Super Monkey Ball Adventure

Emre Sevimbige
Emre Sevimbige 3.06.2010 - 12:31
Bazı bölümleri gerçekten zor olan, ama daha çok çocuklara yönelik bir oyun!
Platformlar PlayStation 2
Super Monkey Ball Adventure
  • Yapımcı - Yayıncı Traveller's Tales - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform
Merlin Puanı 65
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%57
Artılar Bol bol farklı oyunlar olması, "Challange" mod ve "Party Games" içindeki "Race" mod gerçekten eğlenceli. Aptal komşu çocuklarından kurtulmak için ideal.
Eksiler Kamera açıları fıtık edebiliyor zaman zaman. Puanlar eşit olunca bizim kazanmamız kötü ve saçma. Gerçekten zorlayıcı ve eğlendirici sadece 2 mod var.
Elime son günlerde pek çok oyun geçiyor. Bunlardan biri de Super Monkey Ball Adventure. Bırak bu çoluk çocuk oyununu demeyin ve bence PS2’niz varsa yazıyı okumaya devam edin. İlginizi çeken bir şeyler çıkabilir. İlk önce genel olarak başlayalım. Sega’nın yaptığı ve maymunları kontrol ederek ilerlediğimiz yapım; hafıza kartımızda 140kb’lık yer kaplıyor. Ana menümüzde tam maymunlara özgü şirin, güzel bir müzik var. 1999 yılında Tarzan’ın oyunu çıkmıştı. Müzik onu hatırlatıyor. Ne yazık ki açılış videosu mevcut değil. Ana menüde “Story Mode”, “Party Games”, “Challenge Mode” ve inanamayacaksınız. Fakat “Options” seçenekleri mevcut. Ayarlamalarda sıralamalar; grafik, titreşimi açıp kapama, ses, yapımcılar hakkında bilgiler gibi şeyler mevcut. Dilerseniz “Story mode”, “Party Games” ve “Challenge Mode”dan da tek tek bahsedelim.

Aiai, Gongun, Meemee ve Baby ile yolculuğa hazır mısınız?

Aiai ve arkadaşları 5 farklı dünyada 60 olayı soruşturuyorlar. Alakasız biraz ama slogan bu yönde. 6 tane Party Games seçeneği var. 10 tane Monkey Ball gücü var. Wood, Fire, Sticky ve diğerleri… Ayrıca en iyi dereceyi yapmaya çalıştığımız Puzzle bölümleri, 50 kurtarılacak karakter ve 60 Beat mevcut.

1.Story Mode: Yeni oyun diyoruz ve karşımıza seçeceğimiz karakterler; Aiai, Gongun, Meemee ve Baby çıkıyor. Hepsinin kendine has bazı özellikleri daha ön planda olsa da aşağı yukarı aynılar. Ama daha sinirli, daha şirin ve daha büyük diye; Gongun nedense benim vazgeçilmez elemanım oldu. Yapımı oynadığım süre boyunca. Kaydımızı yapıp oyuna giriyoruz. Süper bir maymunca dili ile videomsu bir şey giriyor. Maymun arkadaşlardan görev aldığımız bir mod bu. Açıkçası gayet sıkıcı. Bence bunda fazla zaman kaybetmeyin. Bir de kamera açıları fıtık ediyor.

2.Party Games: Bu mod olağanüstü. Az önce de yukarıda belirttiğim gibi 6 öğe mevcut. Şimdi bunları kısa kısa inceleyelim neymiş, ne değilmiş diye…

A.Race: Time attack, Grand Prix veya Single race yapabiliyoruz. Sonra kaç kişi olacağımızı belirliyoruz. Arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz yani. Ben denedim, ekran falan bölünüyor doğal olarak, fakat keyifli olmuyor değil. Kazandıkça yeni pistler açılıyor. Lap sayısını bile ayarlayabiliyorsunuz. 7 kişi birden yarışıyoruz cam kürenin içerisinde yuvarlanarak. Hızlandırma kısımları falan da var. Kutular alıyoruz, içinden çıkan ekstra hızlandırma, öndekine bir şeyler fırlatma gibi ilginç özellikler bulunuyor. Bu mod beni aşırı sardı. Gerçekten de sıkılmadan uzunca süre oynanabilir. Crash’a bile benziyor denilebilir.

B.Target: Hızlanıp, bir yokuş yukarı uçtuğumuz ve paraşütümüzü açarak dairelerden geçip puan toplamaya çalıştığımız bir mod. Bol bol puan yapmaya çalışıyoruz. Aslında sıkmıyor ama sadece 3-4 kere yaparsanız…

C.Fight: Round sayısını belirleyip yuvarlak bir pist içinde X tuşu ile yumruklarımızı atarak, 4 maymun içinde 1. olmaya çalışıyoruz. Yine yumruk büyütücü vs… pek çok şey mevcut alabileceğimiz. Keyifli ama küçük oyunlar işte. Çabuk bitiyor ve tekrar dönmek için çok da neden yok. 1. 10, 2. 7, 3. 4 ve 4. 1 puan alıyor, Round sayısını ise biz belirliyoruz.

D.Bounce: Tic Tac Toe ve benzeri oyunları sıkıcı şekilde oynayabiliyoruz. İşte zıpladığımız yerler, karecikler bizim hakimiyetimiz altına giriyor. En çoğu biz yapmaya çalışıyoruz. Yine rakipler veya biz bir şeyler alarak ötekilerin planlarını bozmaya çalışabiliyoruz.

E.Cannon: Uçarak karşıdaki kaleleri yıkmaya çalıştığımız bir mod. Kaleler de Jenga gibi. Yani dikdörtgen şeklinde. “Hedef al ve ateş” tarzı. En çok yıkan kazanıyor.

F.Tag: Yeşillik yuvarlak ve 360 derece dönebildiğimiz bir alan içerisinde dönüp puanlar kazanmaya çalıştığımız rezalet bir mod.

3.Challenge Mode: Bana göre oyunun tartışmasız en zevkli modu. 3 tane zorluk seviyesi var ve bu zorluk seviyeleri diğerlerini bitirmeden açılmıyor. Her zorluk seviyesinde 10 tane bölüm var. Mesela benim ilkini bitirmem sadece 30 dakikamı aldı. Ama sonraki zorluklarda bölümler farklı olduğu için daha zor oluyor ve haliyle bitirme süresi de uzuyor. Yuvarlana yuvarlana “Ready? Go!” Dendikten sonra gidiyor ve “Goal” olmaya çalışıyoruz. Süremiz bitmeden zorlukları aşıp, canlarımızı tüketmeden bölümü bitirmeye uğraşıyoruz.

Super Monkey Ball Adventure grafikleri fena değil. Daha çok Mario, Pokemon gibi Gamecube yapımlarının grafiklerine benziyor. Yükleme süreleri ideal sayılır. Bir moda puanlar eşitse, biz kazanıyoruz. Bu saçma biraz. Sessel olarak oyun bir yerden sonra bayıyor. Ama yine de hak yememek lazım. Daha çok küçük çocukları oyalayıp, kendi işlerimize bakmak için ideal olsa da (hani komşu çocuğu falan, gıcık olurlar ya), yine de bizler de bir kez olsun göz atmalıyız. Oyunun bizim için puanı, yani 12+ diyelim: 58, 12- için ise; 72 yani genel olarak 62. Yok ya, 65’miş. Şu matematiğim de bir düzelemedi gitti.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 16:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
Super Monkey Ball Adventure

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×