1/2

Super Smash Bros. Ultimate incelemesi

Korhan ONUK
Korhan ONUK 12.12.2018 - 12:57
Birbirinizi dövmenin en eğlenceli yolu.
Platformlar Nintendo Switch
Super Smash Bros. Ultimate
  • Yapımcı - Yayıncı Nintendo - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
Merlin Puanı 89
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar + Karakter çeşitliliği
+ Uzun oynanış süresi
+ Arenalara göre değişen müzikler
+ Grafikler
+ Eğlence odaklı oynanış
Eksiler - Online modda yaşanan gecikme problemi
- Tüm karakterleri açmak çok uzun sürüyor

Nintendo'nun tüm kahramanlarını bir araya getirme olayının bir sonucu olan Smash Bros oyunları, yirmi yıldır firmanın en güçlü kozlarından birisi olmuş durumda. 1999 yılında çıkan ilk oyundan sonra farklı konsollara çıkan serinin son oyunu ise Nintendo Switch'e konuk oluyor; Super Smash Bros. Ultimate.

Super Smash Bros. Ultimate incelemesi

Super Smash Bros. Ultimate'in türünü bilmeyenler için biraz açıklayalım. Oyunun türü her ne kadar dövüş oyunu olarak geçse de (ki her zaman gerçek bir dövüş oyunu olup olmadığı tartışılır) diğer dövüş oyunları kadar karmaşık değildir. O yüzden genel olarak oyunu tanımlarken Brawler sözcüğü kullanılır. Yani bir arena içinde dövüştüğünüz ve karakterleri arenadan uzaklaştırmaya çalıştığınız bir oyun türü. Eğer PC üzerinde Brawlhalla oynadıysanız, ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Super Smash Bros. Ultimate'de iki ana kısmı var. Bunlardan ilki Smash, diğeri de Spirits. Smash'te oyuncular istedikleri karakterle kapışabiliyorlar. Bu mod dört kişiye kadar oynanabiliyor. Eğer arkadaşlarınız ile keyifli zaman geçirmek istiyorsanız, buraya saatlerinizi gömebilirsiniz. Arenalar ve karakterlere sonra değineceğim.

Oyundaki Spirits kısmı ise oyunun senaryosunun bulunduğu kısım. Galeem adı verilen Işığın Efendisi, yeni bir dünya yaratmak adına eski dünyadaki tüm karakterleri yok eder ve onları ruhlara çevirir. Daha sonrasında ise bu karakterlerin kopyalarını yapar ve hepsini kendi için savaşacak kuklalara çevirir. Saldırıdan tek kurtulan karakter olan Kirby, bu yeni dünyada işleri düzeltecek kişidir.

Super Smash Bros. Ultimate
Oyunun Spirits modu kesinlikle oyun içinde, oyuncuyu en çok ödüllendiren kısım. Oyundaki karakterlerin büyük bir kısmını bu modu oynayarak açıyorsunuz. Ayrıca eski oyunlarda yer alan toplanabilir kupalar, bu oyunda Spirit'e yani ruha dönüşmüş durumda. Ruhları bu mod boyunca açabiliyoruz. Kendileri bize yardımcı olabilecek birçok özellik getiriyor. Bunlar arenalardaki eşyaların size doğru kaymasını, daha yükseğe zıplamanızı veya daha az hasar almanızı sağlayabiliyor. 

Ruhlar kendi içlerinde dört farklı türe (Kılıç, Kalkan, Kapma ve Nötr) ayrılıyor ve bunların üçünün taş-kağıt-makas mantığı ile birbirine üstünlüğü var. Kılıç, Kapma türüne karşı güçlü; Kalkan, Kılıç türüne karşı güçlü; Kapma, Kalkan türüne karşı güçlü. Nötr olanlar ise karşıdaki ruhlardan etkilenmiyorlar. Ayrıca oyunda bazı ruhları birincil ruh olarak seçip, bazılarını destek olarak seçebiliyoruz. Bazı birincil ruhlar, yanlarına üç destek ruhu alabilirken, bazıları hiç alamayabiliyor. Ayrıca her ruhun seviyesi de mevcut.  Ruhların bazıları gerçek potansiyellerinin farkına maksimum seviye olana kadar varamayabiliyor, o nedenle ruhları zayıf ve güçlü olarak sınıflandırmamak en mantıklısı. Ruhların en güzel yanlarından birisi de, aslında hepsinin oyunda kendisine yer bulamayan karakterler olması. Mesela Eevee, bir karakter olarak oyunda yer almıyor, ancak bir ruh olarak yer alıyor.

Super Smash Bros. Ultimate

Ruhlar, oyunun ana senaryo modu olan World of Light oynanarak açılabiliyor demiştik. World of Light'ın dünyası o kadar geniş ki, sizleri gerçekten zorlu dövüşler bekliyor. Ancak karakterleri açmak için bu senaryoyu oynamanız şart. Yaklaşık 25 saat süren bu senaryo sonunda, iki yüze yakın ruhu ve onlarca karakteri açabiliyorsunuz. 

Karakter demişken onlardan da bahsedelim. Oyuna ilk girdiğinizde Smash ekranında toplamda 8 karakter (Mario, Donkey Kong, Link, Samus, Yoshi, Kirby, Fox ve Pikachu) bulunuyor ki bunlar ilk oyunda yer alan orijinal karakterler. World of Light senaryosunu oynayarak açabileceğiniz karakter sayısı ise tam olarak 66. Yani tüm karakterleri açtığınızda oynanabilecek olan karakter sayısı 74 yükseliyor ki, indirilebilir olarak yeni karakterler de  oyuna eklenecek. (Persona 5'in ana karakteri Joker eklenecek ilk karakter olacak.) Bu karakterlerin büyük kısmı eski oyunlarda yer alan karakterlerden oluşsa da, Incineroar gibi son Pokemon oyunundan eklenen karakterler de oyunda bulunuyor. Her karakter için yaptığınız savaşlar o karaktere özgü bir arenada yapılıyor ve bu oyuna büyük bir artı sağlıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×