1/6

Super Mario Tarihi

Mahmut Saral
Mahmut Saral 13.12.2010 - 16:02
Super Mario... O, ailemizden biri!
Tarih olarak hatırlamadığım günün birinde bizim eve gelmişti Mario. Yine her zaman olduğu gibi sokakların tüm kiri tozu üzerimde, yorgun hargın içeri girdiğimde karşılamıştı beni. Tabii ki Super Nintendo paketinin içindeki oyunlardan biri olarak. İşte o andan itibaren milyonlarca çocuk gibi benim için de sokakta oyun oynamanın, envai çeşit atraksiyonun yerini, 51 ekran tüplü Sony TV'deki video oyunları almıştı. Uzun süre de bu böyle sürdü ve en çok sevdiğim, en çok vakit geçirdiğim karakter de Mario olmuştu. Yıllar sonra günümüzde Mario'nun bu denli büyüyeceğini, popüler olacağını tabii ki o zamanlar tahmin edemezdim, ama zaten aklımda böyle bir düşünce de yoktu. Tek istediğim, tek düşündüğüm, prensesi kurtarmaktı. Evet, Mario'nun o efsane hikâyesindeki asıl hedef, prenses...

Nintendo'nun oyun dünyasına en büyük armağanı olan Super Mario, geçtiğimiz günlerde 25. yıl dönümünü kutladı. Gelin biz de Mario tarihine kısaca bir bakış atalım.

Bir çocuğun hayal gücü, gün gelir milyonlarca kişiyi etkiler

Shigeru Miyamoto, çizim  yapmayı, araştırmayı, gezmeyi ve çizgi roman okumayı seviyordu. Daha çocuk yaşta düşündüklerinin ona büyüdüğünde yol göstereceğini ve Nintendo gibi büyük bir firmada çalışacağını henüz tahmin edemezdi, ama hayal gücü fazlasıyla genişti. 16 Kasım 1952'de Sonebe/Japonya'da doğan Miyamoto, mütevazi bir ailenin çocuğuydu. Yaşadığı yer, betonlaşmış şehir mimarisinden uzak, ona huzur veren ve merakını uyandıran bir yerdi. Böylece araştırma isteğini hiç bir zaman kaybetmedi ve çocukken saatlerce süren yürüyüşler yaptı. Hatta bir keresinde daha önce hiç görmediği bir mağarayı keşfetti ve sonrasında el feneriyle içeri girip yapısını incelemek istedi. Bunu yaptı da. Miyamoto, hayal gücüne çok fazla başvuruyordu, çünkü buna vakti vardı. Televizyon denen sihirli kutulardan birine henüz aile olarak sahip değildi. İyi ki de değildi...

Super Mario Tarihi
Çocukluğunda yaptığı şeyleri, heyecan verici deneyimler olarak hatırladığını söyleyen Miyamoto, 1970 yılında Kanazawa Munici Beceri ve  El Sanatları Üniversitesi'ne girdi. Hayalperest biriydi. Okuldan mezun olduktan sonra babasına gitti ve Hiroshi Yamauchi ile görüşmek istediğini ona bildirdi. Zira Yamauchi, babasının eski bir arkadaşı, o zamanlar da Nintendo'nun başkanıydı. Görüşme kabul edildi ve ardından ilk iş deneyimi başladı. Miyamoto, 1977 yılında Nintendo'nun sanatçı kadrosunda çalışmaya başladı. Patlamayı ise, bir kaç yıl sonra, tam da ona ihtiyaç duyulacak sırada yapacaktı ve zaman gelip çatmıştı. Nintendo Amerika'nın mâli durumu kötüye gidiyordu. İşte Nintendo'nun bu dezavantajı, Miyamoto için bir dönüm noktası demekti...

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×