1/5

SWAT 4: the Stetchkov Syndicate

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
SWAT'ın dönüşü muhteşem oldu (mu?)
Platformlar PC
SWAT 4: the Stetchkov Syndicate
Merlin Puanı 82
Artılar Yeni görevler, gece görüş gözlüğü gibi yeni teçhizatların olması olumlu. Ambiyans sesleri çok başarılı. Co-Op mod'u sayesinde arkadaşlarımız ile oynayabilme imkanı.
Eksiler Yükleme süreleri biraz uzun, yapay zekada bazı ufak sorunlar var. Bir kaç nesnenin haricinde fizik motoru neredeyse hiç kullanılmamış!
2005 yılının Nisan ayında, 4. kez SWAT timinin PC’lere çıkarma yaptığına şahit olduk. Yapım, SWAT 3’e göre oldukça geliştirilmişti. Grafiksel yönden çok daha üst noktalara taşınan oyun, oynanabilirliği ve içerdiği yeni oyun içi fonksiyonlarıyla, taktiksel FPS türüne adını altın harflerle yazdırdı. 5 kişilik SWAT timinin liderini canlandırdığımız yapıtta, yasa dışı örgüt ve kişilerle çatışmalara girip, rehineleri kurtarıyorduk. En nihayetinde bize verilen tüm görevleri bitirdik. Böylelikle SWAT 4 sayfasını üzülerek de olsa kapatmak zorunda kaldık. Güzel ama biraz kısa bir yapım oldu SWAT 4. Tıpkı serinin önceki versiyonu gibi, tadı damağımızda kaldı.

Taktiksel FPS türüne her daim oyun yapılmıyor. SWAT 4’ten sonra da bir kaç yapım, bu başlıkta boy gösterdi ancak hiç biri SWAT’ın yapay zekasına, oynanıştaki fonksiyonelliğine ve teknik kalitesine ulaşamadı. Sıradan FPS’ler kadar iyi grafikleri yoktu (örn: Half-Life 2, Quake 4, F.E.A.R.), fakat diğerlerinden daha heyecan verici bir atmosfere sahipti. Telsiz konuşmaları, aksiyonla beraber değişen tempo ve müzikler, takım çalışması yapma deneyimi ve herşeyin üstünde, strateji kurma zorunluluğu, SWAT’ı normal FPS’lerden çok daha farklı bir noktaya taşıyordu. Tabi ki tüm bunların altında, yapımcı Irrational Games’in yetenekleri yatıyor. Dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama bu firma pek boş oyun yapmıyor. Çok fazla yapıt çıkarmıyorlar, çok fazla isimlerini duymuyoruz ancak hiç de hafife alınacak bir firma değil Irrational Games. Şöyle bir baktığımızda, 1999’da System Shock 2 ile büyük başarı elde etmişler. Ardından 3 yıl çalışıp, 2002’de Freedom Force gibi kaliteli bir yapımı, biz oyunculara hediye etmişler. 2004, Tribes: Vengeance’in yılı olmuş. 2005’te ise Freedom Force vs. The Third Reich ve SWAT 4 ile üst sıraları zorlamışlar. Bu yapımlara baktığımızda, her birinin ortak yönünün ‘kaliteli işler’ olduğunu görüyoruz. Böyle bir kadronun elinden çıkan SWAT’ın, ek paketinin de yolda olduğunu biliyorduk. Nihayet SWAT 4: Stetchkov Syndicate’e kavuştuk!

Bu ekibi özlemiştik

Büyük bir sabırsızlıkla çalıştırdık SWAT 4: Stethckov Syndicate’i. İlk olarak karşımıza oyun içi görüntülerin düşük çözünürlükteki videosu geldi. Ekranda yine o 5 kişilik ekibi görünce, sabırsızlığım daha da arttı. Açıkçası hiç bir geliştirme olmadan sadece yeni görevler olsa bile Stetchkov Syndicate’i oynardım. Video bitti ve sonunda SWAT 4’ten alışık olduğumuz tarzda bir menüyle karşılaştık. Menüdeki seçeneklerden kısaca bahsedecek olursak; Settings ile ayarlarımızı yapıyoruz. Özellikle grafik ayarlarına önem çekmek istiyorum. Sisteminize göre oyunun performansı çok değişiyor. Buradan ayarlarınızı yapıp, oynanabilecek bir performans elde edebilirsiniz. Ek paketin Multiplayer seçenekleri de bir hayli fazla. Zira Co-Op mod’u eklenmiş ve 7 adet yeni çoklu oyuncu haritası mevcut!

Play Quick Mission ile oyunda var olan görevlerde değişiklikler yaparak tekrar oynayabiliyorsunuz. Quick Mission Maker’da ise belirli haritaların üzerine, kendiniz görev yazıyorsunuz. Ancak öyle ayrıntılı birşey zannetmeyin, sadece görevde bulunacak rehineleri, teröristleri belirliyorsunuz. Ardından görevin amacını yani “rehineler mi kurtarılacak yoksa teröristler mi etkisiz hale getirilecek” vb... belirliyoruz. Instant Action ise hikaye mod’unda bulunan görevleri, kariyerden bağımsız olarak oynamanız için kullanılıyor. New Features, adından anlaşılacağı gibi SWAT 4: Stetchkov Syndicate’teki yenilikleri içeriyor. Burası bir oyun mod’u değil. Tekst tabanlı olarak, oyunla ilgili gelişmeleri okuyorsunuz.