1/2

Syberia 2

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Syberia'ya olan yolculuğumuz kaldığı yerden devam ediyor.
Platformlar PC, PC
Syberia 2
Merlin Puanı 83
Artılar Süper arka plan grafikleri, detaylı ve farklı bir hikaye, kolay oynanış
Eksiler Oyun biraz kısa, kimi bulmacalar fazla kolay, gereksiz diyaloglar

Syberia, bundan iki yıl önce, yoğun adventure açlığı çektiğimiz dönemlerde gelip, masalsı atmosferi, farklı hikayesi ile gönlümüzde taht kurmuştu. Ancak oyunu bitiren herkesin tadı damağında kalmıştı ve ikinci oyunun yapılması kesinlikle sürpriz sayılamazdı. İlk oyunu oynamayanlar için kısaca anlatmak gerekirse; Kate Walker isimli Amerikalı bayan, bir avukat canlandırıyordu ve robot üretimi yapan bir fabrikanın satışı ile ilgili imza almak için Fransa’ya farklı bir yolculuk yapıyorduk. Hikaye ilerledikçe işler sarpa sarıyor, imza almamız gereken kişinin kayıp olduğunu öğreniyor ve tüm oyun boyunca onu bulmaya çalışıyorduk. Buraya kadar her şey gayet sıradan gözükse de, oyun boyunca bulunduğumuz köyler sıradan yerler değildi. Alplerin eteklerindeki bu medeniyetten uzak köyde, insanların kendilerine özgü mekanik sistemleri vardı ve etraf kurmalı aletlerle dolu idi. Dolayısıyla bir adventure oyununun olmazsa olmazı, yani bulmacaları, bu sayede türünün benzerlerinden epey farklı oluyordu. 

Bu kez gerçekten Syberia’ya gidiyoruz.

Oyunun bu ikinci bölümü ise ilk oyunun bittiği noktadan devam ediyor. İlk oyunda aradığımız, Hans Voralberg ve robotu Oscar ile birlikte, varlığına Hans’dan başka kimsenin varlığına inanmadığı gizemli adaya doğru son sürat yol alıyoruz. Maalesef yolculuk ilerledikçe Hans ilerlemiş yaşı nedeniyle hastalanıyor. Yaşlı Hans’ın ölmeden evvelki son isteğini yerine getirebilmek için kariyerimizi ve Amerika’daki yaşantımızı bir kenara atıp yolculuğa devam ediyoruz.

Oyunun hikayesi kısaca böyle ancak tahmin edeceğiniz gibi birçok insanla tanışıp, bir sürü olaya karışarak yolculuğumuzu tamamlamaya çalışıyoruz. Tıpkı ilk oyunda olduğu gibi bu oyunda da birçok mekanik aletler ve çözülmesi gereken bulmacalar bizleri bekliyor. İlki kadar yoğun olmasa da yine o mekanik şaheserleri her ekranda görmeye devam ediyoruz.

Elbetteki en çok dikkati çeken ufak ayrıntılar. İlk oyunda kullandığımız cep telefonumuz bu oyunda da yanımızda. Gerçi oyun boyunca bir iki defa gerçekten kullanmak zorunda kalıyoruz ancak onun dışında ara sıra patronumuzdan ya da bir an evvel geri dönmemizi öğütleyen annemizden gelen telefonlar, oyuna çok güzel bir atmosfer katıyor. Ayrıca dahi yol arkadaşımız Hans hastalanmadan evvel akıllıca bir iş yapıp, telefonla robotumuz Oscar’a iletişim kurmamızı sağlayacak bir devre yapıyor. Böylece bazen trenimize uzak bulunduğumuz mekanlarda Oscar ile telefonla konuşup ipuçları alabiliyoruz. Son olarak ileriki bölümlerde karşılaşacağımız ve bir daha yanımızdan ayırmayacağımız hiperaktif (!) köpeğimiz Youki ise oyuna sevimli bir hava katıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×