Summer Games 2004

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Olimpiyatların minicik hali
Platformlar PC
Summer Games 2004
  • Yapımcı - Yayıncı Surfside Games - Surfside Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 50
Artılar Sevilen branşları oynayarak hoşça vakit geçirebilirsiniz
Eksiler Grafikler iyi değil, kontrol sistemi yorucu ve kötü, az branş olması

Yazın gelmesi; güneş, deniz ve tatil gibi olayları da beraberinde getirir. Spor faaliyetleri, gerçekleştirilmesi daha elverişli bir hal alır, kış sporlarından sonra, yaz sporları ortaya çıkar. 2004 yazı, spor konusunda da ayrı bir yer teşkil etmekte. Bilindiği gibi Atina 2004 Olimpiyatları’nın yapıldığı bir zamandayız. Tabii ortada böyle bir konsept varken, yapımcılar boş durmadılar ve yaz sporlarına ithafen çeşitli oyunlar geliştirmeye başladılar. Atina 2004’ün de resmi oyunu, PS2’ler için piyasalara sürüldü. Summer Games de, aslında bu olimpiyatlardan esinlenerek hazırlanmış mini bir yapım. Çok fazla bir ayrıntısı yok, ama en azından vakit geçirtebiliyor.

Start verildi, yarış başladı

Summer Games 2004’de, bir olimpiyatta bulunan tüm spor dallarına rastlayamıyoruz. 100 ve 400 metrelik koşular, 110 ve 400 metrelik engelli koşular, yüksek atlama, serbest ve kelebek stilde yüzme, son olarak da atıcılık dallarında mücadele edebiliyoruz. Tamamen amatör olarak hazırlanmış Summer Games’de birkaç mod bulunuyor. Arcade tarzını tercih edersek, istediğimiz branşı seçip onun içerisinde mücadele ediyoruz. Tabii bunların sonucunda dereceye girersek; altın, gümüş ya da bronz madalya ile ödüllendiriliyoruz. Tournament 2004 modunu seçersek, her türlü branşta mücadele ederek başarılı olmaya çalışıyoruz, tabii yolculuğumuz yine madalya aşkına. Hatta karakterimizi isimlendirirken, millet olarak Türkiye’yi de seçebiliyoruz. Training modu sayesinde, zaten 5 tane olan branşları nasıl oynayacağımızı öğrenebiliyoruz. Kontroller konusunda bir problem yok. W, A, S, D tuşları ile birlikte, aksiyon tuşu olarak Space’i kullanıyoruz hepsi bu. Aksiyonlar branşlara göre değişiyorlar. İstersek bu kontroller değiştirilebiliyor fakat gerek bile yok. Son olarak da, Hot Seat seçeneği var. Bununla birlikte arkadaşlarımıza meydan okuyabiliyor ve oyunda bulunan branşlarda birbirimizle kapışabiliyoruz. Tabii iki oyuncunun aynı klavyeyi kullanması zorluk yaratabileceğinden, bir joystick, olaya kesin çözüm getirecektir.

Summer Games’de, grafiksel ve kontrol olarak hatalar bulunsa da, zevkli branşları içermesi bakımından idare edebilir. Grafikler pek birşey vaadetmiyor. En çok koşu pisti gözüme güzel gözüktü. Bunun dışında yüksek atlama ve atıcılık poligonundaki grafikler 3D olmasına rağmen, oldukça ilkel duruyorlar. Karakter modellemeleri de pek iyi değil. Atletlerin üzerindeki formalar, üzerlerine yapışmış gibi duruyor. Koşular başlamadan önce çeşitli ısınma hareketleri yaparak, gerçekçilik sağlanmak istenmiş fakat grafiklerin yetersizliğinden dolayı yapmacık hareketlerden öteye gidemiyorlar.

Yukarıda kontrollerden bahsettiğimizde, sadece birkaç tuştan oluştuğunu görüp, oynanışın çok rahat olduğunu düşünenler olabilir. Bunu, oynamaya başladıktan kısa bir süre sonra tekrar düşünmeniz gerekecek. Adamımızı koştururken parmaklarınıza kara sular indiğini hissedeceksiniz, çünkü devamlı sağ-sol, sağ-sol şeklinde cebelleşiyoruz. Engelli ve yüksek atlama branşlarında da keza öyle. Devamlı parmakları oynatmak, bir zamandan sonra can sıkıcı ve yorucu oluyor. Müsabakalar sırasında kırdığımız rekorlar, High Score bölümünde depolanıyor ve bize bakıp bakıp gurur duyma imkanı veriyor.

Son düzlüğe girilirken

Benim en çok hoşuma giden bölüm atıcılık oldu. FPS seven biriyseniz, büyük ihtimal size de en zevkli spor olarak gelecektir. Üstelik başarılı olmak için çok da kasmanıza gerek yok, sadece ateş edin yeter. Summer Games 2004, çok fazla birşey vaadeden bir oyun değil, ama olimpiyatların en popüler branşlarını bilgisayarlarımızda yaşamamızı sağlıyor ve biraz olsun hoşça vakit geçirtebiliyor. Gönül isterdi ki, oynanacak daha fazla spor olsun. Yine de değişik birşeyler arayanların denemesinde bir sakınca yok.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 21:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
Summer Games 2004

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×