1/2

TCM Turkey Röportajı

Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
TcmTurkey ile birlikte yeni projeleri olan Türkçe yama ve Patch v5 hakkında bir söyleşi yaptık.

Mk : Son zamanlarda Türkçe yama üzerine bir çok çalışma görüyoruz. Nasıl bir iştir bu oyun Türkçeleştirme?

TcmTurkey : Oyun Türkçeleştirmeyi Türk halkına yapılan bir hizmet olarak görüyoruz. Yapımcı firmaların Türk piyasasına yeterli derecede önem vermediğinden kaynaklanan bu sorun ile hem oyunu oynamakta güçlük çekenlerin, hem de ana dilimizle oynamanın zevkinin bir başka olduğunu savunanların tam aradığı şeydir Türkçeleştirme. Nasıl bir iş mi? Çok zor bir iş çünkü düzenli ve takım halinde çalışmayı gerektiren bir durum bu. Çok geniş bir ekip ile çalışıyoruz bu sene. Türkçeleştirme de tüm emeği geçen arkadaşları, oyun içerisindeki kimi bölümlerde görebileceksiniz. Ayrıca bol zaman ve emek isteyen bir iş. Ama yine de arkamızda Türk halkının olduğunu düşündükçe daha da hırslanmasını iyi biliyoruz.

Mk : Çok zaman ve emek harcayan bir iş olmalı. Oyun Türkçeleştirme için bir nevi oyun'u yeniden yaratma diyebilir miyiz?

TcmTurkey : Bizce öyle demek yanlış olur. Böyle bir oyunu yeniden yaratmak demek, o oyun ile eşdeğer bir oyunu yapma kapasitesine sahip olmak demektir. Biz sadece dil dosyaları dediğimiz dosyaları çeviri yaparak türkçeleştiriyoruz. Tabi çoğu kişi için davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Bu seneki oyun için yaklaşık irili ufaklı 45 dosya ile uğraştık. Bu 45 dosyadan sadece 1’i oyun-severlerin aldığı CD’nin içinde geliyor. Diğer dosyaları Electronic Arts’tan özel olarak alıyoruz. Bitime çok az kaldı. Ayrıca bir sorun yaşanmaması için bu sene testleri çok sıkı tutuyoruz.

Mk : Electronic Arts'ın böyle bir çalışmadan dolayı size karşı yaklaşımı nasıl?

TcmTurkey : Açıkçası EA'da merakla bitmesini bekliyor. Ayrıca böyle bir işe tek girişen ülkenin de Türkiye olması tanıtımı da beraberinde getiriyor. Dosya yardımını gerektiğinde uyguluyorlar bu bakımdan sıkıntımız yok. Türkçe bittikten sonra sanırım ileri ki günlerde resmi yamalarında da yayımlayacaklar. Bu çok önemli bir durum aslında, ileri ki seneler de neden oyunda Türkçe dil seçeneği olmasın?

Mk : Sizce diğer Türkçe yamalar hazırlayanlar bu işte ne kadar başarılı?

TcmTurkey : Bizce üzerinde gerçekten büyük emek harcanan her proje çok değerlidir. Hele hele Türkçe için yapılan bir çalışmanın önemi bizce çok büyük. Onun için farklı kulvarlarda olsak da yapılan çalışmalar için biz de gurur duymaktayız.