Starcraft: Ghost

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Blizzard sağ gösterip sol vurdu. Hep beraber Starcraft 2'yi beklerken Ghost ile çaktı.

Yaptığı büyük prodüksiyonlar ile oyun firmaları listemde en üst sırada bulunan Blizzard yine yapacağını yaptı diyebilirim. Westwood ile büyük çekişme yaratan oyunlara damga vuruyorlar. İlk olarak WarCraft’ta Dune serisi ile kapıştılar. Daha sonra StarCraft-Command and Conquer kapışmasına tanık olduk. Diablo ve Nox... Şimdide Command and Conquer serisinden Renegade ile StarCraft serisinden Ghost’un kapışmasına tanık olacağız. Gerçi Ghost’un çıkmasına henüz uzunca bir süre var.

Blizzard konsol piyasasına PC için geliştirmiş olduğu gerçek zamanlı streteji oyununun aksiyon oyunu ile girmeyi planlıyor. Command and Conquer evreninde geçen Renegade’de olduğu gibi Ghost’ta StarCraft evreninde geçiyor. Terran, Zerg ve Protos’ların 3D kapışması oldukça zevkli olacak gibi gözüküyor.

Bu tarz oyunlarda hile olarak kullanmaya alıştığımız görünmezlik, bu oyunun bir modu olacak gibi gözüküyor. Bu şekilde düşman saflarına sızıp tehlikeli görevleri üstleneceksiniz. Hemen eklemek istiyorum, kendi güçlerinizin dışında da bulunan bazı güçlerden de görevlerinizi tamamlayabilmek için destek alabileceksiniz. Örneğin nükleer atağı önlemek için Terran’ların güçlü bombalama gemilerini kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim görünmezliğin tabii ki de açık noktaları bulunuyor. Mesela bir koridorda yürürken bırakacağınız ayak izleri yakınızda bulunan düşmanlar tarafından fark edilebilir. Sonuç olarak görünmezliğiniz maddesel olarak sizi ortadan kaldırmıyor. Yerde sürünürken düşmanlar size çarpabilir yada düşmanınızın dibine girip onu bıçak ile doğrayabilirsiniz. Aslında bu noktada görünmezlik ile level’ı geçmek çok rahatmış gibi gözüküyor. Ama kanmayın. Nova’nızında bir sınırı var. Ekranda göreceğiniz bir çizelge ile hiç istemediğiniz bir noktada görünür olup ortaya çıkabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz tek şey enerjinizin tekrar dolmasını beklemek olacak. Nova’nın tek özelliği bu değil tabii ki. Aynı zamanda hareketlerinizi hızlandırıp çevrenizdekilerin hareketlerini yavaşlatabilen bir özelliğe sahip.

Teknolojinin gelişmesi karşısında çok ilginç gelebilecek aletleride bu oyunda görebileceğiz. Bunlardan bir tanesi görsel rahatlık kazandıran bir alet. Duvarların arkasını görebilmenizi sağlıyor. Düşmanlarınızı ve toplamanız gereken aletları bunun sayesinde daha rahat bulabilirsiniz. Yada bir köşede puruya yatmış birini rahatça görebilirsiniz.

Bence gerek Westwood gerekse Blizzard daha önceden tüm birliği yönettiğimiz oyunların bu versiyonlarını çıkararak, bizi daha fazla yarattıkları dünyanın içine çekebileceklerini gördüler. Kesinlikle doğru bir streteji olduğuna inanıyorum. Şimdiden oynamak için sabırsızlanıyorum çünkü.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2021 16:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
Starcraft: Ghost

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×