Starcraft'ın kaynak kodunu buldu, Blizzard tarafından ödüllendirildi

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 5.05.2017 - 10:43
Ufak bir dikkat ödül getirmiş
Özellikle klasikleşmiş olan oyunların ilk sürümleri ya da bulunması neredeyse imkansız olan materyalleri oldukça değerli bir hale gelmeye başladı. işte bu oyunlardan birisi de şüphesiz Starcraft. Blizzard'ın en önemli serilerinden biri olan Starcraft serisinin ilk oyunu için oldukça ilginç bir haber karşımıza çıktı.

EBay satış sitesinde "Blizzard eşyaları" isimli bir ilan gören Reddit kullanıcılarından Khemist49, bu ilanı incelediğinde oldukça ilginç bir detay ile karşılaşmış. Satılan eşyalar arasında "Starcraft Gold Master Source Code" isimli CD'yi gören oyun sever tabi ki ürünü hemen satın almış. İlk Starcraft oyununun kodlarının yer aldığı bu ürünün kendisinde olduğunu paylaştığında ise "kaynak kodlarını yayınla" gibi farklı yorumlar ile de karşılaşmış.

Starcraft'ın kaynak kodunu buldu, Blizzard tarafından ödüllendirildi
Aradan geçen bir süre sonra ise Blizzard yetkilileri kendisi ile iletişime geçmiş ve ürünün "fikri mülkiyet ve ticari sırlar" içerdiği belirtilmiş. Bunun üzerine yasal öneri de alan oyun sever ürünü Blizzard'a göndemeye karar vermiş. Yapmış olduğu bu hareket sonucu Blizzard boş durmamış tabi ki ve kendisine çeşitli ödüller göndermiş.

Overwatch için 250$ değerinde oyun içi kredi dışında Blizzard'dan büyük bir paket alan oyun sever bu paketin içeriğinde Diablo, Overwatch gibi oyunlara özel içerikler yer aldığını da belirtmiş. tabi bu özel içeriklerde klavye ve mouse gibi oyuncu aksesuarlarına da yer verilmiş. Bununla da yetinmeyen Blizzard kendisiyle bir kez daha iletişime geçerek oyuncuyu BlizzCon'a davet etmiş. Üstelik tüm yol, konaklama masraflarının da karşılanacağı kendisine iletilmiş.

Sonuç olarak oyun severin bulduğu ürün oyun açısından oldukça ender rastlanacak bir kaynak kodu. Bunu farklı şekillerde de değerlendirebilirdi belki ama hem yasal problemler hem de işin legal durumu söz konusu. Neyse ki bu hareketi sonucunda Blizzard gerekli adımları atmış. Anlaşılan iki tarafta durumdan memnun..

Starcraft'ın kaynak kodunu buldu, Blizzard tarafından ödüllendirildi
Yorumlar 25
MK Okuru
MK Okuru 8.02.2023 07:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
daredevil196
daredevil196 6.05.2017 00:53
Pragraf sonlarında beyaz harflerle yazılmış, Bunu Merlinden çaldık hırsızız biz yazıyor. Bir ben mi fark ettim
MK Okuru
MK Okuru 7.05.2017 16:07
Yorumunuzu okuduktan sonra bende gördüm. Diğer haberlerde de var. Eğlenceli olmuş. Başka yerlere tüm haberi kopyalayıp yapıştıranlar için sanırsam. :D
MK Okuru
MK Okuru 7.05.2017 00:39
Yeni bir şey değil ki bu? :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.05.2017 14:26
Kimse de sormuyor, "aga bu cd nasıl düştü internete?"
MK Okuru
MK Okuru 7.05.2017 04:12
Hocam bu soruyu sorduğun iyi oldu cevap beklemeye gerek kalmadı yoksa ben soracaktım.
MK Okuru
MK Okuru 6.05.2017 13:30
Bili CD yi kendi koydu oraya satışa,
MK Okuru
MK Okuru 5.05.2017 21:51
Ben de onu merak ettim, satıcı ne oldu acaba
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.05.2017 13:27
bizde yedik , fake üstüne fake starcraft remaster çıkmasına doğru güzel reklam yapmış blizzord.
MK Okuru
MK Okuru 6.05.2017 18:56
he Starcraft inda böyle bir reklama ihtiyaci vardi zaten. Simdi satislar patlar bu reklamla.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.05.2017 12:15
Reklamdan başka bir şey değil. Şirketler artık kimliklerini oluştururken hayvanları destekliyoruz, şunlara yardım ediyoruz tarzı şeyler uyguluyor. Buda onlardan biri.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.05.2017 09:53
satan kim hic bakmamislar mi? millete reklam yapmak icin bile bu olay uydurulmus olabilir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Starcraft'ın kaynak kodunu buldu, Blizzard tarafından ödüllendirildi

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×