SWAT: Target Liberty

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Asayiş Berkemal!
Platformlar PSP
SWAT: Target Liberty
  • Yapımcı - Yayıncı 3G Studios - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 70
Artılar Tepeden görüş açısı, detaylı grafikler
Eksiler Tekrar eden komutlar
SWAT, piyasaya çıktığı ilk günden beri tüm platformlarda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir yapım. Hatta mazisinin oldukça eski ve taktik FPS – gizlilik - aksiyon tarzındaki oyunlar arasında ilk sıralarda olduğu söylenebilir. Bu defa Target Liberty başlığı altında PSP’de boy gösteriyor. Sevilen yapım bakalım bu konsolda sükuneti sağlayabilecek mi?

Yapım pek de güçlü olmayan bir hikayeye sahip. Takım kaptanı olarak Kurt Wolfe’u yönettiğimiz oyunda, iki memurumuz New York şehrindeki iki rakip Koreli gangster arasında kalır. Bitmedi! bununla birlikte Central Park’da ekibiniz ve terörist gurup arasında yaşanan bir çatışma ve alanın nükleer tehlikeyle karşı karşıya gelmesi de söz konusu olur. Nükleer bir tehlike ile neden yalnızca sizin takımınızın savaş verdiği ise merak konusudur. Böylece belli bir ana hikaye yapısından çok olaylar silsilesinden bahsetmiş olduk. Zira daha sağlam bir hikaye yapısı mevcut değil. Gizlilik - aksiyon tarzındaki yapımda tepeden görüş açısı ile Kurt Wolfe’u analog kol ile kontrol ediyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi takımımızın geri kalanını oluşturan iki memurda peşi sıra bizi takip etmekteler. Şunu belirtmeliyim ki karakterler FPS tarzındaki SWAT’ta olduğu kadar hızlı ve seri hareket edememekteler. Bu nedenle çok seri bir oyun beklemek yanlış olacaktır.

Teröre karşı

Direk olarak kontrol edemediğimiz diğer polis memurlarını, daha çok komut verip aksiyon gerçekleştirmek için kullanıyoruz. Farklı konumlara gitmeleri, kapıyı kırmalarını, bomba fırlatmalarını, tanıkları korumak ve sorguya çekmek gibi aksiyonları yapmalarını sağlayacak komutlar verebiliyoruz. Komutlar "Text" olarak seçilebilecek şekilde oldukları gibi elle de komut vermek de mümkün oluyor. Sağ omuz tuşuna basılı tuttuğumuz sürece hedef konum ya da aksiyon bölgesi belirlenebiliyor. Görev içeriğine göre yanımıza alacağımız elemanlar ve ekipmanlarına müdahale etmemizde mümkün. Araştırma uzmanı, sorgu uzmanı gibi farklı özellikleri olan kişiler, uzman oldukları konuda kullanılarak bölümleri tamamlamada kolaylık sağlıyor. Aynı şekilde uzmanları gerekli ekipman ve silahlar ile donatmakta hedeflerde istenilenleri yerine getirmede kolaylık sağlamakta. Bölüm sonlarında istenilen hedefe ne kadar ulaştığınız, ne kadar adam raporladığınız, öldürdüğünüz, ele geçirdiğiniz listelenerek puan veriliyor. Böylece adamlarımız rütbe atlayarak uzmanlaşıyor.

Yapımda kullanılan yapay zeka genellikle temiz iş çıkartıyor ve size yardımcı oluyor. Bununla birlikte ekibinizdeki karakterler genellikle tüm komutları sizden bekliyorlar. Tekrar eden bazı komutların yapay zeka tarafından verilmesi daha iyi olurdur. Oyunun gizlilik kısmı gereği zaman zaman saklanmak ve pusuya yatmak gibi durumlarda söz konusu oluyor. Ancak gizlilik ve aksiyon dengesinin iyi kurulabildiğini söylemek çok mümkün değil. Yaklaşık beş saatlik oyun süresi olan Campaign dışında, Multiplayer modu bulunmakta. Genel olarak baktığımızda detaylı sayılabilecek grafiklere sahip olan yapımda, ortamı daha çok karakterlerin yavaş yürüyüşleri bozuyor. Bunun dışında sürekli aynı komutların verilmesi ile meydana gelen tekrar eden oynanış dışında, göze batan çok büyük bir eksiklik görülmüyor. Belki çok uzun süre değil ama bir müddet boyunca SWAT’ı yukardan bakarak oynamak farklı bir deneyim oluyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 04:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
SWAT: Target Liberty

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×