1/2

Street Fighter IV

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Ölümcül vuruşlar geri dönüyor
Platformlar PC
Street Fighter IV
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş,Dövüş
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 91
Artılar Mükemmel grafikler, eğlenceli oynanış, iyi optimizasyon
Eksiler Ufak tefek grafiksel hatalar
Dev bir gökdelenin yükseldiği sokakta, bir siyahi, bir de sarışın adam, yumruklarını sıkmış, birbirlerinin gözlerine bakıyor. Etrafını saran ve tezahürat yapan kalabalığa aldırış etmeksizin veya belki de bu bağırışlardan destek alarak saldırmaya hazırlanıyorlar. Derken ilk yumruk geliyor ve bir adamın yere yıkılmasının ardından, görüntü gökdelenin üzerine doğru yükseliyor ve ışıklı tabelada Street Fighter II yazısı beliriyor…

Arcade kültürünün en önemli yapımlarından bir tanesi olan Street Fighter (SF) ismini, birçok oyuncu gibi ben de bu şekilde tanımıştım. Arkadaşlarımla “Atari salonu” olarak tabir ettiğimiz mekânlar, yıllar önce gördüğüm en iyi oyunlardan bir tanesini bana sunmuştu. Dünyanın farklı noktalarında yer alan, her biri güçlü ve tarz sahibi dövüşçüler, en iyisi olmak için, çevrelerindeki hiçbir detaya aldırış etmeksizin, sadece karşısındakini düşünerek dövüşüyordu. Hiroshi Matsumoto ve Takashi Nishiyama tarafından hazırlanan Street Fighter, ilk olarak 1987 yılında oyuncuların beğenisine sunulmuştu. İlk yapımda Ryu ve Ken karakterlerini kontrol edebiliyorduk. Sonraki SF üyelerinde çeşitlilik arttı tabii ki. Serinin ikinci oyunu, aynı zamanda atılan ikinci büyük adım oldu. Street Fighter II: The World Warrior, ilk Street Fighter’ın devamı olarak piyasaya sürüldü. Yapımla birlikte oyun dünyasına kazandırılan en güzel yenilik, “Bire bir karşılıklı dövüş imkânı tanıyan ilk oyun” olması özelliğiydi.

Street Fighter IV
"Eski dostumuz Cammy, öncelikle cazibesiyle düşmanlarını alt ediyor."

Yeni bir başlangıç

Street Fighter, ilk iki yapımın ardından Alpha, Ex ve SF III ile yola devam ettiyse de, özellikle ikinci oyundaki başarıyı tekrar yakalayamadı. İlk SF II, 6 milyon 300 bin, SF II adı altında çıkan oyun serisi ise, toplamda 14 milyon satmıştı. Yaklaşık 20 yıl önce başlayan bu dövüş turnuvası, günümüzde halen büyük beğeni topluyor ve ismi saygıyla anılan yapımlar arasında gösteriliyor. Street Fighter IV (SF IV) için SF II ardından çıkarılmış en iyi dövüş oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl, PS3 ve X360 için piyasaya sürülen yapım, dünya çapında 2.5 milyondan fazla satınca, PC versiyonu için de yeşil ışık yanmıştı.

Yapım başlar başlamaz dikkatleri çeken ilk nokta görsellik oluyor. Her bir karakter tasarımı ve eklemleriyle özenle uğraşılmış, önceki oyunlarda 2B olan arka planlar, 3B olarak tasarlanmış ve içerisinde yer aldığımız her aksiyonun görsel yönü, oyunun grafiksel kalitesine kalite katmış. Yapımla birlikte gelen test yazılımını deneyerek, SF IV’ü sisteminizde ne tür bir performans vereceğini öğrenebiliyorsunuz. SF IV, PC için başarılı bir optimizasyon evresinden geçirilmiş. Eğer sisteminiz güçlü değilse, görsel ayarları en düşük seviyeye getirerek performans artırabiliyorsunuz. Fakat bu seçenekler sonucunda, dövüş sırasında arka planda yer alan görüntü ortadan kaldırılıyor.

Street Fighter IV
"Ryu ile Hadoken çekmeyi özlemiştik doğrusu."

Meydana buyurun

SF IV’de birçok dövüş oyunundan da aşina olduğumuz Arcade modu ve arkadaşlarımızla mücadele edebileceğimiz Versus modu yer alıyor. Dövüşçülerin hareketleri üzerine alıştırma yapmak istiyorsanız Training; hem alıştırma yapmak, hem de yeni giysi renkleri, dövüş hareketleri gibi ekstralar istiyorsanız da Challenge başlığına göz atabilirsiniz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×