1/2

Swon6

Swon6

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Serhan Ünal ile konuştuk
"Yazı için Osman Tufan'a teşekkür ederiz."

Türkiye’nin online uzay simülasyon oyunu olan Swon6 ekibinden, oyunun baş kodlayıcısı Serhan Ünal ile Merlin’in Kazanı okuyucuları için özel bir söyleşi yaptık.

Osman Tufan: Swon6‘dan size ne zaman teklif geldi? Gruba katılımınız nasıl oldu? Bize biraz bahseder misiniz?

Serhan Ünal: 2007 yılı Mayıs ayı gibi görüşmelerimiz başladı. Bu süreçte çalışma koşulları ve zaman konuları netleştirildi. Temmuz’da ortaklık kurulup, çalışmaya başladık. Biz zaten Emibel dışında Armateknik adı altında çalışma hayatımıza devam ediyorduk. Aslında bu birliktelik bizim de heyecanlı bir arayış içinde olduğumuz zamana denk geldi, çünkü farklı ve yeni bir şeyler yapmak istiyorduk. İyi de oldu, ama şunu söyleyebilirim geriye dönüp bakınca çok zaman geçtiğini ve gerçekten zorlu bir yolda olduğumuzu şimdi çok daha rahat görebiliyoruz.

Osman Tufan: Oyun ilk test aşamasına kaç ayda geldi? Yapım aşaması nasıldı? Ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Kısaca Swon6’nın yapım aşamasından bize biraz bahseder misiniz?

Serhan Ünal: Oyun senaryosunun oluşması yaklaşık 6 aylık bir süreçte tamamlandı. 2007 Temmuz’da senaryonun tam olarak algılanıp, bilgisayar ortamına aktarılması 3 aylık bir süreçte tamamlandı. Bundan sonra yazılım gelişimi devam etti ve 12 ay sonra 25 Eylül 2008’de test sunucusunu açtık. Tabi kâğıt üzerinde olanla bilgisayar ortamında olan tam örtüşmediğinden bu süreçte birçok değişiklikler yapıldı.

Swon6

Çalışmalarımızda bizi en çok zorlayan, çalışma arkadaşlarımızın bizimle aynı dili konuşması için geçen süre oldu. Her şey tamamlandı derken, bazı aksilikler çıktı ve bazı arkadaşlar işten ayrıldı. İşte en zor süreç bu zamanlar oldu. Ancak önünüze bir hedef koyuyorsanız mutlaka onu başarmalısınız ne olursa olsun. Bizim şirket olarak yapımız buna uygun olduğundan bugüne kadar hiçbir işi asla yarım bırakmadık. Bu bizi belki biraz yavaşlatıyor, ama yaptığımız işten zevk almamızı sağlayan en büyük faktörlerden bir tanesi. Oyunun geliştirilmesi sürecinde, yapı çok kereler daha da güzel olması için ilavelerle büyütüldü. Bu da bizim işimizin uzamasına neden oldu.

Osman Tufan: Peki Swon6’nın Türkiye’deki online oyun piyasasında şu anki konumu nedir? Online olan, aktif oyuncu sayılarını öğrenebilir miyiz?

Serhan Ünal: Oyun piyasasında kendi kategorimizde hızla yükseliyoruz. Birebir kıyaslama yapmak çok doğru olmaz, ama bu sektörde yeni olduğumuzdan geldiğimiz nokta çok memnun edici. Online oyuncu sayımız 160 ile 600 arasında saate göre değişiklik gösteriyor. Ama oyuncularımız bizden sürekli yenililikler bekleyip, yapımın güzelleşmesi için önerilerde bulunuyorlar. İleride açılacak olan sunucuları bekleyen oyuncularımız var, hesabını tatile alıp, bunların tamamlanmasını bekleyen oyuncularımız var. Ama dünya ortalamalarına bakıldığında online oyuncu sayımız %4-5 ile çok iyi bir yerde diyebilirim, çünkü çok büyük oyun portallarında bile rakamlar minimum %2 ile maksimum %7 arasında değişiyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×