Starfield Hikayesi - Oyunun Öncesinde Yaşananlar

Ersin Kılıç 8.09.2023 - 15:46
Gamepass sürümünün de çıkması ile birlikte birçok oyuncu Birleşik Sistemler'de dolaşmaya başladı. Peki Starfield Hikayesi öncesinde bilmemiz gerekenler ne?

İnsanoğlunun uzay macerasının başlaması üzerinden çok bir zaman geçmedi. Buna rağmen gelişen teknoloji ve gelecek yıllar düşünüldüğünde bu sonsuz evrende ne kadar ilerleyebileceğimizi de merak ediyoruz. Her ne kadar o günleri göremeyecek olsak da film, kitap ya da oyunlar hayal gücümüzü etkilemeye devam ediyor. İşte bunun en heyecan verici örneklerinden biri de şüphesiz Starfield. Dile kolay, Bethesda'nın 25 yılın ardından oluşturduğu bu yeni evrene sonunda kavuştuk. Peki Starfield Hikayesi öncesinde bu evrende neler yaşandı?

Starfield Hikayesi - Oyunun Öncesinde Neler Yaşandı?

Starfield güneş sisteminden 50 ışık yılı dışarı doğru uzanan ve Yerleşik Sistemler adı verilen bir bölgede geçiyor. Oyunda Koloni Savaşı adı verilen büyük bir savaşın etkilerini göreceğiz. Bu savaştan 20 yıl sonra uzay kaşifleri yapan bir organizasyonun üyesi olarak bu maceraya yelken açacağız. Peki 2330 yılında geçen Starfield hikayesinin öncesinde evrende neler yaşandı. İşte Bethesda önemli kilometre taşlarını açıkladığı bir tarih çizelgesi yayınladı. Zaman çizelgemiz bundan 27 yıl sonrasında başlıyor. 

2050 - İnsanoğlunun Ay'dan sonraki en önemli durağı olan Mars'a ilk defa 2050 yılında ayak basıyoruz. 2100 yılına gelindiğindeyse ise insanlar yavaş yavaş uzayda koloniler kurmaya başlıyor.

2156 - 2156 yılına gelindiğinde ise artık ışık yılı mesafeleri aşılmaya başlanıyor. İnsanlık bu tarihte dünyadan tam 4.37 ışık yılı mesafede bulunan, güneşe en yakın yıldız sistemi Alpha Centauri'ye ulaşıyor.

Starfield Hikayesi - 1

Starfield Hikayesi

2159 - 2159 yılına geldiğimizde ise oyunun en büyük birliklerinden biri olan United Colonies, yani Birleşik Koloniler kuruluyor. United Colonies Starfield dünyasındaki iki yerleşik koloniden birisi ve aynı zamanda insanlığın en güçlü askeri gücüne sahip bir fraksiyon olarak karşımıza çıkacak.

2160 - Sadece bir yıl sonra ise oyunun en büyük şehirlerinden biri olan New Atlantis, Birleşmiş Koloniler'in resmi başkenti oluyor.

2167 - 2167 Starfield için önemli tarihlerden biri. Bu tarihte Solomon Coe isimli biri Cheyenne sistemine gidiyor ve bu sistemdeki ilk yerleşim yeri olan Akila şehrini kuruyor.

Starfield Hikayesi - 2

Starfield Hikayesi

2188 - Bundan tam 21 yıl sonra Solomon Coe, Volii sistemini Freestar Collective adında yeni bir ittifak kurmak için davet ediyor. 6 gezegen ve beş aya sahip olan Volii sisteminin başkenti diyebileceğimiz Neon şehri ise sistemin merkezinde yer alan Volii Alpha isimli gezegende bulunuyor. Bu daveti geri çevirmeyen Volii'nin katılımı ile 2189 yılında oyunun bir diğer güçlü fraksiyonu kurulmuş oluyor. 

