1/4

SWAT 4

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Swat geldi, kurtulduk!
Platformlar PC
SWAT 4
Merlin Puanı 88
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Eski versiyonuna göre geliştirilmiş oynanabilirlik. Başarılı grafik ve ses efektleri. Oyunu her açtığınızda yer değiştiren düşmanlar ve bu yüzden daima heyecanlı verici görevler...
Eksiler Uzun yükleme süreleri, bazen başından vurduğunuz düşmanlarınızın ölmeyişi ve bir iki ufak yapay zeka hatası.
SWAT-3, FPS oynanışına sahip taktiksel bir aksiyon oyunuydu. Türünün en özel yapımlarından biri olan SWAT-3, rakiplerine oranla bazı yönlerden ağır basıyordu. Oyunda diğer FPS’lerde kullanamadığımız kadar strateji uygulamak zorundaydık. Aksi halde ekibimizi yalnız bırakmamız söz konusu oluyordu. Örneğin birden fazla girişi olan bir binaya, düşmanın zayıf yönüne en yakın yerden girmemiz, her zaman için bizim ve ekibimizin sağlığı açısından gayet yararlı olmuştur.

Bir çok FPS’de karşılaştığımız gibi düşmanın orta yerine atlayıp, gelene gidene kurşun sıkmak, SWAT 3’te tam manasıyla işlemiyordu. Oyunda düşmanlarda gayet akıllıca davranıyorlardı. Bir kere oyunu her açığınızda yerleri değişiyorken, kuytu köşelere saklanmaları da, her an tetikte olmanızı gerekiriyordu. Ekibinizle odaları dolaşırken, düşman bazen yatağın altından, bazen dolaptan hatta bazende merdiven altındaki gizli bir kapaktan çıkıveriyordu ki, bu durum oyundaki heyecan kat sayısını epey arttırıyordu.

Mantalitesi ekip çalışmasına dayanan SWAT 3’te, Red ve Blue olmak üzere takımımızı 2’ye ayırabiliyorduk. Böylelikle birden fazla mevziiyi korumamız gereken anlarda, iki grup halinde çalışabiliyorduk. Bir çok yönüyle rakiplerinden ayrılan SWAT 3, 1999 yılında piyasaya çıkmıştı. Aradan geçen yıllarda yeni bir SWAT haberi duymak için sabırsızlandık hep. Bundan neredeyse tam 1 yıl önce, SWAT 4’ün ilk haberleri geldi. Sevindik! çünkü tekrar rehine kurtarıp, teröristleri etkisiz hale getirecektik. İşte bu duygu yoğunluğuyla geçen 1 yıldan sonra SWAT 4’ü nihayet ele geçirdik!

Brifing

Oyunu yükleme işlemi sürerken, SWAT 4’ü ne kadar süredir beklediğimi unutmuş olmalıyım ki, hiç sabırsızlanmadım. Gelin görün ki oyun açılıp, karşımda SWAT 4 logosunu görünce, mest oldum diyebilirim. Eski günlerim, eski operasyonlarım gözümde canlandı(!) Daha fazla beklemeden hemen görevlere başlamak istiyordum. Fakat öncelikle ayarlar ekranına uğradım. Oyunda ayrıntılı görüntü ayarlarının bulunması, önemli bir artı. Ayrıca tuş kombinasyonlarının, SWAT 3’e oranla daha da azaltılması dikkatimi çeken bir başka ayrıntı oldu. Böylelikle oynanabilirlik adına iyi bir adım atılmış. SWAT 3’te bilindiği üzere çok fazla tuş kombinasyonu bulunuyordu.

İlk görevime geçmeden önce antrenman bölümüne göz attım. Tek başıma olarak başladığım parkura, ekibimi yanıma katarak devam ettim. Yapımcılar çok yararlı bir alıştırma bölümü hazırlamışlar. Görevler boyunca karşınıza gelebilecek her engel için, antrenman bölümünde alıştırma yapabiliyorsunuz. Eski versiyonu oynayanlara, oynanabilirlikteki kısa yollar oldukça hoş gelecektir. SWAT 4’te, yanınızdaki elamanlara komut vermek için bir çok tuşa basmak yerine mouse’un sağ tuşuna basıp, açılan menüden seçim yapıyoruz. Böylelikle aksiyonun yükseldiği anlarda, kararlarımızı uygulatırken daha dinamik olabileceğiz.

Artık ilk görevime çıkmanın vakti geldiğini düşünerek, Career’e tıkladım. İlk bölüm “Food Wall Restaurant”. Karşımda duran arayüz sayesinde, ister sesli ister yazılı brifing alabiliyorum. Bunun dışında görevle ilgili ayrıntılı bilgiler edinebiliyoruz. Hedefin saç renginden tutun, doğum tarihine, göz renginden tutun boy ve kilosuna kadar ayrıntılar bize sunuluyor. Tabii her görevde elimizdeki bilgiler bu kadar çok olmayacak. Bu durum bizi iyiden iyiye havaya sokuyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×