1/4

System Wonders 6

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
OGame'i tahtından edecek Türk oyunu hazır!
Ülkemizde oyun sektörünün kımıldamaya başladığı şu dönemlerde, yeni bir yapım daha su yüzüne çıkıyor. Yapımcılığına, daha önce hiçbir bilgisayar oyunu geliştirme deneyiminde bulunmamış Emibel’in imza attığı System Wonders 6 (Swon6), www.swon6.com üzerinden ücretsiz olarak yayın hayatına başlayacak.

Geçtiğimiz ay içerisinde yapımcı firmanın kurucu ortakları Fırat Bükey ve Alp Habif ile buluşup, Swon6 ile ilgili hiçbir yerde bulunmayan detayları öğrendik. İddialı olduklarını dile getirmekten kaçınsalar da, oyun ile ilgili ayrıntıları okuyunca, projenin ne kadar büyük potansiyele sahip olduğunu fark etmeniz zor olmayacak.

Seçtiğiniz bir oyundan daha iyisini yapmak, oyun yapıyor olmaktan değil, geçmeye çalıştığınız oyunu çok oynamış olmanızdan geçiyor. Son yılların en popüler browser tabanlı (Tarayıcı tabanlı) oyunu, şüphesiz OGame’dir. Fırat Bükey ve Alp Habif de bu yapımın müdavimleri arasında yer alıyor fakat zaman geçtikçe, oyundaki hatalar gözlerine batmaya başlamış. Zaten sıkı birer Civilization, Master of Orion ve Galactic Civilization oyuncusu olan ikili, “Neden biz de oyun yapmıyoruz?” sorusunu kendilerine sormuş olmalılar ki, Swon6’nın yapımına girişmişler. İlk başta planladıklarından çok daha büyük olacağını fark ettikleri proje için kendileriyle beraber 12 kişilik bir ekip oluşturan Fırat Bükey ve Alp Habif, browser üzerinden oynanacak olan Swon6’nın tamamen eşsiz olduğunu dile getiriyorlar.

12.000 benzersiz oyuncu!

Yapımın belki de en dikkat çekici yanı, bir server’da bulunacak 12.000 oyuncunun, hiçbirinin bir diğeriyle eş özelliklere sahip olmayacağı! Zira detaylı ve kişiselleştirilebilen bir oynanış geliştiren yapımcılar, böylelikle oyunculara belki de daha önce hiçbir oyunda olmadığı kadar özgünlük ve strateji yapma imkanı vadediyor. Peki bu nasıl olacak? “Her kullanıcının en az bir gezegeni olacak” diyerek başlıyor anlatmaya Fırat Bükey; “Ve her gezegende (Bir kullanıcı en fazla 6 gezegen sahibi olabiliyor) bina kurabilmeniz için 24 slot olacak. Fakat oyunda 30 farklı bina bulunuyor. Böylelikle kullanıcıların seçim yapması gerekiyor.”

Swon 6’da, başlamak için seçtiğiniz gezegenlerin de bonusları var ve bunlar oyundaki tüm stratejilerimize etki edecek niteliklerde olacak. Fakat asıl oyuna yön veren Wonder adı verilen özellik. Wonder, amiyane tabirle ana binamız oluyor. Her gezegende bir taneden fazla inşa edilememesine karşın, 30 alternatif çeşidine sahip. Her bir alternatif, oyuncuya farklı özellikler sunuyor. Kimi Wonder birim üretim hızını artırırken, bir diğeri savunmaya ekstra puan veriyor, bir başkası ise casus birimlerinin bilgi almasını önlerken, kimisi saldırı gücünüzü katlıyor… Oyunda ilerledikçe en fazla 6 gezegeniniz olacağı için, 30 farklı Wonder’dan sadece 6’sını kullanabileceksiniz.

Oyunun bir diğer ilgi çekici özelliği de “Bilim” sistemi. Ekonomi, Savaş ve Gezegen olmak üzere 3 ana başlık altında dallanıp budaklanan bilim sisteminin içerisinde keşfedilebilecek 81 başlık bulunuyor. “Tamamını keşfetmek yaklaşık 2 sene sürer” diyor Fırat Bükey ve ekliyor; “Yapacağınız stratejiye göre hangi bilimde ilerlemek istediğinizi seçmelisiniz, yoksa hiçbirinde yeteri kadar ilerleyemezsiniz”. Kısaca bu başlıklardan bahsedelim: Diyelim ki ekonomide ilerlemeyi seçtiniz, bunun size getirisi, üretim ve nüfus oranında olacak. Fakat bu sefer de askeri alanda zayıf kalacaksınız. Peki öyleyse bir saldırı olduğunda ne yapacaksınız? “Ekonomisi güçlü olan kullanıcılar, başka kullanıcılardan askeri birim kiralayabilecek.” diyor Fırat Bükey, “Yani bir nevi paralı asker hizmeti olacak” diye ekliyor Alp Habif. Savaş Bilimleri’nde gelişim gösterdiğimiz takdirde ise, tahmin edeceğiniz üzere saldırı gücümüz artacak. Benzeri şekilde Gezegen Bilimleri ise savunmamızı güçlendirecek…

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×