallığı gösteren Jedi ustalarını temizliyorsunuz. Ne yalan söyleyeyim; bu senaryo pek de bana uygun gelmedi, hoşlanmadım; ancak siz keyif alabilirsiniz tabii… Force Unleashed’e gelen bu paket sayesinde hikaye devam ediyor. Siz de yıldırım yağdırmaya, insanları boğmaya kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Grafikler başarılı, çevresel öğeler iyi kullanılmış ve etkileşim keyifli. Dev tankları oradan oraya fırlatabilir ya da eski bir dostun(!) parçalarını yararınıza kullanabilirsiniz.

Karanlığın çekici yanı

Kamera hala sorunlu... İlk yapımı oynadıysanız; olur olmadık yerlerdeki sıkışmaları ve takılmaları hatırlıyorsunuzdur. Kamera yüzünden hedefleme son derece zor. Selefinde bile daha rahat bir oynanabilirlik vardı. Savaşlar mı? Hiç dert etmeyin, oldukça kolaylar. Ölmek için özel çaba göstermek zorundasınız. Force Unleashed’i oynadıysanız, ek bir kolaylık da söz konusu. Yapımın sizi zorlayabilmesi için, en zor seçenekte oynamanız gerekli.

Tatooine Mission’ın en önemli eksikliği süresi. 1 saat oyun süresi de nedir yahu? Yalnızca Web’den indirilebilir, ama bu paketten 10 kat uzun süren yapımlar mevcut. Hem de aynı ya da daha uygun fiyatla. Neverwinter Nights 2: Mysteries of West Gate buna örnektir. Işın kılıçları ve boss dövüşleri eğlenceli, yıldırım yağdırmak zevkli, Starkiller; Darth Vader’dan şık ama bir saat de nedir? Yapımda bir ilki yaşıyorum. Grafikleri iyi, sesleri yeterli, senaryosu kaliteli olmasına rağmen ürünün kısalığı oynanabilirlik açısından, gelmiş geçmiş en kötü Merlin puanlarından birini almayı başarıyor. Bana da; boş verin, almakla uğraşmayın, olmaz olsun demek kalıyor.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 07:09
Kalan Karakter: 300 Gönder
Star Wars: The Force Unleashed Tatooine Mission
İlginizi Çekebilir