Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch a Ride

Emin Çıtak
Emin Çıtak 7.08.2015 - 15:15
"Keç ee raaaaaayd!"
Platformlar PC, PlayStation 3, PlayStation 4, PS Vita, XBox 360, XBox One
Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch a Ride
  • Yapımcı - Yayıncı Telltale Games - Gearbox Software
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 87
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Hikaye ve hikaye detayları incelikle işleniyor. Uzun zaman sonra oynanışı iyi bir Telltale oyunu. Hikayeye dahil olan yeni karakterler çok başarılı.
Eksiler Bazı yerlerdeki illüzyon diyalog seçimleri
Tales From the Borderlands duyurulduğunda hepimiz umutluyduk. Bunun sebebi belli: Telltale’ın tarzına uygun bir seri geliyordu. Grafik tarzı olsun, hikaye anlatımı olsun, oyun evreni olsun Telltale ve Gearbox ortaklığı kötü bir sona gitmeyecekti.

Gitmedi zaten harika bir başlangıç yapan Zero Sum oyuncuların ve basının takdirini topladı. Zaten ne olduysa o zaman oldu ve Telltale oyunun ikinci bölümünü aylarca beklemek zorunda kaldık. Kalitesine rağmen ilk bölüme göre sönük geçen Atlas Mugged bombayı en sonda patlatıyordu ve hepimizi üçüncü bölüm için meraka sürüklüyordu.

Serinin Aralık ayında sonlanması planlanıyor. Yani önümüzde sadece iki bölüm var. Telltale bizi eğlendirirken bir yandan da arka planda harika bir hikaye örüyormuş. Evet, oyunun %99’u hikayeden oluşuyor ama ben bu kadar sağlam olmasını cidden beklemiyordum. Aralık ayı geldiğinde Tales From the Borderlands’ten ayrılmak istemeyebiliriz, benden söylemesi.

Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch a Ride
Yazının sonraki birkaç paragrafı önceki bölümlere dair sürpriz bozanlar (spoiler) içermektedir.

“En son nerede kaldık? Rhys ve Fiona bir kez daha önemli bir karar almak zorundaydı. Arkadaşları tehlikedeyken Atlas’ın kalbinde yatan sırları öğrenmeye sadece birkaç adım uzaktaydılar. Bölüm boyunca peşimizi bırakmayan paralı askerler, suikastçılar, Hyperion derken Fiona ve Jack arasında seçime zorlanıyorduk.

Fiona’ya mı güvenecektik yoksa zamanında en büyük idolümüz olan Jack’e mi? İşte bu sizin çözmeniz gereken bir problem. Ben kendi açımdan problemleri çözüm gibi.”

Üçüncü bölüm “Catch a Ride” yukarıda yazdığım olayların hemen ardından başlıyor. Yeni bölümün yıldızı ilginç bir şekilde sentetikler oluyor. Özellikle Loader Bot serinin gizli yıldızı olacak gibi görünüyor.

İkinci bölümün sonunda nasıl bir karar alırsanız alın bir şekilde bulunduğunuz durumdan sıyrılmayı başarıyorsunuz ve hiç tahmin edemeyeceğiniz bir yol arkadaşı ediniyorsunuz. Bir noktadan sonra hikaye öyle bir açılıyor ki bırakın sonraki bölümleri, sonraki sahnede bile neler olacağını merak etmeye başlıyorsunuz. Tales From the Borderlands her yeni bölümüyle hikayesini daha bir ustalıkla işliyor, orası kesin.

Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch a Ride
Kahkahaların yanında bu sefer yüreğinizi ağzınıza getirecek tonlarca an yaşayacaksınız.  İşin asıl güzel kısmıysa Catch a Ride’ın uzun zaman sonra Telltale’dan gelen en oynanabilir oyun olması. Ebet, bunu ben söylüyorum. Bugüne kadar çok eleştirdiğim oynanış, yeni bölümde hayli toparlamış. Gerçi bunun sebeplerinden biri bölümün aşırı derece aksiyon içermesi olabilir. Gizlilik, topyekun kavga, Loader Bot… Bu bölümde gerçekten tansiyon bir an bile düşmüyor.

İşin kötü yanıysa birkaç yerde karşıma çıkan yalancı seçimler oldu. Hani, oyunun günahını almak istemiyorum ama hakikaten bazı kritik noktaları sırf meraktan defalarca kez oynadım. Amacım “Acaba bir şeyler değişecek mi?” olmasına rağmen oyuna herhangi bir gözle görülür etkisi olmadı. Firmanın diğer oyunlarını da düşününce, bazı önemli gösterilen seçimlerin aslında ne kadar illüzyon koktuğunu da biliyorum. Anlayacağınız, ne yaparsanız yapın, bir şeyin olacağı varsa oluyor…

Ses ve müziğe özellikle değinmek gerekiyor çünkü Catch a Ride bu konuda çok ama çok başarılı. Jeneriklerin kalitesi kadar seçilen parçalar da sizi oyuna bir anda bağlıyor. Seriye dahil olan karakterlerin seslendirmeleri de çok sağlam olmuş. Özellikle… Neyse… Sürpriz bozana gerek yok şimdi.

Sonuç olarak Tales From the Borderlands Episode 3: Catch a Ride sadece serinin değil belki de Telltale külliyatının en başarılı bölümlerinden biri. Sonunda yaşattığı beklenti hissi, hikayesi, durmak bilmeyen aksiyonu ve harika esprileriyle oynanmayı sonuna kadar hak ediyor. Ben iyi olmasını bekliyordum ama bu kadar sağlam bir bölüm beklemiyordum açıkçası. Vallahi bravo!

Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch a Ride
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2022 22:19
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.08.2015 23:02
sevgili emin çıtak, dragon dogma,dragon age ayarında gözümüzden kaçan rpg önerebilirmisiniz? darksouls, witcher 3,skyrim oynadım witcher ve skyrim yukarıda ki oyunlara göre kolay kingdoms of amalurda basit kaçtı.Bu dragon dogma bence çok yenilikçi ve ezber bozan oynanışı çok iyi idi.ins devamı olur.
MK Okuru
MK Okuru 20.08.2015 01:28
kusura bakmada maşallah sağlam rpgleri yalayıp yutmuşsun. beklemede kal bir kaç aya gelir.

Not: emin çıtak değilem kurban.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch a Ride

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×