2194 - 2194 yılına geldiğimizde Birleşmiş Koloniler'in bir uzay istasyonu olan Clinic Yıldız istasyonunu Narion sisteminde bulunan Deepala gezegeninin yörüngesine konuşlandırdığını görüyoruz. Bu olay Starfield evreninde adeta Avusturya Macaristan Prensi Franz Ferdinand'in öldürülmesi etkisi yaratıyor ve olayların fitilini ateşliyor diyebiliriz. Narion sisteminde bulunan tarafsız halk, Birleşmiş Koloniler'in bu atılımını sınırlarını genişletmek için bir girişimi olarak değerlendiriyor ve istasyonun uzaklaştırmasını talep etti. Bu talebin reddedilmesi üzerine Narion halkı yaptıkları bir oylama ile Freestar Collective'ine katılıyor ve ittifak narion sistemini korumak üzere 2195 yılında harekete geçiyor.

2196 - 2196 yılında karşılık olarak Birleşmiş Koloniler, Narion sistemine bir filo gönderiyor ve  bu hamle ile birlikte Narion Savaşı patlak veriyor. 

Starfield Hikayesi - 3

Starfield Hikayesi

2216 - Narion sistemini kontrol etmek için başlayan bu savaş tam 20 yıl sürüyor. Kaynakları adeta hüpleten bu savaş doğal olarak iki tarafın halkını da bezdiriyor. 2216 yılında iki taraf masaya oturuyor ve Narion antlaşması imzalanıyor. Birleşmiş Koloniler, Narion'un Freestar kontrolünde olduğunu kabul ediyor. Bu anlaşma ayrıca oyunun evrenine isim veren Yerleşik Sistemler tabirinin resmiyet kazanmasına da vesile oluyor.

2221 - Anlaşmanın imzalanmasından beş yıl sonra Freestar, tüm vatandaşlarına hizmet eden elit bir güvenlik ve soruşturma gücü olan Freestar Rangers birliğini kuruyor. 

2275 - 2275 yılında Sebastian Banks tarafından Constellation organizasyonu kuruluyor. Galaksinin gizemlerini çözme amacıyla kurulan bu organizasyon bir nevi uzay keşfi için kuruluyor diyebiliriz. organizasyon üyelerine hizmet etmesi için New Atlantis şehrinde Lodge isimli bir merkez kuruluyor.

Starfield Hikayesi - 4

Starfield Hikayesi

2305 - 2305 yılında oyunda da karşılaşacağımız önemli isimlerden biri olan Barrett, Constellation'a katılıyor.

2307 - 2307 yılında ise Freestar collective, Lunara sisteminde yer alan Vesta gezegeninde tarıma başlıyor. Eh bu kadar barış yeter diyen Birleşmiş Koloniler, çıkan mahsulü kıskanmış olacak ki sadece bir yıl sonra Narion Antlaşması'nın ihlal edildiği iddiasında bulunuyor. Yapılan diplomatik görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından Vesta gezegeni kuşatılıyor. Burada hikayenin en büyük kıyımlarından biri gerçekleşiyor. Koloniyi korumak üzere gezegende kalan ve bu amaçla sonradan gezegene gelen herkes öldürülüyor. Bu büyük kıyım Yerleşik Sistemler'deki en büyük savaşın patlak vermesine sebep oluyor. 

2310 - Bu sırada keşif yapmaya devam eden Constellation, 2310 yılında uzaylılara ait olduğu düşünülen bir eser, Artifact buluyor ve kendi arşivlerine kaldırıyor.

Starfield Hikayesi - 5

Starfield Hikayesi

2311 - 2311 yılında, savaşın en hararetli anlarında sivil ve askeri gemilerden oluşan bir Freestar filosu Cheyenne muharabesi'nde Birleşmiş Koloniler donanmasının büyük gemilerini vurkaç taktiği ile imha etmesinin ardından Koloni Savaşı fiilen sona eriyor.

2315 - 2315 yılında Freestar'ın savaşta sivil gemileri de kullanması Birleşmiş Koloniler'e ilham oluyor ve Vanguard birliği kuruluyor. Vanguard için kısaca Birleşmiş Koloniler'in çıkarlarını korumaya ant içen sivillerin, kendi gemileriyle oluşturdukları sivil bir donanma gücü diyebiliriz. 

