Syphon Filter: Dark Mirror

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Gizlilik ve aksiyonun muhteşem birlikteliği
Platformlar PSP
Syphon Filter: Dark Mirror
  • Yapımcı - Yayıncı Sony Computer - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar Sesler, grafikler, multiplayer
Eksiler Kısa sayılabilecek hikaye, silah sesleri
Syphon Filter: Dark Mirror, PlayStation platformuna çıkan ilk yapım değil aslında. Daha önce de Syphon Filter oyunlarını oynamış, ancak çok da memnun kalmamıştık. Ancak bu defa silkelenip kendine gelen yapım, Dark Mirror ile PSP platformunda adeta yeniden canlanıyor. Genel olarak Splinter Cell’den tanıdık olduğumuz şeyler bu oyunda da karşımıza çıkıyor. Ancak bu oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor. Aksine türün başarılı bir farklı örneğini oynama şansını yakalamış oluyoruz.

PSP’nin tüm imkanlarından faydalandığını gördüğümüz yapımda, baş rolü gizli ajan Gabe Logan alıyor. Kaliteli sayabileceğimiz bir başlangıç videosu ardından, gizemli terörist saldırılarını araştıran karakterimizi Alaska topraklarında kontrol ederken buluyoruz. Birbirini takip eden olaylar, görevler ve mekanlar ile hikayemizde gelişme gösteriyor. Aslına bakılırsa hikayenin çok gelişmiş olmadığı görülüyor. Ancak sunumun oldukça iyi yapılması ile bu açık kapatılıyor. Gizli ajan olduğumuzu belirttiğimize göre, tahmin edileceği gibi oyunda gizlilik-aksiyon (Stealth-Action) türünde oluyor. Daha önce Splinter Cell oynadıysanız, çoğu nokta oldukça tanıdık gelecektir. Oynamadıysanız da panik yapmaya gerek yok. Neyin nasıl işlediğini gösteren eğitim modu Dark Mirror’da unutulmayan kısımlardan. Aslında türe aşina da olsanız tuş kullanımlarını öğrenmek bakımından hızlıca eğitim modunu tamamlamakta fayda var. Temel olarak oyunun gizlilik (Stealth) ve aksiyon (Action) üzerine kurulduğunu rahatça söyleyebiliriz. Duvarlarda saklanmak, kutu arkalarında gizlenmek, sürünmek, çömelmek gibi hareketler işin gizlilik kısmını oluştururken, çatışma ve dövüş sahneleri de oyunun aksiyon kısmını oluşturuyor.

Gizlilik ve aksiyon

Yedi ana görev yapısından oluşan oyunda yalnızda değiliz. Partnerimiz Lian Xing ve aksiyona üsten katılan Teresa bölümleri tamamlamamızda yardımcı olmaktalar. Bunlar dışında hikaye gelişiminde aktif olan bazı karakterlerde ara videolarda karşımıza çıkmaktalar. Partnerler dışında bir gizli ajanda olması gereken silahlar ve alet edevatta karakterimizde tam takım bulunmakta. Örneğin bol miktarda ihtiyaç duyulan gece görüşü ve termal gözlükleri düşman avlamakta sık başvurulan aygıtlardan oluyor. Düşmanlara karşı bir diğer can dostumuz ise sol alt köşede yer alan radarımız oluşturuyor. Böylece düşman konumları hakkında fikir sahibi olunabiliyor. Bir aksiyon oyununda oldukça önem arz eden kontroller çok başarılı olmasa da, PSP için oldukça yeterli seviyede oldukları söylenebilir. Analog kol ile hareket eden karakterimiz, şekil tuşları ile kamera kontrolü ve hedef alma gerçekleştiriliyor. Sol omuz tuşu dürbünü olan silahlarda zum yapmaya yararken, dürbünsüz olanlarda kilitlenmeyi sağlıyor. Sağ omuz tuşu ise tetik görevini üstleniyor. Çömelme, zıplama, silah ve şarjör değişimi gibi seçenekler ise ok tuşlarına atanmışlar.

Yedi, sekiz saatlik bir oynama süresi bulunan Campaign modu dışında yapımda bir de multiplayer modu bulunuyor. Ad-Hoc ya da online olarak sekiz kişiye kadar destek veren multiplayer modunda en çok dikkat çeken kısım ise mikrofon ve kulaklıktan oluşan bir PSP setiniz varsa, oyun sırasında sesli olarak görüşme yapmanız mümkün oluyor. İyi bir seslendirme çalışması olan Dark Mirror’da müziklerde bulunulan aksiyona göre değişme gösteriyor. Ancak sesler bakımından tek eksi sayılabilecek yan, silah seslerinin yeteri kadar başarılı yapılamamış olması oluyor. Görsel olarak ise oldukça detaylı olan bölümlerin, kaplamaların ve modellemelerinin de yeterli düzeyde olduğu görülüyor. Gizlilik ve aksiyonun oldukça iyi dengelendiği yapımda eğlenceli saatler geçirmek mümkün oluyor. Syphon Filter: Dark Mirror’un oldukça kaliteli bir yapım olduğu açıkça söylenebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
Syphon Filter: Dark Mirror

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×