State Of Emergency

Emir Ataç 3.06.2010 - 12:31
Kargaşaya hazır mısınız? Hazır olsanız iyi olur, State of Emergency geliyor!!

Kargaşaya hazır mısınız?
Hazır olsanız iyi olur, State of Emergency geliyor!!

Rockstar, Grand Theft Auto’yu piyasaya sürdüğü zaman ortalık birbirine girmiş, oyunun bol şiddet ve vahşet içermesi ise oldukça konuşulmuştu. Ancak bunların dışında oyuncular tarafından çok sevilip kısa süre içinde en çok satılan oyunlar listesinin başına oturmayı başarmıştı. Oynanırken verdiği özgürlük hissi ve kendine özgü tarzı, oyunun başarısındaki en büyük faktördü belkide. Şimdi ise Rockstar yine oldukça iddialı ve bir o kadar da sıradışı bir oyunla geliyor. Oyunun adı ise State of Emergency!

Şehri yıkın...
Peki bu sefer nasıl bir oyun yapmıştı Rockstar? Ayaklanma, isyan ya da kargaşa... ne şekilde tanımlarsanız. Oyunun türü aslında ayaklanma simulasyonu. Evet biraz saçma oldu, bu nedenle türe aksiyon demeyi tercih ettim. State of Emergency yakın gelecekte geçiyor. Yani 2010-2015 seneleri arasında. Amerikan güvenlik örgütü çoktan kırmızı alarma basmış ve suçluları cehenneme yollamaya hazırdır. Ancak onlar bizi cehenneme yollamadan, biz şehri cehenneme çevireceğiz. Direniş ordusundan istediğimiz bir karakteri seçip şehri birbirine katacağız. Şehri birbirine katarken insanları öldürecek ya da yakacak, arabaları, mağazaları parçalayacak ve aklınıza gelebilecek her şeyi yok edeceksiniz. Bu işleri yaparken tabii ki peşinizde aynasızlar da olacak. ATO (American Trade Organisation) tarafından görevlendirilen ajanlardan (ajan dediğim polis) ya kaçacak ya da savaşacaksınız.

Yıkmakla da kalmayın
Oyunda tabii ki bir sürü silah var. Bunların arasında; makineli tüfekler, bazukalar, Shotgunlar, molotof kokteylleri ve benim favorim olan Flame Thrower'da bulunmakta. Bunların dışında demir borular ve beyzbol sopalarını da kullanabileceksiniz. Oyun tamamiyle 3D bir dünyada geçiyor. Dolaşacağınız şehirler oldukça büyük ve kalabalık görünüyor. Grand Theft Auto 3’ü gördüyseniz, oradakilerin büyüklüğünde olan bir şehre sahip olacak State of Emergency. Bu da oldukça iyi sayılır. Bölümler boyunca 30’dan fazla göreviniz olacak. Oyunun grafikleri ise sayfadaki Screenshot'larda gördüğünüz gibi çok temiz gözüküyor. Ama grafikler ile ilgili asıl güzel haber bu değil. Az önce size şehrin kalabalık olduğunu söylemiştim ya, aynı ekranda 100’den fazla karakter ve birden fazla araç bulunabiliyor. Ancak söylenenlere göre ekran ne kadar kalabalık olursa olsun, yavaşlama veya takılma olmayacamış. Bu da oyunun teknik olarak ne kadar ileride olduğunu gösteriyor.

YAKIN!!!
Herkesi öldürmek, etrafı parçalamak ve koca bir şehri darmadağın etmek bana göre diyorsanız, State of Emergency sizin oyununuz olabilir. Ama şiddete karşıyım ve kan görmeye dayanamıyorum diyenlerdenseniz (gerçi Screenshotlarda kan görmedim) bu oyundan kesinlikle uzak durmalısınız. Zaten oyun ESRB’den koca bir M işareti (mature) aldı. Eee, böyle bir oyun almayacak da hangisi alacak? Rockstar’ın Grand Theft Auto’dan sonra yarattığı yeni oyunu da abisi kadar konuşulacağa benziyor. State of Emergency şu ana kadar GTA’dan daha psikopat bir görüntü verdi. Rockstar’dan başka ne umardınız. Ne diyelim, bekleyip göreceğiz. Son olarak şunu da söylemeliyim ki State of Emergency çıktığında hepimiz sopaları kaptığımız gibi caddelere döküleceğiz...

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.06.2024 14:16
Kalan Karakter: 300 Gönder
State Of Emergency
İlginizi Çekebilir