Super Collapse 3

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Web'den taşan bağımlılık
Platformlar PSP
Super Collapse 3
  • Yapımcı - Yayıncı GameHouse Studio - Mumbo Jumbo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 72
Artılar Bağımlılık yapıcı, eğlenceli oynanış
Eksiler Yeni bir şey vaat etmiyor
İnternetten taşan şöhretleri ile PC ve konsollara çıkan pek çok oyun görüyoruz. Web’te yeterince bağımlılık yarattıktan sonra, taşınabilir bir hastalık yaratmak üzere PSP’ye de uğramadan geçmiyorlar. Super Collapse’de üçüncü versiyonu ile tekrar karşımıza çıkıyor. Aksiyon ve bulmacanın iç içe geçtiği pek çok yapım inceledik. Genellikle iyi olmaları ile birlikte PSP’deki varlıkları çok uzun soluklu olmuyordu. Bununla beraber Super Collapse’in benim üzerimde daha fazla bir bağımlılık yarattığına şahit oldum.

Yapımın bu versiyonu biraz daha farklı ve yeni özellikler ile birlikte geliyor. Menüye girdiğimizde Quick Play, Quest, High Scores, Options, Trophies ve Multiplayer seçenekleri ile karşılaşıyoruz. Quick Play ve özellikle Quest oldukça geniş bir alanda özgürce oynayabilmemize olanak veren şirin ve renkli bir harita sunuyor. Zaten yapım için şirinlik abidesi demek yerinde olacaktır. Zira menüsünden haritasına kadar her şey cıvıl cıvıl ve sizi oynamaya teşvik edecek şekilde tasarlanmış. Super Collapse! 3, on mini oyun ve yüz kırk yeni renkli bulmaca ile uzun saatler ellerinizi terletecek gibi görülüyor.

Tematik harita

Yapım için her zaman olduğu gibi güzelliği basitliğinde tabirini kullanmak yerinde olacaktır. Belki de bu tip oyunların bu kadar tutulmasının sebebi fazla kafa yormadan, uzun süre bizleri meşgul edebilmelerindendir. Quest moduna girdiğimizde ilk olarak amblemlerin, şekillerin ne ifade ettiği, oyunun gidişatı ve amacımız hakkında bilgilendiriliyoruz. Her şeklin tek tek işlevi ve kullanımının açıklanması güzel bir detay olmuş. Harita üzerinde yıldız şeklinde beliren oynanabilir ana noktalar bulunuyor ve bu noktalar kendi altında da pek çok bulmaca türüne ev sahipliği yapıyor. Bir yıldıza tıkladığımızda birbirine patika yollar ile bağlı bulmacalardan oluşan yeni bir harita görüyoruz. Başlangıç noktasından oynamaya başlayarak sıra ile bulmacaları oynuyoruz. Birini bitirmeden diğerine geçilemiyor. Zira kilitliler ve siz bir önceki bölümü tamamladıkça açılıyorlar. Farklı başlıklar ve türler altında sunulan bulmacalar aslında temel olarak aynı yöntem ile oynanıyorlar. Ekranda farklı renklerde kutucuklar bulunmakta ve bizde yönetimimizdeki ok ile bu kutucukları yok ederek puan kazanmaya çalışıyoruz. Aynı renkteki en az üç kutucuk bir araya geldiğinde yok edilebilir oluyor. Bununla birlikte bir aradaki aynı renk kutucuk sayısı ne kadar fazla ise o kadar fazla puan kazanıyoruz. Amacımız yalnızca ekrandaki kutuları yok etmekte değil; en üst çizgiye erişmelerini de engellemeye çalışıyoruz. Zira aşağıdan sürekli yeni renkli kutular ekrandaki kutuları yukarı doğru itiyor. Alttan gelenlerin zaman geçtikçe ve bölüm atladıkça çok daha hızlı gelmeye başlamaları ise işleri hepten karıştırıyor.

Bölümler yalnızca aşağıdan gelen bloklardan oluşmuyor, aynı anda hem aşağıdan ve yukarıdan ekranın ortasında birleşmek üzere gelen bloklardan, kalıplar halinde aynı renkte olan büyük blokları yok etmek gibi farklı sitillerdeki içerikler bulunmakta. Yapımda bize yardımcı olan üniteler de unutulmamış. Bloklarla aynı renkte gelen bombalar, ekranda o an bomba ile aynı renkteki tüm blokları patlamasını sağlıyor. Tabii ki bu durum ancak bomba üzerine tıklanırsa gerçekleşiyor. Zira bloklar ile aynı renkteki bombaları fark etmemekte olası bir durum. Bunun dışında bulunduğu satırı süpüren, ya da ekranı ters yüz ederek blokların yerlerini değiştiren nesnelerde mevcut. Harita ekranındaki alışveriş dükkanından, bölüm sonlarında kazandığınız altınlar karşılığı da satın alınabilen bu yardımcı nesneleri oyun sırasında istenilen an kullanmakta mümkün. Haritada ilerleyebilmek için ana yıldızların altındaki tüm bulmacaları bitirmiş ve yeterli altını biriktirmiş olmalısınız. Ancak bu şekilde haritada bir aşama daha ileri gidebilirsiniz.

Haritada bulunan bölümler tropikal, karlı ve volkanik gibi temalara sahip. Hangi tema üzerinde ilerliyorsanız, bulmacaları oynadığınız arka planda o temaya göre değişmekte. Grafikler açısından baktığımızda yapım oldukça renkli ve neşeli atmosferi ile dikkat çekiyor. Yalnız küçükler değil büyüklerinde severek oynayacağı bir içeriğe sahip. Sesler bakımından ise daha çok gelişmiş Mario vari tınıların duyulduğu söylenebilir. Özel nesnelerin kullanımında her nesneye ait farklı efekt duyulması da unutulmamış. Ad-Hoc modu üzerinden Wi-Fi ile iki kişiye kadar Multiplayer oynanabildiğini de ekleyelim. Eski oyuncular Super Collapse 3’ü birkaç günde bitirebilirler. Bununla birlikte her bölümün tüm bulmacalarının tamamlanarak, yani birazda hakkını vererek oynanması ile bu süre birkaç haftaya kadar dahi uzayabilir. Eğlenceli, bağımlılık yapıcı bir oyun Super Collapse 3, tavsiye edilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 09:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
Super Collapse 3

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×