Swashbucklers: Blue vs. Grey

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Vahşi Batı denizlerdeki korsanlıkla birleşirse nasıl çile çektirir?
Platformlar PC
Swashbucklers: Blue vs. Grey
  • Yapımcı - Yayıncı Akella - 1C
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 40
Artılar Müzikler ve kolayca Uninstall edilebilmesi
Eksiler Grafikler, müzikler dışındaki tüm sesler, dövüş sistemi, sayıca bol program hataları
Tahta bacaklı, omzunda papağanı, tek gözüyle klasik korsan vardır. Tayfasıyla birlikte gemisiyle denizlerde dolanır. Yolcu gemilerine veya diğer başkalarına saldırır. Amaç ganimet ele etmektir. Yüklü hazineleri olur, bunu bir adaya gömerler. Hazine haritası ilginç ipuçlarıyla doludur. Yüzyıllar sonra harita başka insanların eline geçer, onlar da hazine peşine düşerler. Bu senaryoda birçok film izledim. Ancak bu sefer durum biraz daha değişiyor. Klasik korsan yerine kovboy korsan geliyor ve Amerikan İç Savaşı’nın sürdüğü bir atmosferde buluyoruz kendimizi.

Kovboy hem de korsan

Sid Meier’in ünlü oyunu Pirates’i çoğu kişi biliyordur. Sea Dogs ve Pirates of the Caribbean oyunlarını da biliyorsunuzdur. Şimdi hepsini alıp birleştirmeye çalışırsak, işte karşımıza Swashbucklers: Blue vs. Grey çıkacaktır veya çıkmaya çalışacaktır. Akella daha evvel korsan temalı oyunları yapmış ve oyun piyasasına kazandırmış bir isimdi. Ama bu seferki projelerinde ne yazık ki çuvallamışlar. Swashbucklers, Kuzey-Güney Savaşı yani Amerikan İç Savaşı’nda geçen bir yapım. Deli dolu aslında kovboy olan bir karakteri yönetiyoruz. Bir tane gemimiz var. Gemiyle gene engin denizlerde yolculuk edip çeşitli görevler yapıyoruz. Denizi ve gemimizi üstten görebiliyoruz. Oyunun bu kısmı Pirates’e benziyor. Bundan sonrası ise Sea Dogs ve Pirates of the Caribbean olarak karşımıza çıkacak. 3D deniz savaşlarını yaşayabiliyoruz. RPG özellikleri var. Gemimizi daha geliştirebiliyoruz. Ayrıca çeşitli limanlara uğrayıp, karada gezinti yapabiliriz. Ancak bu gezintiler pek güvenli olmayabilir. Çünkü gemi savaşlarını yaşadığımız gibi karada da savaşlar yani dövüşler yaşabiliyoruz. Ancak dövüşler açıkçası istenilen biçimde olmayabiliyor, çünkü oyun bazı zamanlar cidden saçmalıyor. Karşınızda kimse olmadan hayaletlerle dövüşebilirsiniz. Aynı şekilde kırık bir dövüş sistemine sahip. Hiç tatmin edici değil. Çevredeki karakterle iletişime geçebiliyoruz. Ama diyaloglar birkaç kelimeden ibaret ve oyunu pek etkileyen cinsten değil.

Yapımdaki grafikler yetersiz. Bundan uzun seneler öncesine ait gibiler. Son dönem oyunlarını oynadıktan sonra grafikler cidden kötü gelecektir. Karakter modellemeleri kötü. Aynı şekilde deniz temalı bir oyun olmasına rağmen, denizden pek hayır gelmeyebilir. Aslında oyunun PS2 içinde çıktığını arada belirteyim. Kısaca elimizde berbat bir port var. Grafiklerle beraber oyundaki kontrol sistemi de iyi değil. Bazı zamanlar Swashbucklers kontrolleri hiç takmayabiliyor ve kendi kendine takılıyor. Vasatın altındaki grafiklere rağmen ses konusunda oyunun hakkını yememek lazım. Hiç değilse müzikler oyuncuya işkence eden oynanış için hafif bir ağrı kesici olabilir. Müzikler konusunda sınıfı geçen Swashbucklers, seslendirmeler bakımından ayrı bir facia diyebilirim. Gerçekten konuşmalar hiç olmamış. Grafiklerle beraber üstü çizilip kenara atılacak cinsten.

Şah mat

Swashbucklers, gerçek anlamda kötü bir oyun. Teknik hatalar dolu, grafikler geride ve seslendirmeler vasat. Oynanmaya kalkışıldığı zaman oyuncu çile çekiyor. Halbuki içinde barındırdığı güzel bir potansiyel varmış yazık olmuş. Vahşi Batı’yı korsancılıkla birleştirmek gibi değişik bir fikre sahip. Ama hemen yapılıp piyasaya çıkartılmak istenen bir oyun olmuş. Müzikler haricinde hiçbir hayat belirtisi göstermiyor.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 29.07.2021 02:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.08.2020 14:06
yalnız değilsin 2015 yazarı :D bende bu oyuna 2-3 kere bitirdim çok hoşuma gitmişti
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.07.2015 21:36
Şu oyunu bir tek ben sevdim galiba :D
MK Okuru
MK Okuru 7.08.2020 13:37
5 yıl sonra tekrar aynı yorumuma geldim cidden bu oyunu sevdim 2 defa bitirdim garip şekilde eğlenceli geliyor bana :D
-------------------------------------------------------
Alparslan Gürlek: Hoş geldiniz :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
Swashbucklers: Blue vs. Grey

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×