Supreme Commander: Forged Alliance

Supreme Commander: Forged Alliance

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Supreme Commander'da cevapsız kalan sorular yanıtlanıyor
Platformlar PC
Supreme Commander: Forged Alliance
  • Yapımcı - Yayıncı Gas Powered Games - THQ
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 81
Artılar Grafikler daha geliştirilmiş, senaryodaki eksik kısımlar tamamlanıyor, yenilenen arayüz, yeni Multiplayer haritaları, Seraphim eklentisi
Eksiler Performans sorunu daha bir üst düzeye çıkmış, güçlü bir sistem istiyor, Seraphim'in Campaign'i oynanmıyor
Supreme Commander bu sene oynadığım en ilginç ve ilgi çekici stratejilerden biriydi. Birincisi yapımcısının Chris Taylor’ın Total Annihilation’ı yaratıcısı olması, ikincisi ise içerdiği bazı değişik fikirlerdi. Devasa haritada birden fazla savaş yapmak ve aynı anda birimlere emir vererek idare etmek gibi karışık görünen, ama bunu kolayca yapabilen bir oyun mekaniğine sahipti. 3 ırkın birbiriyle olan savaşı dışında, Multiplayer’da diğer oyuncularla oynamak ayrıca çok daha zevkliydi. Grafik ve ses bakımından da oyun mekaniği ve oynanışı göz önüne alınınca kesinlikle iyiydi. Ama tek kötü yanı bütün bunlara rağmen haritanın büyüdükçe oyunun canavar sistemleri bile kastırmasıydı. Optimize yönünden bazı eksikleri vardı. Supreme’nin senaryo modunu iki kere bitirmiştim, ancak son kısımda açık kalan bir kapı vardı. Belki bu ikinci oyunla devam eder diye beklerken, Gas Powered Games arayı daha fazla soğutmadı ve ek paketle senaryonun da devamını getirdi.

Kalan olaylar zinciri

United Earth Federation, Aeon Illimunate ve Cybran Nation arasından hangisini seçersek oyun sonunda savaşı kazanan taraf oluyorduk ve oyun bitiyordu. Büyük silahı ateşlenmesi sonucu kazanan ırk oluyorduk. Ancak şöyle bir şey vardır. Büyük olayların sonucunda her zaman kötü bir iz ortada kalır. İşte buna uygun olarak silahın etkisiyle uzay zamanda açılan yarıktan başka bir ırk gelip, United Earth Federation, Aeon Illimunate ve Cybran Nation’a savaş açıyor; böylece yeni bir savaş başlamış oluyor.

Oyunda başımıza bela olan yeni ırkın adı “Seraphim”. Ancak kendilerini ne yazık ki Campaign’de oynayamıyoruz. Bunun yerine diğer 3 ırktan birini alıp, Seraphim’e karşı savaşıyoruz. Oyun sistemi gene aynı. Klasik “Shift” tuşuyla tüm işlerimizi aynı anda halledip, birçok yere müdahale ediyoruz. Ana oyunda hatırlayacağımız gibi bu sistemde bir değişiklik olmamış. Ayrıca yine oyunda ekonomi ön planda ki, asıl oyunda da zaten ekonomi daha çok üst düzeydeydi. Ekonomi ne kadar iyi olursa, daha fazla asker ve Upgrade ederek savaşları kazanmamız kesin oluyor. Savaşlarda destek birlik gönderip kendi lehimize çevirebiliyoruz. Singleplayer’da 6 adet yeni görev bulunuyor. Yine haritada ufak bir yerde başlıyoruz ve görevleri yaptıkça harita açılıyor. Seraphim’i Multiplayer’da kontrol etme imkanına sahibiz. Diğer ırklardan bir üstünlüğü yok. Gas Powered Games aradaki dengeyi korumuş. Zaten ana Supreme Commander’da da ırklar arasındaki denge iyiydi. Çıkan yamalarla daha sağlam hale bile gelmişti. Seraphim’le beraber oyuna 80’den fazla yeni ünite eklenmiş. Gelişim ağacı gene aynı, ama arada bir iki değişiklik yapılmış.

Hikaye gene biter, Multiplayer izi kalır

Forged Alliance’la beraber yalnız arabirimde değişiklik yapılmış. Arabirim az da olsa biraz kısırdı, ancak ek paketle beraber biraz daha geniş bilgi verme imkanı olmuş. Ayrıca oyuncuya biraz daha yakın olmuş, al benisi renk katmış. Birde dikkatimi bir şey çekti, sanki ünitelerin hasar oranı biraz düşürülmüş gibi, özellikle bu kendini büyük silahlarda kendini biraz daha belli ediyor.

Yapım teknik olarak gene aynı. Aslında asıl Supreme Commander’la arasında görsel ve işitsel yönden köksel bir değişiklik yok. Ancak grafikler daha elden geçirilmiş ve eklenen yeni bir iki efekt var. Grafiklerin daha kaliteli olduğu belli oluyor. Ama ilk oyundan bu yana devam eden performans sorunu ek paketle daha bir üst düzeye çıkmış. Gene çoğu sistemde zorlama yapabilir, bunu belirteyim. Ses konusunda aynı kalite devam ediyor. Bir eksiklik yok.

Sonuç olarak Supreme Commander: Forged Alliance güzel bir ek paket olmuş. İlk oyun sonundaki aralık kapıyı kapatıp, olayları devam ettiriyor ve sonuca bağlıyor. Multiplayer’a eklenen yeni haritalarla daha seçenek sunabiliyor. Ayrıca Seraphim’i Campaign’de kontrol edemesek de, Multiplayer’da oynamak zevkli. Eğer ilk oyunu sevdiyseniz, kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.03.2021 03:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×