1/2

Stolen

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bakalım Stolen, Anya kadar etkileyici mi?
Platformlar PC
Stolen
  • Yapımcı - Yayıncı Blue 52 - Hip Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
Artılar Kaliteli ara videolar, kilit açma ve Hacker'lık gibi bulmacalar...
Eksiler Çok sık karşılaşılan görüntü problemleri, yüksek sistem ihtiyacı ve başarısız dövüş sistemi...
Gizliliğin ön planda tutulduğu yapımlar, bu sene birbiri ardına piyasalarda boy gösteriyor. Splinter Cell: Chaos Theory’nin ardından şimdi de Stolen bu zincire yeni eklenenlerden. Thief serisinin önderlik ettiği bu türü, Splinter Cell ve Hitman gibi oyunlar, her daim ileriye taşıdı. Bakalım Stolen, ne gibi yeniliklerle sabit diskimize kuruldu?

Yapımcılığını Blue 52’nin üstlendiği Stolen, kurulurken büyük beklentiler içerisindeydim. Herşeyden önce oyun gizliliğin ön planda tutulduğu bir yapım olmasıyla beraber, bu türün atalarından Thief gibi hırsızlık ta içeriyordu. Fakat yapımcısının pek tecrübeli bir firma olmamasından dolayı, endişelerim vardı. Malum piyasada Splinter Cell: Chaos Theory gibi astronomik yapımların arasından sıyrılması için, Stolen’ın oldukça etkileyici olması gerekiyordu.

Bakalım oyun, Anya kadar etkileyici mi?

Louis ve Anya, gizli bir müşteri tarafından kiralanmış ve samuray heykelinin tacında bulunan değerli parçayı çalmak üzere görevlendirilmişlerdir. Bu heykel, Japon Hazineleri fuarında sergilenmek üzere, Forge City’deki müzeye getirilmiştir. Parçanın çalınma işlemi, fuardan önceki gece gerçekleştirilecektir. Müzeye geldiğinde, aslında Anya birisi tarafından izlenmektedir. Hatta bu birisi, kendisinden daha deneyimlidir. Sonunda parça çalınır ve bu gizli insan alarmı kandırır. Anya’nın başı polis helikopteri ile belaya girer. Bu gizli bayan “Breeze” olarak bilinmektedir. Bu olayla birlikte, zorlu hırsızlık görevleri başlamış olur.

Stolen’da kullandığımız karakterin ismi Anya Romanov. Oldukça atletik yapılı olan bu seksi bayan karakter, normal bir insanın yapma şansının bulunmadığı atlayışları vb... becerileri gösteriyor. 3. şahıs kamerasından oynanan oyun, bana bir çok yönden Prince of Persia’yı hatırlattı. Özellikler Anya’nın yaptığı hareketler, Prince’inkilerle çok benzerlik gösteriyor. Yüksek bir yere tutunmadan, önünüzdeki duvarda bir kaç adım atıp, geriye doğru atlamalara kadar sanki Prince’in bayan kopyası...

Gölgeler en iyi dostların

Oyun asıl olarak 4 bölümden oluşuyor. Fakat bu bölümler kendi içlerinde ayrılıyor. Bu yüzden aklınıza Stolen’ın çok kısa bir oynama süresi olduğu gibi birşey gelmesin. Ayrıca oyun daha en baştan sizi biraz zorlamaya başlıyor. Bir çok yerde tekrar yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Gerçi gizliliğin ön planda tutulduğu aksiyon oyunlarında, kullanıcıların vazgeçilmezidir “Load Game” fakat Stolen’da biraz erken başlayabilirsiniz.

Ekranın sağ alt köşesinde harita ve bir "bar" mevcut. Bu bar, hangi noktalarda, ne kadar görünür olduğunuzu grafikliyor. Eğer aydınlık bir yerde bulunuyorsanız, bar kırmızı renkle dolarken, gölgelerde boşalıyor. Anlayacağınız oyundaki en büyük dostunuz gölgeler. Eğer düşmanlarınıza görünmeden ilerlemek istiyorsanız, tıpkı Thief’te yaptığınız gibi gölgeleri kullanın. Böylelikle nöbetçiler sizi algılayamıyor ama sese karşı duyarlı olduklarını da belirtmek istiyorum. Yakınınızda bir insan varsa gölgede bile yürüseniz fark ediliyorsunuz. Bu yüzden eğilerek, sessiz hareket etmelisiniz. Eğer ses çıkartarak fark edildiğinizde, güvenlik görevlisi silahını kaldırıp, çevreyi kontrol ediyor. Böyle anlarda paniklemeniz, vücudunuza mermilerin isabet etmesi anlamına gelecektir. Bu yüzden, mümkün olduğunca sakin bir şekilde, en yakın masanın arkasına saklanın. Düşmanınız yaklaşınca, direk masanın öbür yanına kaçın. Böyle atılan bir turun ardından, kimseyi fark edemeyen nöbetçi, tekrar bıraktığı işine devam edecektir. Bazen televizyon izleyen, güvenlik birimi bazen de uyuyor olabiliyor. Özellikle kimseyi fark edemeyip, tekrardan çabucak uykuya dalmaları çok ilginç.

Oyunda saklanmanız için bir diğer yöntem de, duvara yaslanarak hareket etmeniz. Bir çok yönden çok etkili olan bu yöntem sayesinde, normal bir şekilde yürüyemeyeceğiniz bir yerden geçebiliyor ya da lazerin isabet etmesinden kurtulabiliyorsunuz. Ayrıca bu yöntem sayesinde düşmanlara tuzak kurmanız da mümkün. Duvara yaslanıp, yanınızdaki koridordan gelecek güvenlik görevlisini beklerken, geldiği anda sert bir kol darbesiyle elemanı etkisiz hale getirebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×