Surf's Up

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Küresel ısınma ve penguenlere etkileri
Platformlar PSP
Surf's Up
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 62
Artılar Eğlenceli oynanış
Eksiler Kısa oyun süresi
Surrf’s Up, sevimli animasyon filmi ardından tahmin edileceği üzere oyunları ile de piyasadaki yerini aldı. Penguenlerin sanılandan çok daha kabiliyetli olduklarını gösteren ortamlar, aksiyon ve eğlence PSP platformunda bir araya geldi. Aslında yalnız PSP değil, piyasadaki tüm platformlarda boy gösteren yapım, muhtemelen en eğlenceli taşınabilir ortam olan PSP’de diğerlerine göre daha bir oynanabilir oldu.

Global Warming

Surf’s Up, aslında öyle olmamasına rağmen, kendime göre küresel ısınmadan nasibini alıp, eriyen buzullar ve sıcaklığın penguenlerin başına vurması sonucu ortaya çıkmış, bir oyun olarak da özetlenebilir. Aslen ise Arcade tarzındaki yapımda ekstrem sporlardan sörfün penguenler arası mücadeleye sahne olduğu söylenebilir. Bir bakıma penguenler ile Karting benzeri şekilde su parkurlarında yarışarak, yaz öncesi serinleme ve eğlence ihtiyacımızı gideriyoruz. Kanımca penguenlerin kendilerinin sörf tahtalarından çok daha maharetli şekilde boy gösterebilecekleri parkurlarda, penguenleri sörf tahtalarının üzerinde yarışırken görüyoruz. Ana fikir oyun kadar basit; parkurlardaki engelleri aşın, turboları kullanın, rampalardan atlayın ve tabi ki ne yapıp ne edip finişteki ipi birinci olarak göğüsleyin. Başarıya giden yolda yalnızca kendi başımıza da değiliz. Parkurda dağılmış durumda silah kutuları ve her ne kadar direk kontrolümüz altında olmasalar da, kendi özel maharetlerimizde oldukça yardımcı olmaktalar.

Okyanus ve nehir temalı parkurlar boyunca birden fazla sayıda kestirme yollar olduğu görülüyor. Ancak her zaman için kestirme yollardan gidip öne geçmek ya da aksiyona kaptırıp sürat yapmak sizi öne geçirmeyebiliyor. Örneğin hızınızı arttırdınız ya da bir rampadan sıçradınız; kendinizi bir anda bir kayaya ya da ağaca takılmış veya çarpmış olarak bulabiliyorsunuz. Böyle bir durum olduğunda da haliyle acele giden ecele gider misali sıralamada geriye düşüyorsunuz. Yalnız yoldaki engeller değil, yarışçılarda birbirlerine karşı birazcık agresif davranmaya müsaitler. Özellikle altı farklı silah ile birbirinizi saf dışı bırakmaya çalışmak pek de sportmence değil. Bununla birlikte özel maharetlerimizi kullanmakta ekstra hız kazanmak için çok fazla bir fayda sağlamıyor. Her nedense diğer konsollarda bu akrobatik hareketler üzerinde daha fazla kontrolümüz varken, PSP’de bu iş daha çok otomatiğe bağlınmış durumda. Penguenleri akrobatik hareketler yaparken izlemek oldukça komik ve eğlenceli, ancak bu aksiyonda bizimde biraz daha fazla payımızın olması daha iyi olurdu.

Yapımda toplamda 20 yarış bulunuyor ve ortalama 5 dakika süren yarışlar toplamda 2 saat civarında bir oynanabilirlik vaat ediyor. İki saat sonunda şampiyonayı kazanmış ve böylece kapalı olan serbest yarış modunu ve kapalı olan karakterleri açmış oluyorsunuz. Açılan karakterler tüm oyun modlarında oynanabilir oluyor. Serbest yarış modu diğer oyunlardan farklı özel bir içerik sağlamıyor. Multiplayer ise 8 kişiye kadar keyifli mücadelelere izin veriyor. Teknik açıdan baktığımızda grafikler göze güzel gözükmekteler. Ancak bu PSP’nin sınırlarını zorladığı anlamına gelmiyor. Su ve ada modellemeleri yeterli düzeyde sayılabilir. Karakter animasyonları da oldukça komik yapılmış. Sesler bakımından su efektleri ve karakter yorumlarından ibaret olan yapım, isterseniz kendi MP3’lerinizi dinlemenize de olanak veriyor. Genel olarak baktığımızda Surf’s Up, eğlenceli ancak bu eğlenceyi uzun soluklu kılamayanlardan olmuş. Bir öğleden sonrayı ayırarak sonu kolayca görmek mümkün.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 13:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
Surf's Up

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×