Sudden Strike II

Koray Koraç 3.06.2010 - 12:31
Önümüzdeki ay çıkacak oyunun ön bakışına ne dersiniz?

Yeniden 2.Dünya Savaşına dönüyoruz. Sudden Strike ve expansion paketi ve ardından çıkan Sudden Strike Forever güzel grafikleri ve sıkılmadan oynayabileceğimiz tarzıyla strateji savaş oyunu dalında en çok satan oyun ünvanına sahip olmuştu. Oyunun temeli 2.Dünya Savaşına dayanıyor.. Oyunun bu başarısını gören CDV ve Fireglow, oyunun devamı olan Sudden Strike II ‘yi çıkarmaya karar verir.

Yapımcılar ilk bölümdeki gerçekçiliğin ikinci oyunda da devam edeğini belirtiyor. Yine tarihi gerçeklere dayanarak meydana gelecek olayların içinde kendimizi bulacağımız bu oyun ilki gibi sağlam bir savaş mentalitesine sahip. Oyunda Almanları seçerseniz; Rhine’ı kontrol etmeye çalışacaksınız, tabii bu Alman tarafı olunca iş zorlaşır, Japonları seçerseniz; o unutulmaz Okinawa etrafında çarpışmalara gireceksiniz. Birim seçme, hareketler ve komutalar arabirim olarak Warcraft’ı andırıyor.

Sudden Strike II çeşitli oyun modları bulunuyor;

  • Campaign: 5 miletten isteğimizi burdan seçebiliyoruz. Bölüm 10 gorevden oluşacak ve bunların herbirini geçmek için 1-2 saat harcamanız gerecek.
  • Single Scenarios: Burada çeşitli türde çarpışmalar sizi bekleyecek, mesela “ annihilate the enemy completely”( Düşmanı tamamen yok etmek), “ assassinate the enemy general”(Düşman generalini katletmek) ya da “ destroy the enemy bridge” ( düşman köprüsünü yok etme) gibi çeşitli görevler single playerde sizi bekliyor.
  • Multiplayer: Burada karşıdaki oyuncuların bölgelerini ele geçirmeye çalışırken, gelen saldırıları da savuşturmaya çalışacaksınız.

Oyunda zorluk seviyesini de ayarlayabileyeceğiz, burada düşmanın gücünü veya sayısını azaltamayacağız, ama fog-of-war ile gözetleme özelliklerini artırıp indirebileceğiz. Mesela, generallerin veya subayların dürbün kullanıp haritanın neredeyse yarısını görmelerine ve işimizi zorlaştırmalarına izin verebiliyoruz. Birimlerin ayrıca gözcü uçağa sahip olup olmamaları ile piyadelerin hızlı hareket edip bizi daha kolay farketmelerini de sağlayabiliriz.

Oyuna yeni bir de özellik eklenmiş, artık birimler RPG oyunlarındaki gibi experience kazanabilecek. Birimler zor çarpışmalar atlatıp sıradaki görevlerde de yer alabilecekler. Fireglow böyle yapmakla stratejik olayı ön plana koyup kalabalık güce sahip olan tarafların kolaylıkla kazanabileceği bir durum yaratmış oluyor. Bir yenilikte grubu etrafa yayma (scatter) tuşunun eklenmesi. Tuşa basarak birimlerin dağılıp etrafı kolaçan etmesini sağlayabileceğiz, artık sürpriz saldıralara hayır.

Bu yeniliklerin yanında , artık Japonları seçtiğimiz zaman olayların tek tek değil de bir bütün içinde gerçekleşecek. Mesela ilk görevin, birimlerinizi bir botla kurtarıp ormana götürmek olacak, bu görev traning özelliğini içerecek.

Sudden Strike II de deniz yolculukaları da bizi bekliyor, taaruz gemileri ile çıkarma yapabileceğiz. Ayrıca trenleri kullanarak birimlere muhimmat desteği yapabilir, bunun yanında tüneller kazıp birimleri onları içine koyarak onların farkedilmesini önleyebileceğiz. Kullanacağımız araçlar arasında yine kamyonlar, ilk yardım arabaları ve uçaklar tam tarihte olduğu gibi oyuna aktarılmış. Bu araçlarla kapasiteleri doğrultusunda asker taşıyabilirsiniz, ama adamlar buna da çare bulmuş, örneğin bir tank dört kişilik yere sahip ama siz bir kişi daha koymak istiyorsunuz, onu da tankın üstüne süren askerin yanına koyabilirsiniz. Araçları kullandığınız gibi onları düşmanın elinden de alabilirsiniz. Yaratıcı oyuncular araçlara zarar vermeden sürücüyü öldürüp aracı kendine katacaktır.

Genel olarak ilkinin mirasını ileri taşıyacağı kesin gibi görülen bu devam oyunu aşağıda da belirtilen yeniliklerle Sudden Strike hayranları ve strateji sevenler için iyi bir alternatif olacağa benziyor..

Oyunun Özelliği: 

  • Amerika, Japonya, İngiltere, Rusya ve Alman ordularını yönetme
  • Havada, karada ve denizde çarpışma
  • Dört çeşit zorlık seviyesi ayarı ve etkileyici multiplayer özelliği
  • Kendi haritanızı ve görevinizi yaratma.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 19.07.2024 02:46
Kalan Karakter: 300 Gönder
Sudden Strike II
İlginizi Çekebilir