Sub Command

Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Bir denizaltynyn komutany almak ister miydiniz? Cevabynyz evet ise i?te fyrsat.
Platformlar PC
Sub Command
 • Yapımcı - Yayıncı Electronic Arts - Sonalysts
 • Çoklu Oyuncu: Var
 • Oyun Türü: Simülasyon
 • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 82
Artılar -
Eksiler -
Bir denizaltının komutanı almak ister miydiniz? Cevabınız evet ise işte fırsat. Sub Command : Akula Seawolf 688[I]’de günümüz denizaltınalarının en ölümcül olanlarının yönetimine geçiyorsunuz. İster rus ister Amerikan denizaltılarını kullanarak tek kişilik görevler oynayabildiğiniz gibi istersenizde lan-net ortamlarından 7 oyuncuya kadar multiplayer savaşabiliyorsunuz.

Sub Command’da kontrolleri kendiniz yapabildiğiniz gibi isterseniz kontrollere görevli atayıp bilgisayar tarafından kontrol edilmesini de sağlayabiliyorsunuz. Bunu oyunu yüklerken seçeceğiniz Advenced ya da Novice modları belirliyor. Bu seçim, oyunu pekçok yönden etkileyecektir. Advanced modda başladığınızda Auto Crew seçenekleri kapalı oluyor. Tüm kontrolleri manuel olarak yapmak zorundasınız. Novice seçerseniz Auto Crew, bağlantı verileri (Link Data), Ölü Platformlar (Dead Platforms) ve hızlı ateş kontrolü (Fire Control Quick Launch) seçenekleri açılır.

Oyunun ana menüsünde bulunan Missions seçeneği ile hazır görevlerden birini yükleyebilir, Mission Editor seçeneği ile dünyanın istediğiniz bir yerinde tek kişilik ya da multiplayer görevleri dizayn edebilirsiniz.

Online Oyun İçin UNSI

Online oyun seçeneği oyuna oldukça gerçeklik katmış. UNSI referansı sayesinde A.B.D Donanma Enstitüsü’nden alınan veriler, online UNSI tarayacısındaki bilgiler ve oyun veritabananındaki performans parametreleri kullanılarak gerçek zamanlı dalışlar yapabiliyorsunuz. Kısacası Microsoft’un Flight Simulator’unu başarılı kılan en büyük özelliklerden biri bu oyuna taşınmış.

Görevlere Denizcilik İstasyonu’nda (Navigation Station) başlıyoruz. İsterseniz oyunun büyük kısmınıda buradan oynayabiliyorsunuz. Denizcilik İstasyonu’nda savaş alanının 2D haritası da bulunuyor. Buradan tüm ekranlara geçiş için linkleri görebilirsiniz.

Görevlerin durumuna göre ister denizden karaya ister denizden denize füzeler atabiliyorsunuz. Hedefinizin enlam ve boylamını belirledikten sonra ateş kontrol sistemine girerek, füzenin izleyeceği aranoktaları belirlemelisiniz. Koordinatlar genellikle bir görev mesajı ile bildiliriliyor.

Kaç Tane D kullanmak isterdiniz?

Modern denizaltıların bile pencere lüksünün olmadığını düşünürseniz, birçok oyuncu denizaltının 3D görüntülerinin gerçek dışı olduğunu düşünecektir. Bu durumda ayarlar ekranından 3D ekranlarını kapatabilirsiniz. Dış dünya ile tek bağlantınız periskop ve sonarınız olacak. Bu ayar o oyuna katılmış tüm oyuncuların 3D görüntülere ulaşmasını engelleyecektir.

Denizaltının derinliğini, rotasını ve hızını Gemi Kontrol ekranından yönetebiliyorsunuz. Yine bu ekran sayesinde acil durum emri verebilir, havalandırma yapabilir, hava tanklarının değiştirebilir ve ana ağırlık tanklarını açıp kapatabilirisiniz.

Oyunun grafikleri çok başarılı değil. Sonuçta 3D motorların ne kadar başarılı olduğunu düşünüp bu oyunda yeterli olarak kullanılmadığını düşünebilirsiniz. Ama böyle bir oyundan bekletiniz bir simülasyon sever sınırları içinde kalıyorsanız mutlaka memnun kalacaksınızdır.

Seslere gelince bir denizaltında olması gereken tüm konuşmaları ve sesleri buluyorsunuz. Tabii İngilizce olması yabancı dili iyi olmayalar için bir dezavantaj. Sesli uyarıları anlamak oyunu aktif olarak oynayabilmeniz için gerekli.

İpuçları :

Haritada sembol şeklinde bazı işaretler göreceksiniz. Bunlar karşınızdaki platformun türünü ve sizinle olan ilişkisini temsil ederler. Bunlar için aşağıdaki renkler kullanılıyor:

Mavi : Kendi tarafınızdan biri
Turuncu : Müttefik
Kırmızı : Düşman
Sarı : Bilinmeyen
Yeşil : Tarafsız

Platform yok edildiğnde sembol ilişkisini gösterecek şekilde gri tonuna dönüşecektir. Sizin tarafınızdan yok edilneler açık, başkası tarafından yok edilenler ise koyu gri olarak gözüküyor.

Mayın Fırlatma :
 • SLLM veya Mobil Mayın içeren bir tüp seçin. Tüpün ayar bölgesinde Define Target Waypoints ayarını göreceksiniz.
 • Define Target Waypoints düğmesine tıklayın ve Ateş Kontrol haritasına tıklayarak bir ara nokta yerleştirin.
 • Aranoktanın enlem ve boylam koordinatlarını istediğiniz gibi ayarlayın. Mayın firlatıldığında o enlem ve boylama doğru hareket edecektir.

  Sub Command simülasyon severlerin hoşlanacağı bir oyun. Seawolf, Akula ve 688[1] denizaltılarını yöneterek radar, sonar ve hedef hareket analizi gibi aslına uygun donanma sistemleri kullanmak istiyorsanız kaçırılmaması gereken bir oyun.
 • Yorumlar
  MK Okuru
  MK Okuru 13.07.2024 20:00
  Kalan Karakter: 300 Gönder
  Sub Command
  İlginizi Çekebilir