1/2

Tabula Rasa

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
MMORPG tabularını yıkacak oyun bizlerle buluştu
Platformlar PC
Tabula Rasa
Merlin Puanı 87
16 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%57
Artılar Müthiş atmosfer, türün en iyi özelliklerini içinde bulundurması
Eksiler Sıradan Crafting sistemi
Latincede “Yeni sayfa, boş sayfa, yeni başlangıç” anlamlarına gelen Tabula Rasa kelimesi, ilk MMORPG olan Ultima Online’ın yapımcısı olan Richard Garriott tarafından hayata geçirilen bir fikir. Ultima Online’ın Lord British’i olan Richard Garriott Origindeki görevini bıraktıktan sonra uzunca bir süre piyasada bulunmadı. Herkes artık emekli olduğunu düşünürken NCsoft’la adı anıldı, şatosunda yaptığı görkemli bir tanıtımla Tabula Rasa’yı medyaya sundu. Bilimkurgu filmlerinden çıkmış hissi veren cephe atmosferi kesinlikle oyunu yıllarca zirvede tutacak…

Benzersiz atmosfer

Oyunun konusu tam bir bilimkurgu filmi gibi. Gelecekte yaşayan insanlar artık her türlü teknolojik gelişmeleri yapıyorlar ve daha fazla gelişemeyeceklerinin farkına varıyorlar. Bunun üzerine daha gelişmiş ırklar bulabilmek amacıyla evreni keşfe başlıyorlar. Tüm evreni keşfettikten sonra kendilerinden güçlü bir ırk bulamayan insanlar az gelişmiş ırkların gelişebilmesi için onlara teknolojik gelişme paketleri yolluyorlar. Bir süre sorunsuz giden bu ırkları geliştirme yöntemi, bir grup insanın yaptığı hata ile bozuluyor. Amacı tamamen kötülük olan bir ırak tüm teknolojik gelişmeler sunuluyor. Bu vahşi ırk Dünya’yı ele geçirerek insanları öldürüyorlar. Biz oyuncular tam bu noktada konuya giriyoruz. Oyunda, bu kargaşadan kaçtıktan sonra toplanıp geri dönerek bu kötü ırkı yok edecek insanları oynuyoruz.

Genelde karakter yaratıp oyunlara ilk adımı attıktan sonra etrafa şöyle bir göz atarım. Hep şehirlerde oyuna başladığımız için etrafta satıcılar, AFK konumunda bulunan oyuncular görmeye alışkınım o yüzden. Fakat bu sefer oyuna adım attığımda etraf çok daha karmaşık geldi bana. Çünkü oyunda aksiyon hiç kesilmiyor. Etrafta koşuşturan NPC'lerin yanında görevden görece giden oyuncular, yere çok yakın geçen çıkarma gemileri, bombalama yapan düşman gemileri ile kendinizi her an bu teknolojik savaşın içinde hissedeceksiniz. Piyasada bulunan birçok bilimkurgu temalı oyunun en iyi özelliklerini içinde bulunduran fakat yalnız olduğunuzu hissetmediğiniz bir oyun düşünün. İşte Tabula Rasa bilimkurgu MMORPG’lerinin hiç sahip olamadığı kadar fazla oyuncuya sahip.

Ne yapsak ne etsek…

Oyuna ilk adım ile etrafı gezdik tozduk, sonra karakter penceresini açıp baktık ki Recruit sınıfına üye bir asker olarak görünüyoruz. Recruit sınıfı oyunun başlangıç sınıfıdır. Karakterinizin gidişatına karar verebilmek için 5.seviyeye kadar bu sınıfta oynuyoruz. Tutorial tadında geçen ilk 5 seviyeden sonra Soldier ya da Specialist sınıflarından birine üye oluyoruz. Soldier bilek gücünün, Specialist ise zeka gücünün fazla olduğu karakterler için seçilmesi gereken sınıfları oluşturuyor. Tüm sınıflar 2’şer kola ayrılarak toplam 8 farklı sınıf seçeneği sunuyorlar.

Tabula Rasa

Tabula Rasa, tabuları yıkacak dedik ama level ve tecrübe puanı konusunda bir değişiklik sunmuyor. Tıpkı diğer MMORPG’lerde olduğu gibi TR’de de görev yap, yaratık kes sonucunda tecrübe puanı kazan ve level atla mantığı sürüyor. Tek değişiklik tecrübe puanı kazanma konusunda karşımıza çıkıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×