1/2

Star Wars: The Old Republic

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Işın kılıçlarınızı sakladığınız yerden çıkarmanın vakti geldi
Yıllar önce Star Wars Galaxies (SWG) ile tanışmıştım. Tıpkı eski MMORPG oyuncuları gibi ben de bu türü oynamaya Ultima Online ile başlamıştım. Daha sonra SWG’ye geçince hem grafik olarak bir tatminkarlık yaşadım, hem de kaliteli ortamı görünce, hiçbir zaman bırakamayacağım bir yapım olduğunu anlamıştım. SWG ile Star Wars evreninde sıradan bir karakterin sıradan bir gününü yaşıyorduk. Yapım, WoW’daki gibi “Koş, yaratık kes, seviye atla” modeline sahip olan aksiyon merkezli oyunlar gibi değildi. İsteyen ev kurup içini döşüyor, sonra arkadaşlarıyla burada muhabbet ediyordu. Ayrıca Ultima kadar gelişmiş olmasa da, yeni nesil MMORPG’lere göre çok daha detaylı bir Crafting sistemi bulunuyordu ve savaşmaktan zevk almayan oyuncuları da kendine çekiyordu.

SWG’nin çöküşü

Star Wars evreni ile o güne kadar tanışmamıştım, filmlerini izlememiştim, ama SWG sayesinde evren beni kendine çekmişti. Fakat SWG ile vakit geçirdiğim zamanlar olamadı. Sony yapımda büyük bir reform yaparak tüm yetenekleri sildi ve oyunu FPS’ye çevirdi. Çoğu oyuncu istemeden de olsa ayrıldı, kalanlar ise birkaç ay daha bu zulme katlandı, sonrasında dayanamayıp hesaplarını kapattılar. Şu günlerde bazı gruplar, bu vahim güncelleme öncesi SWG dönemini oyunculara yeniden oynatabilmek için emülatörler hazırlıyor.

İşte böyle hüzünlü bir hikaye sonrasında, Bioware yeni bir MMORPG üzerine çalıştığını açıkladı. Daha sonra LucasArts ile bir evlilik yapıldığı medyaya sızdı. En sonunda 21 Ekim 2008’de Star Wars: The Old Republic (SWTOR) resmi olarak duyuruldu. Geçen 7 aylık dönemde oyun hakkında birkaç ayrıntı da ortaya çıktı. Yapımcılar halen çok fazla bilgi vermekten çekiniyor. SWTOR en çok beklenen yapımlar içinde bulunuyor.

Star Wars: The Old Republic
"Oyun için açıklanan sınıflar arasında Bounty Hunter yer alıyor."

Empire vs. Republic

SWTOR, Darth Vader’in tahta çıkışından tam 3500 yıl öncesini konu alıyor. Güçlü Sith Empire karanlıktan gelerek Republic’e ve usta savaşçıları olan Jedi’lara savaş açıyorlar. 10 sene süren bu savaş sonunda hiçbir sonuca varılamayınca, Empire ile Republic, kendi aralarında etkili olmayan sözde bir ateşkes yapıyorlar. SWTOR, bu ateşkesten sonraki dönemi oynamamıza olanak sağlıyor. Senaryoda zaman zaman yeni bir savaşın başlamakta olduğunu hissedecek, iki taraf arasındaki gerilimlerde rol alacaksınız.

Hikayenin bulunduğu zaman KOTOR’dan 300 yıl sonrasını kapsıyor. Yani Star Wars: KOTOR’da tanıştığımız karakterleri rahmetle andıktan sonra, Jedi’ların kendi içlerinde de gruplaşma olduğu ve Republic’in temellerinin sarsılmaya başladığı bir dönemde oyuna giriyoruz. SWTOR’da her oyuncunun hikayeye etkisi olacak. Diğer MMORPG’lerden çok daha fazla sayıda görev bulunacağını belirten yapımcılar, bu görevlerin her birinin karakterin ve konunun üstünde ayrı etkileri olacağını belirtiyorlar. Ayrıca Empire’da oyuna başlayarak iyilik meleği bir Sith ya da Republic’de tüm Jedi’lara kan kusturan bir karakter de olabilirsiniz. Hepsi karakterinizin erdemine bağlı olacak. Tabii bunu yönetmek de sizin elinizde olacak.

Yapıma başlar başlamaz tarafınızı seçmeniz gerekecek. Hem iki tarafın farklı sınıfları olduğundan, hem de gelişim yolunuzu belirlemek açısından bu gerekli görülmüş. Daha sonra isterseniz çeşitli görevler sonunda, size karşı tarafa geçmeniz teklif edilebilecek.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×