1/5

Steve Foster

Melih Evren Buruş 3.06.2010 - 12:31
Sony'nin Avrupa Satış ve Pazarlama Müdürü Steve Foster PlayStation 3'ü anlattı.
Malum, PlayStation 3'ün çıkmasına oldukça kısa bir süre kaldı. Bundan 5 ay kadar önce Sony Avrupa Satış ve Pazarlama Müdürü Steve Foster ile yaptığımız ve dergimiz EGM'de yayınladığımız röportajı yeniden hatırlamakta fayda görüyoruz. Röportajın yapıldığı tarih ile bugünkü bilgilerimiz arasında bazı değişiklikler ortaya oluşmuştur. Lütfen fark ettiğiniz bu bilgileri bize bildirin, yazıdan kaldırılmasını sağlayın.

MK: PlayStation 3, henüz çok yeni olan ve daha popülerleşmemiş blu-ray teknolojisi ile birlikte geliyor. Blu-ray'e uyumlu olarak geliştirilecek yapımlar da daha farklı olacaktır. Bu durum yazılım fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Steve Foster, SCEE (Sony Computer Entertainment Europe) Satış ve Pazarlama Müdürü: PS3 yazılımlarının daha pahalı olacağı ile ilgili spekülasyonlar yapılıyor ama şu ana kadar çıkan yapımlarla arasında büyük bir uçurum olmayacağını söyleyebilirim. Henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı. Fiyatların nasıl olacağını zaman gösterecek. Yazılım ücretleri için yapılacak resmi duyuruyu beklemek zorundayız.

MK: PlayStation 3'ün en büyük rakibi olarak gösterilen Xbox 360 bir yıl önce çıktı. Aradaki zaman farkının PS3 için bir dezavantaj olacağını düşünüyor musunuz? Belki de bir avantaj olacaktır.
SF: Bu konuda Türkiye ve diğer pazarlar için ayrı değerlendirmeler yapmalıyız. Genel olarak baktığımızda, günümüze kadar piyasalara yön veren konsolun PS2 olduğunu görüyoruz. Son bir yıldır ise Xbox 360 da pazara girmiş durumda. Xbox 360 oldukça iyi bir ürün fakat PS3 ile karşılaştırdığımızda oldukça farklı olduklarını görüyoruz. PS3'ün kendine has özellikleri, olanakları bulunuyor (kendi usb'sinin olması gibi). Evet, Xbox 360 oldukça güçlü bir rakip ama bana sorarsanız PS3 ile birlikte gelen kullanım alanları ve özellikleri, rakibinden birçok anlamda daha iyi. Dünya çapında bir mücadeleden söz etmemiz gerekirse; oyun endüstrisinin bulunduğu her ülkede Xbox 360 ile kıyasıya bir rekabet ortamı olacak. Türkiye'ye özel konuşmamız gerekirse, Xbox 360 henüz Türkiye'de ciddi anlamda bulunmuyor. Biz ise uzun yıllardır burada ciddi yatırımlar yapıyoruz, sadık bir müşteri grubumuz var. PlayStation fanları ile birlikte ben de, yeni nesil teknoloji ile donatılmış olacak PS3'ün çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

MK: Xbox'ın online servisi oldukça kuvvetli ve bu anlamda dünya çapında yatırımlarda bulundular. Sony online oyuncu kitlesi için geleceğe yönelik planlar yapıyor mu?
SF: Evet, network oyuncuları için geleceğe yönelik önemli planlarımız bulunuyor. Network platformu için geniş olanaklar sunacağız. Online oyunlar bu olanakların bir kısmını oluşturuyor. Kullanıcılarımız oyun içeriğini network üzerinden indirebilecek, upgrade'leri yapabilecek ve yine online olarak ödemede bulunabilecekler. Multiplayer oyun ortamlarında sohbet yapma, en yüksek skorlarını diğer kullanıcılarla paylaşma olanakları ve daha fazlası da olacak. PlayStation topluluğu için yeni eğlenceler sunacağız ve Türkiye de bu topluluğun bir parçası. Bununla birlikte, PS3'ün online özelliklerinin bant genişliği fazla olmayan Türkiye pazarında tam anlamıyla kullanılması biraz daha zaman alabilir. Bu tür problemlerin farkındayız ve bunların üstesinden gelebilmek için bölgesel telekom firmaları ile birlikte çalışmanın yollarını arıyoruz. TV yayıncı firmaları ile de ortak faaliyetler geliştirmek istiyoruz çünkü sadece bant genişliği değil, aynı zamanda HD teknolojisi de Sony için çok anlam ifade ediyor. İleri teknolojiyi sunmanın yanı sıra uygun içeriği sağlamak da hayati derecede önemlidir.