2320 - 2320'li yıllarda Constellation organizasyonunun büyümesine tanıklık ediyoruz. 20 yılında Birleşmiş Koloniler'in eski bir askeri yöneticisi olan ve yine oyunda bol bol göreceğimiz Sarah Morgan, 21 yılında önde gelen yıldız gemi üreticilerinden stroud-eklund'un sahiplerinden biri olan Walter Stroud finansör olarak, 22 yılında eski Crimson Fleet korsanı olan Vladimir Sall, 25 yılında teolog Matteo Khatri, Constellation organizasyonuna katılıyor. Yine aynı yıl Sarah Morgan organizasyonun başkan vekili pozisyonuna yükseliyor.

Burada Crimson Fleet, yani Kızıl Filo diyebileceğimiz gruptan da kısaca bahsedelim. Kızıl Filo aslında organize bir ekip değil. Bu fraksiyon için daha çok aynı bayrak altında örgütlenen korsanlar topluluğu diyebiliriz. Kızıl Filo'dan ayrılmanın cezası ise ölüm, bu da Vladimir Sall'ın hikayesini merak etmemize sebep oluyor.  Ayrıca Kızıl Filo'nun zamanla büyümesi hem Birleşmiş Koloniler hem de Freestar'ın onları bir tehdit olarak görmesine sebep oluyor. Muhtemelen oyunda da yapacağımız keşifler sırasında bu korsanlar ile sık sık karşılaşacağız.

Starfield Hikayesi - 6

Starfield Hikayesi

2326 - Neyse zaman çizelgemize geri dönelim. 2310 yılında arşivlere kaldırılan eseri hatırladınız mı? İşte Barrett, 2326 yılında arşivlerde bu keşfi görüyor ve bunun özel bir nesne olduğunu anlıyor. Yine aynı yıl uzun süren yazışmaların ardından yetenekli bilim insanı Noel, Sarah Morgan'ın bir nevi çırağı olarak Constellation'a katılıyor.

2327 - 2327 yılında ise Freestar Ranger üyelerinden biri olan Sam Coe ve kızı Cora Coe, Constellation'a katılıyor. Soyisimlerinden de anlayabileceğiniz gibi Sam ve kızı Freestar'ın kurucusu diyebileceğimiz Solomon Coe'nin soyundan geliyor.

2328 - 2328 yılına geldiğimizde Barrett, Constellation'ı Starstation L-868'i satın almaya ve derin uzay tarayıcısı olarak modifiye etmeye ikna ediyor. Modifiye edilen bu istasyona ''Göz'' adı veriliyor. Bir nevi Hubble ve James Webb teleskopu gibi bir görevi olduğunu söyleyebiliriz.

Starfield Hikayesi - 7

Starfield Hikayesi

2330 - 2330 yılında ise Starfield dünyasına, Yerleşik Sistemler'e giriş yapıyoruz. Hikayenin öncesinden de anlayabileceğiniz gibi siyasi olayların da damga vurduğu ve keşfe açık bir evren bizi bekliyor. Evet Starfield'ın dünyası, daha doğrusu evreni bu şekilde. Starfield inceleme içeriğimizden oyun hakkında daha fazla detaya da ulaşabilirsiniz.

Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2024 05:09
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2023 18:12
Oyun güzel de senaryosu olmamış. Yan karakterler çok yapay. Ana karakter sıradan birisi. Ana senaryo bittikten sonra hiç oynayası gelmiyor.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.10.2023 06:44
Tam bir zeka küpü olmanız lazım. Tercihimi Harvard dan mı Stanford dan mı yana yapmalıyım ikilemi arasında kalmış seçilmiş kişilere özel yapmışlar. Minimum oyuncu gereksinimi: 200 üstü IQ.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2023 17:43
Oyun kesinlikle beyinsizlere göre değil. Ancak akıllı insanlar için yapılmış malesef. Dünya'da da akıllı insan sayısı pek fazla olmadığından bir sürü eleştri alması normal.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2023 18:57
Kötü bir oyun. Zaten planlarının oyuncuları eğlendirmek, iyi bir oyun hazırlamak olmadığı da ortaya çıktı.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2023 00:06
özellikle yükleme ekranı ve yapay zekanın gerizekalılığı haricinde uzun süre oynanabilecek ilgi çekici bir oyun. Ama bazı yerler mass effect bazı yerler cyberpunk gibi oyunları çokça hatırlattı.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Starfield Hikayesi
İlginizi Çekebilir